چرا آنتی‌بیوتیک برای بدن مضر است؟

نویسنده:

۱۱:۳۵:۴۱

در ادامه به ۱۰ مشکل جانبی که در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک ایجاد می‌شود، اشاره خواهیم کرد.

۱- اسهال
اسهال یکی از عوارض جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک است. آنتی‌بیوتیک می‌تواند تعادل میان باکتری‌های خوب و بد روده را بر هم بزند؛ زیرا باکتری‌های خوب را به همراه باکتری‌های بیماری زا از بین می‌برد. برخی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که منجر به بروز اسهال می‌شوند، عبارتند از کلیندامایسین، پنی‌سیلین، فلوروکینولون و سفالوسپورین.
برای پیشگیری از بروز اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک، ماست پروبیوتیک، کفیر، کلم پیچ آب پز یا میسو (خوراکی ژاپنی که از خمیر سویا، نمک و غلات تخمیر شده به دست می‌آید) مصرف کنید.

۲- حالت تهوع و استفراغ
برخی افراد که آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین و مترونیدازول مصرف می‌کنند، دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند. برای پیشگیری از این عارضه جانبی، ماست پروبیوتیک و چای زنجبیل مصرف کنید.

۳- عفونت قارچی واژن
کاندیدا و میکروب‌هایی که داخل واژن زندگی می‌کنند، در حالت تعادل طبیعی مضر نیستند. با این حال، آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان عفونت‌های مختلف تجویز می‌شوند، ممکن است این میکروب‌ها را از تعادل خارج کنند و تعداد قارچ کاندیدا را افزایش دهند که در نهایت منجر به عفونت قارچی واژن می‌شود.
برخی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که این عارضه جانبی را ایجاد می‌کنند، عبارتند از کلیندامایسین و تتراسایکلین. برای پیشگیری از این مشکل، روزانه یک فنجان ماست چکیده مصرف کنید.

۴- واکنش آلرژیک
برخی افراد نسبت به پنی‌سیلین و سفالوسپورین آلرژی دارند. این آلرژی به صورت کهیر، خارش پوست، تورم، تنگی نفس، خس خس صدا، آبریزش بینی، تب و فراپایش خود را نشان می‌دهد. در صورت بروز هر گونه حساسیت به پزشک مراجعه کنید.

۵- تضعیف سیستم ایمنی
بیشتر مصونیت بدن در روده‌ها و با کمک باکتری‌های مفید روده ایجاد می‌شود. از آنجا که آنتی‌بیوتیک این باکتری‌ها را از بین می‌برد، سیستم ایمنی بدن نیز ضعیف می‌شود. بهتر است از مواد غذایی با خواص آنتی‌بیوتیک بهره ببرید، مانند زنجبیل، ماست، چریش، آویشن، گریپ‌فروت، زردچوبه و سیر.

۶- احتمال ابتلا به سرطان
مصرف بیش از اندازه آنتی‌بیوتیک ممکن است باعث ایجاد استرس اکسیداتیو شود و احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده، سینه و کبد را افزایش دهد.

۷- آسیب به عملکرد کلیه‌ها
برخی آنتی‌بیوتیک‌ها مانند متی سیلین، سولفونامیدز، جنتامایسین و غیره ممکن است برای کلیه ها مضر باشد.
اگر بیماری کلیوی دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا از تجویز آنتی‌بیوتیک‌های مضر خودداری کند.

۸- عفونت مجاری ادراری
آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باعث عفونت مجاری ادراری به ویژه در کودکان شوند.

۹- مشکلات گوش داخلی
تمام آنتی‌بیوتیک‌های خانواده آمینوگلیکوساید در صورت ورود به گوش داخلی باعث بروز اتوتوکسیسیتی می‌شوند.

۱۰- باعث کاهش تأثیر قرص‌های ضدبارداری می‌شوند
اگر قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید، داروهای شبه ریفامپین تأثیر آن را کاهش می‌دهد.
 

برگرفته از
آنتی‌بیوتیک
لینک کوتاه