اگر ۵ سال دندان‌ها را مسواک نزنید، چه می‌شود؟

نویسنده:

۱۱:۱۲:۱۲

طبق آماری که در وب‌سایت اتحادیه دندان‌پزشکان آمریکا منتشر شده، بیش از ۳۰ درصد آمریکایی‌ها به اندازه کافی دندان‌هایشان را مسواک نمی‌زنند و ۲۳ درصد از افراد بالغ طی سال گذشته به مدت ۲ الی ۳ روز را بدون مسواک زدن سپری کرده‌اند.
این موضوع بیشتر در میان مردان جوان شایع است. معمولاً مردان جوان زمانی که نامزد می‌کنند، مسواک زدن را شروع می‌کنند؛ اما در کل مشاهده افرادی که کمتر دندان‌ها را مسواک می‌زنند، امری عادی است.

فکر می‌کنید اگر دندان‌هایتان را مسواک نزنید، چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر ۱ روز دندان‌ها را مسواک نزنید، یک لایه نازک از پلاک، یک رسوب چسبناک روی لایه بیرونی دندان‌ها که حاوی باکتری است، تشکیل می‌شود. احتمالاً طی ۱ روز آسیب جدی به دندان‌ها نمی‌رسد؛ اما به زودی اتفاق خواهد افتاد. همچنین از روز دوم، بوی بدن دهان ایجاد می‌شود.

اگر ۱ هفته مسواک نزنید، توده پلاک کمی ضخیم‌تر می‌شود و احتمالاً این توده بوی ناخوشایندی خواهد داشت. بین روز ۳ و ۷، شاهد آغاز ورم لثه خواهیم بود. در واقع، ممکن است لثه‌ها کمی خونریزی نیز داشته باشند. اگر لثه خود را لمس کنید، سریع قرمز می‌شود؛ زیرا تحریک می‌شود.

اگر ۱ ماه مسواک نزنید، باکتری‌هایی که داخل دهان زندگی می‌کنند، کم‌کم فرایند تخریب دندان‌ها را آغاز می‌کنند. نه تنها لثه به میزان زیادی قرمز می‌شود، بلکه اگر در این مدت مواد غذایی شکردار بخورید، احتمال پوسیدگی دندان‌ها به شدت افزایش می‌یابد. در این مرحله شاهد تشکیل لکه‌های سفید رنگ روی دندان‌ها خواهیم بود. لکه‌های سفید رنگ دلایل مختلفی دارند، از جمله تغذیه، ژنتیک یا مصرف میزان زیاد فلوراید. در این مورد، لکه‌های سفید رنگ نشان‌دهنده کاهش مینای دندان هستند که اولین نشانه از بین رفتن دندان‌ها محسوب می‌شود.

اگر ۱ سال مسواک نزنید، آب دهانتان، به ویژه اگر رژیم غذایی‌تان سرشار از شکر باشد، باعث تسریع روند تخریب دندان‌ها و ایجاد حفره‌ها و تشکیل پلاک می‌شود. اگرچه لثه‌ها در این مرحله از بین نمی‌روند؛ اما به شدت ملتهب و سرخ می‌شوند.

با این حال میزان آسیبی که به دندان‌ها و لثه وارد می‌شود، در سنین مختلف متفاوت است. بدن انسان طوری طراحی شده که از خود محافظت کند. در نتیجه بدن افراد جوانی که مسواک نمی‌زنند، نسبت به بدن افراد پیر عکس‌العمل بهتری نشان می‌دهند. اگر یک فرد ۵۰ ساله مسواک نزند، به ویژه اگر بیمار یا تحت مراقبت ویژه باشد، دندان‌هایش به سرعت شل می‌شود و از بین می‌رود. وضعیت دندان‌ها و لثه این افراد به سرعت وخیم می‌شود.

اگر ۵ سال مسواک نزنید، باز هم سن نقش مهمی در وضعیت دندان‌ها دارد. یک فرد جوان این شرایط را به خوبی تحمل می‌کند و در بدترین حالت دچار التهاب لثه و پوسیدگی دندان می‌شود. با این حال، یک فرد ۵۰ ساله که بدنش مقاومت کمتری دارد، دچار بیماری‌های مزمن لثه می‌شود و دندان‌هایش شل می‌شود.
از نظر بهداشت کلی مسواک زدن، بهتر است از خمیردندان‌های حاوی فلوراید بهره ببرید و روزانه حداقل ۲ دقیقه کامل دندان‌ها را مسواک بزنید. اگر دچار بیماری‌های لثه یا پوسیدگی دندان هستید، بایستی هر روز حداقل ۲ بار مسواک بزنید.

 

برگرفته از
مسواک نزدن
لینک کوتاه