یان مورداک خالق لینوکس دبیان در سن ۴۲ سالگی درگذشت

نویسنده:

۱۱:۳۷:۵۲

 
مورداک یکی از شخصیتهای جدایی ناپذیر جنبش متن‌باز بود. پروژه Debian وی و فعالیتهایش در Docker  در زمانه خود بسیار پیشروانه و پیشگام بودند. وی توزیع لینوکسش را در سال ۱۹۹۳ معرفی و در سال ۱۹۹۶ به بازار عرضه کرد. او نام این سیستم عامل را از ترکیب نام همسرش (دبورا) و اسم خودش (یان) انتخاب کرد. وی هنگامی که در حال فارغ‌التحصیلی از دانشگاه Purdue بود، دبیان را به عنوان یک ابزار apt-get و سیستم نصب برنامه عرضه کرد که نصب بسته‌های برنامه‌های متن باز را آسان می‌ساخت.
 
مورداک در سان مایکروسیستمز مشغول به کار بود و در کنار آن سمت مدیر ارشد تکنولوژی بنیاد لینوکس را هم بر عهده داشت. و در سالهای اخیر هم در Docker کار می‌کرد. بن گالوب مدیرعامل داکر درباره وی می‌نویسد: «ما از کار کردن و همراهی با یان مشهور و معروف احساس خوشحالی و خوش‌شانسی می‌کردیم. هر کسی که با وی کار می کرد به دلیل تفکرات و دیدگاه‌های عمیق او، اشتیاقش و تجربه بالای یان شگفت زده می‌شد. او برای بسیاری از ما یک الماس واقعی و منبع الهام بود. مرگ وی برای همه کسانی که وی را می‌شناخته و درک کرده بودند، ضایعه و غمی بزرگ است.»
 
جزئیات مرگ وی هنوز مشخص نیست. اما بر اساس  محتوای اکانت توییتر یان به نظر می‌رسد او این اواخر مجادله‌ای با پلیس داشته است و پس از برگشت به خانه آخرین تویت خود را منتشر کرده که بعدا آن را پاک کرده است. اما برخی احتمال می‌دهند وی دست به خودکشی زده باشد. 
 
تیم فعلی دبیان درباره وی نوشته که «با قلبی اندوهگین همه دبیانی‌ها به سوگ نشسته اند و غم فقدان مورداک را در قلب دارند. وی یکی از طرفداران و سردمداران بی باک نرم افزارهای متن باز رایگان بود  و پسرش، دبیان هم این نکته را همیشه گوشزد می‌کرد.»
 
یان پروژه دبیان را در آگوست ۱۹۹۳ آغاز کرد و اولین نسخه های آن را اندکی بعد در همان سال منتشر کرد. دبیان با  سرعتی قابل توجه به یک سیستم عامل جهانی تبدیل شد و بر روی هر ابزاری، از کامپیوترهای سرور تا موبایلها راه خود را باز کرد.
 
تمرکز جدی و عمیق یان بر این بود که یک توزیع و فرهنگ گروهی ایجاد کند که راه و انتخاب درست را پیش گیرد و به طور همزمان فنی و اخلاق گرایانه باشد. هنگامی که نسخه نهایی دبیان عرضه شد، به سرعت تبدیل به یکی از استانداردهای طلایی دنیای متن باز و نرم افزار آزاد شد که سرسختانه به اصول آزادی نرم افزار پایبند بود.
 

 
 

برگرفته از
یان مورداک
لینک کوتاه

دیدگاه