اسکوتری که به کلاد متصل است

نویسنده:

۰۱:۰۲:۳۹

 اسکوترهای مجهز به موتور در اروپا و آسیا محبوبیت زیادی دارند؛ اما هنوز در آمریکا طرفدار ندارند. علی‌رغم مزایای بسیاری که این اسکوترها دارند، از جمله سوخت ارزان‌تر، تأثیر محیطی پایین و قابلیت پارک در فضاهای فشرده و کوچک، مشتریان آمریکایی هنوز از کارایی این وسایل نقلیه مطمئن نیستند. با این حال، یک شرکت سازنده اسکوتر که GenZe نام دارد و تحت حمایت شرکت خودروسازی هندی Mahindra است، احتمالاً می‌تواند این روند را تغییر دهد.

این شرکت نوپا که در شهر آن آربر میشیگان قرار دارد، دومین نسل اسکوتر خود را رونمایی کرد. این اسکوتر کاملاً الکترونیکی است، محلی مختص شارژ آیفون و آیپد دارد که زیر صندلی قرار گرفته و نیروی خود را از یک باتری جداپذیر که از طریق یک پریز برق استاندارد شارژ می‌شود، به دست می‌آورد. شارژ این باتری از حالت کاملاً خالی به حالت کاملاً پر حدود ۳٫۵ ساعت طول می‌کشد. همچنین این اسکوتر یک محفظه مختص بار در عقب دارد که برای حمل ۷۵ پوند خواروبار کافی است. طبق گفته شرکت GenZe، این شرکت در حال کار بر روی لوازم جانبی همچون پوشش‌های سفت و نرم است تا با شکل‌های مختلف بار سازگار باشد.

علی‌رغم صندوق بزرگی که این اسکوتر دارد، این اسکوتر جادار است و به‌کارگیری یک موتور الکتریکی که روی چرخ نصب شده و دیسک‌های ترمز نیاز به رانشگر بزرگ و کمربند را از بین می‌برد. همچنین به لطف فریمی که کاملاً از آلومینیوم ساخته شده، این اسکوتر وزن زیادی ندارد و تنها ۲۱۵ پوند است. با این حال، اگرچه این اسکوتر راحت است؛ اما سرعت آن تعریفی ندارد و حداکثر سرعت آن ۳۰ مایل در ساعت است. شرکت GenZe می‌گوید از قصد این سرعت را انتخاب کرده؛ زیرا این سرعت به گواهینامه رانندگی با اتومبیل یا موتورسیکلت نیاز ندارد. حتی سیستم احتراق این اسکوتر ساده طراحی شده که مبتنی بر سوئیچ است و به یک پین ۴ رقمی نیاز دارد.

حالا که صحبت از پین شد، باید بگوییم این پین را باید بر روی صفحه‌نمایش لمسی ۷ اینچی وارد کنید. این صفحه‌نمایش به هنگام حرکت اسکوتر یک سرعت‌سنج متحرک نشان می‌دهد؛ اما زمانی که اسکوتر ایستاده است، به شما اجازه می‌دهد بین حالت‌های مختلف رانندگی (ایمن، مقرون‌به‌صرفه و اسپرت) یکی را انتخاب کنید. حالت ایمن کمترین گشتاور را در ابتدا دارد و زمانی که ترمز کنید، سوپاپ را غیرفعال می‌کند. در حالت مقرون‌به‌صرفه مسافت به سرعت ترجیح داده می‌شود. در حالت اسپرت گشتاور به حداکثر می‌رسد و در عرض ۸ ثانیه از سرعت ۰ به سرعت ۳۰ مایل در ساعت می‌رسید.
یکی از نمایندگان این شرکت در این رابطه گفت: «این قابلیت‌ها را باید تجربه کنید. این یک فرآیند آموزشی است». این جمله کاملاً درست است؛ زیرا کاربری آن ساده و راحت است.
این اسکوتر علاوه بر ویژگی‌های سخت‌افزاری، قابلیت‌های نرم‌افزاری نیز دارد. این اسکوتر با استفاده از یک اتوبوس CAN، میزان زیادی اطلاعات را هم برای سرورهای شرکت و هم برای یک اپلیکیشن روی آی‌او‌اس یا اندروید ارسال می‌کند. هر ۵ ثانیه، حدود ۹۵ متغیر مختلف ارسال می‌شود که از درجه حرارت موتور تا بالا بودن یا نبودن جک موتور را در برمی‌گیرد. علاوه بر این، به لطف یک جی‌پی‌اس که در این اسکوتر تعبیه شده، شما می‌توانید موقعیت مکانی اسکوتر را مشخص کنید یا زمانی که موقعیت جغرافیایی مشخص‌شده را ترک کرد، مطلع شوید.

 شرکت GenZe معتقد است این داده‌ها را به منظور ارائه خدمات حفظ می‌کند و آن‌ها را رمزگذاری می‌کند. نکته مهم اینجاست که این اسکوتر چطور متصل می‌ماند. این امر از طریق یک سیم‌کارت 3G مختص وایرلس اتفاق می‌افتد. در حال حاضر این شرکت با شرکت AT&T همکاری می‌کند تا اتصال سلولی رایگان را برای اولین کاربرانش فراهم نماید.

اولین اسکوترها در ماه اکتبر وارد بازار شدند و پیش‌بینی می‌شود هر سال ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ دستگاه اسکوتر به فروش برسد. قیمت پایه این اسکوتر ۳٬۰۰۰ دلار است و به همراه یک گارانتی کامل سه‌ساله ارائه می‌شود.
 

برگرفته از
اسکوتر
لینک کوتاه