چگونه از تشعشعات تلفن همراه در امان بمانیم؟

نویسنده:

۰۱:۴۴:۱۷

طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت، استرس، علائم افسردگی و اختلالات خواب به شدت با استفاده از تلفن همراه در ۴۱۵۶ فرد بالغ ارتباط داشت.

طبق یک تحقیق دیگر، از ۳۳۷ دانشجویی که الگوی کاربرد تلفن همراهشان مورد ارزیابی قرار گرفت، تعداد قابل‌توجهی به ویژه در میان دانشجویان دختر دچار اضطراب و بی‌خوابی بودند.
همچنین تشعشعات تلفن همراه بر روی باروری نیز تأثیر منفی دارد. استفاده بیش‌ازاندازه از تلفن همراه مستقیماً با تعداد پایین اسپرم و عدم باروری مردان ارتباط دارد.
علاوه بر این طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی در مورد سرطان، تشعشعات تلفن همراه می‌تواند سرطان‌زا باشد.

روش‌های محافظت در برابر تشعشعات تلفن همراه
از آنجا که نمی‌توان گفت تلفن همراه را کلاً کنار بگذارید و از آن استفاده نکنید، در ادامه روش‌هایی برای کاربرد صحیح و بی‌خطر تلفن همراه آورده شده است.

۱. از بلندگوی گوشی استفاده کنید
زمانی که تلفن همراه را کنار گوش خود می‌گیرید، امواج الکترومغناطیسی مستقیم نزدیک سرتان منتشر می‌شوند. هر قدر تلفن همراه را از سر خود دور نگه‌دارید، ایمن‌تر خواهید بود. در نتیجه اگر بتوانید مکالمه‌های خود را از طریق بلندگو انجام دهید، مطمئناً احتمال آسیب مستقیم تشعشعات به مغز و بروز اختلالات روانی را کاهش می‌دهید.

۲. بیشتر از پیام‌های متنی استفاده کنید و کمتر صحبت کنید
گاهی نمی‌توان از انجام مکالمات تلفنی صرف‌نظر کرد؛ با این حال زمان‌هایی که می‌توانید وضعیت را از طریق ارسال پیام متنی اداره کنید، حتماً از این روش بهره ببرید.

۳. از هدست هندزفری استفاده کنید
زمانی که با تلفن همراه صحبت می‌کنید، صدا از طریق آنتن و به شکل نوعی اشعه فرکانس رادیویی انتقال می‌یابد که قرار گرفتن در معرض این اشعه برای سلامتی مضر است. یک دستگاه هندزفری میزان اشعه فرکانس رادیویی در مجاورت سر را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

۴. زمانی که در مناطق دورافتاده هستید، از تلفن همراه استفاده نکنید
زمانی که در مناطق دورافتاده هستید، تلفن همراهتان به برج‌های مخابراتی دسترسی ندارد یا دسترسی محدودی دارد. در نتیجه زمانی که سعی می‌کنید در این مناطق از تلفن همراه خود استفاده کنید، تلفن همراهتان اشعه زیادی منتشر می‌کند تا سیگنال را پیدا کرده و تماس شما را برقرار کند. این امر باعث می‌شود بیش‌ازاندازه در معرض تشعشعات قرار بگیرید.

۵. در آسانسور یا در وسیله نقلیه در حال حرکت از تلفن همراه استفاده نکنید
استدلال مناطق دورافتاده در این زمینه نیز صادق است. زمانی که در حال حرکت هستید، اتصال به برج‌های مخابراتی و دریافت سیگنال برای تلفن همراه دشوار است. به همین دلیل تلفن همراه اشعه بیشتری منتشر می‌کند تا بتواند تماس را برقرار کند.

۶. تلفن همراه را از بدن خود دور نگه‌دارید
تحقیقات نشان داده‌اند تلفن همراه نه تنها بر روی مغز بلکه بر روی اندام‌های تولیدمثل شما نیز تأثیر می‌گذارد. طبق یک تحقیق، تعداد کل اسپرم‌های مردانی که به طور مرتب از تلفن همراه استفاده می‌کردند، کاهش پیدا کرده بود. زمانی که تلفن همراه را داخل جیب شلوار می‌گذارید، به هنگام زنگ خوردن تلفن، اشعه وارد بدن می‌شود. تا جایی که ممکن است تلفن همراهتان را از بدنتان دور نگه‌دارید. همچنین می‌توانید از قاب گوشی برای محافظت در برابر تشعشعات بهره ببرید.

۷. از تلفن ثابت استفاده کنید
زمانی که امکان استفاده از تلفن ثابت را دارید، از این روش استفاده کنید. به خاطر داشته باشید تلفن‌های بی‌سیم نیز اشعه منتشر می‌کنند و به اندازه گوشی‌های سیمی بی‌ضرر نیستند.

۸. در صورت امکان تلفن همراهتان را در حالت پرواز قرار دهید یا خاموش کنید
زمانی که به تلفن همراهتان نیاز ندارید یا می‌خواهید آن را در جیب خود حمل کنید یا می‌خواهید بخوابید، آن را در حالت پرواز قرار دهید یا خاموشش کنید.

۹. منتظر برقراری تماس بمانید
زمانی که از طریق تلفن همراه خود تماس می‌گیرید، منتظر بمانید تا صفحه گوشی به شما بگوید تماس برقرار شده است. سپس گوشی را کنار گوش خود قرار دهید. در نتیجه قبل از برقراری تماس و زمانی که صدای بوق می‌آید، تلفن را از سر خود دور نگه‌دارید.

۱۰. از هر دو گوش به طور متوالی استفاده کنید
زمانی که با تلفن همراه خود صحبت می‌کنید، به طور متوالی گوشی را در کنار گوش راست و بعد گوش چپ بگیرید تا در این حین، کمی از گوشی دور بمانید.

 

برگرفته از
تشعشعات تلفن
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “چگونه از تشعشعات تلفن همراه در امان بمانیم؟”