ماده‌ای که خودبه‌خود تا می‌شود

نویسنده:

۰۲:۳۹:۳۵

این ماده بدون نیاز به ذوب شدن، به شکل‌های مختلف درمی‌آید؛ به عبارت دیگر، یک موج کوتاه از گرما می‌تواند این پلیمر لاستیکی را تحریک کند تا خود را به شکل یک پرنده اوریگامی و بعد به شکل یک قایق تا کند. نکته جذاب‌تر این است که این پلیمر می‌تواند بدون این که پاره شود، این کار را به دفعات متعدد تکرار کند.

طبق گفته تائو شی (Tao Xie) این ماده به دانشمندان کمک می‌کند دستگاه‌های پزشکی چندبار مصرف یا ساختارهای هواکیهانی بسازند که می‌توانند شکل خود را تغییر دهند و ساختارهایی به وجود آورند که ایجاد آن‌ها با روش‌های دیگر، امکان‌پذیر نیست. تائو شی یکی از دانشمندان رشته موادشناسی در دانشگاه ژیجیانگ چین و نویسنده این تحقیق است. نکته جالب دیگری که در مورد این ماده وجود دارد، این است که با مشاهده دقیق آن‌ها، متوجه می‌شوید تماشای آن‌ها به طرز عجیبی آرامش‌بخش است.

این پلیمر هوشمند می‌داند چه شکلی را بسازد؛ زیرا همانند یک کامپیوتر برنامه‌نویسی شده است. فرآیند برنامه‌نویسی از طریق تا زدن پلیمر در درجه حرارت‌های مختلف انجام شده است. پس از این فرآیند، به نیروهای خارجی نیازی نیست و پلیمر می‌تواند خودبه‌خود تا شود.

حالا که دانشمندان با موفقیت این روش را به نمایش گذاشتند، می‌توانند آن را بر روی مواد دیگر نیز امتحان کنند. همچنین این محققان در حال کار بر روی نسخه‌ای از این پلیمر هستند که می‌تواند در درجه حرارت‌های پایین نیز کار کند. طبق گفته شی، هزینه ساخت این پلیمر به اندازه همان پلاستیک‌هایی است که مردم در زندگی روزمره استفاده می‌کنند.
 

برگرفته از
ماده هوشمند
لینک کوتاه

دیدگاه