نحوه تعامل خودران گوگل با عابران پیاده

نویسنده:

۱۱:۲۴:۰۶

انسان‌ها در زمینه برقراری ارتباط از روی صندلی راننده بسیار ماهر هستند. انسان دست دارد، از بوق و چراغ استفاده می‌کند و گاهی اوقات شیشه را پایین کشیده و حرف می‌زند. اتومبیل‌های خودران این گزینه‌ها را ندارند. در نتیجه شرکت‌های مختلف در حال ابداع روش‌های خلاقانه برای برقراری ارتباط میان اتومبیل‌های خودران با دنیای اطرافشان هستند.

گوگل نیز یکی از این شرکت‌ها محسوب می‌شود. این شرکت طرحی را به ثبت رسانده که روش‌های تعامل اتومبیل‌‌های خودرانش با عابران پیاده را دقیق توضیح می‌دهد. طبق این طرح، این روش‌ها نه‌ تنها نیت وسیله نقلیه را به طور واضح مشخص می‌کنند، بلکه روش صحیح پاسخگویی به عابران پیاده را نیز انتخاب می‌کنند.

بارزترین ابزارهایی که خودران گوگل برای تعامل استفاده خواهد کرد، ابزارهایی هستند که ما هر روز به هنگام رانندگی استفاده می‌کنیم؛ راهنما، چراغ‌ها، بوق، بیپر معکوس و غیره. تنها تفاوت این است که این ابزارها توسط یک کامپیوتر در اتومبیل خودران مورد استفاده قرار خواهند گرفت و از تعداد زیادی حسگر و دوربین بهره خواهند برد تا زمان مناسب برای استفاده را تشخیص ‌دهند. از جمله ایده‌های دیگر گوگل می‌توان به روشن شدن علائم «راه برو» و «راه نرو» روی بدنه اتومبیل، صفحه‌نمایش‌های مختص تصویر و سیگنال‌های صوتی مشابه آن‌هایی که در خطوط شلوغ عابر پیاده استفاده می‌شود، اشاره کرد. با این حال، برخی از پیشنهادهای گوگل عجیب‌وغریب هستند.

در این طرح گفته شده: «انواع دیگر دستگاه‌های مختص نوتیفیکیشنی که ممکن است استفاده شود، عبارت‌اند از مکانیسم‌هایی که رفتارهای انسان را تقلید می‌کنند، مانند یک دست روباتیک که اشاره می‌کند یا چشم‌های روباتیک روی وسیله نقلیه که به عابران پیاده نشان می‌دهد خودران عابران پیاده را می‌بیند».
 
برگرفته از
خودران گوگل
لینک کوتاه