چگونه پس از بیماری، فضای خانه را ضدعفونی کنیم؟

نویسنده:

۰۲:۴۳:۳۳

در ادامه به چند روش برای ضدعفونی کردن فضای خانه اشاره کرده‌ایم.

۱- لوازم الکترونیکی را ضدعفونی کنید
در طول روز معمولاً چندین بار از لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن همراه و غیره استفاده می‌کنیم. این شرایط به هنگام بیماری نیز وجود دارد. برای ضدعفونی کردن این لوازم، از یک اسپری ضدعفونی‌کننده یا ترکیب ۵۰/۵۰ الکل و آب استفاده کنید. این مایع را روی پارچه بریزید و بدنه لوازم الکترونیکی را پاک کنید. همچنین با استفاده از گوش پاک‌کن لابه لای درزها را نیز تمیز و ضدعفونی کنید.

۲- لباس‌ها را ضدعفونی کنید
رومیزی‌ها، حوله‌ها و لباس‌ها می‌توانند به مدت چند هفته باکتری را روی خود نگه دارند و چرخه بیماری را در منزلتان زنده نگه دارند. برای تمیزی کامل، لباس‌های چرک را قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی، در محلول حاوی پودر سفیدکننده-اکسیژن بخیسانید.

۳- سرویس بهداشتی را ضدعفونی کنید
برای تمیز کردن حمام و دستشویی از یک تمیزکننده باکیفیت و ضدعفونی‌کننده بهره ببرید. همچنین بهتر است به جای استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن دست، از دستمال کاغذی یا حوله پارچه ای استفاده کنید.

۴- آشپزخانه را ضدعفونی کنید
با استفاده از یک برس زاویه‌دار و پودر کلردار دیوارهای آشپزخانه را بشویید. این کار را هر ماه یک بار انجام دهید.

۵- جاهایی که زیاد لمس می‌شوند، تمیز کنید
معمولاً در خانه جاهایی وجود دارد که چندین بار در روز توسط اعضای خانواده لمس می‌شود، مانند دستگیره‌های در، کلید روشن و خاموش چراغ‌ها، نرده پله‌ها، دستگیره سیفون، دستگیره یخچال و غیره. در نتیجه این جاها بیشتر احتمال دارد که بستر میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا باشند. با کمک یک پارچه الکلی تمام این سطوح را ضدعفونی کنید. همچنین چندین بار در روز دست‌ها را بشویید.

۶- اسباب‌بازی‌های کودکان را ضدعفونی کنید
اسباب‌بازی‌هایی را که می‌توانید با آب داغ بشویید. برخی اسباب‌بازی‌ها را نمی‌توان در ماشین لباسشویی شست. در نتیجه آن‌ها را با دست بشویید.

۷- پنجره‌ها را باز کنید
بهتر است پنجره‌ها را باز کنید تا هوای خانه تازه شود و هوا جریان یابد تا از بروز عفونت‌ها جلوگیری شود. باز کردن پنجره‌ها باعث می‌شود باکتری‌های مفید وارد خانه شوند و فعالیت عوامل بیماری‌زا را کاهش دهند.
 

برگرفته از
ضدعفونی
لینک کوتاه