۹ ماده غذایی که شما را تیزهوش می‌کنند

نویسنده:

۰۹:۱۱:۴۴

مواد غذایی که می‌خورید، به ویژه موادی که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند، به شما کمک می‌کنند از بروز زوال عقل پیشگیری کنید و سلامت مغز را بهبود بخشید. طبق تحقیقات، مصرف سبزی‌ها و میوه‌های رنگین و اجتناب از مصرف مواد غذایی فرآوری شده به شما کمک می‌کند سالم بمانید. در ادامه برخی از این مواد غذایی که بر روی فعالیت مغز تأثیر مثبت می‌گذارند، معرفی شده‌اند.

۱. بلوبری

این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و استرس اکسداتیو بر روی مغز را کاهش می‌دهد. همچنین بلوبری ظرفیت یادگیری و مهارت‌های حرکتی را بهبود می‌بخشد.


۲. مرکبات

لیموشیرین، لیموترش، پرتقال و گریپ‌فروت به شما کمک می‌کند مغز خود را سالم نگه‌دارید. طبق یک تحقیق، افرادی که هر روز این میوه‌ها را مصرف می‌کنند، با تأخیر دوساله دچار ضعف ذهنی می‌شوند.


۳.
مغز میوه‌ها
بادام درختی سرشار از ویتامین ای، چربی‌های تک‌سیرنشده و ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر است. به همین دلیل یک میان وعده عالی محسوب می‌شود که از ضعف ذهنی پیشگیری کرده و به حفظ حافظه کمک می‌کند. گردو نیز یک منبع غذایی قدرتمند برای مغز است؛ زیرا میزان زیادی چربی اشباع‌نشده دارد.


۴. ماهی

ماهی سالمون سرشار از امگا ۳ است که به پیشگیری از ضعف ذهنی کمک می‌کند. ماهی ساردین، موتو ماهی و قزل‌آلای خاکستری نیز منبع خوبی برای اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. امگا ۳ خواص ضدالتهاب دارد. در نتیجه التهاب بدن را کاهش می‌دهد.


۵. آووکادو

درست است که آووکادو سرشار از چربی است؛ اما این چربی‌ها مفید هستند و به عملکرد مغز کمک می‌کنند. این چربی‌ها به پیشگیری از فشارخون بالا که یکی از عوامل خطرزای آلزایمر است، کمک می‌کنند. همچنین آووکادو منبع خوبی از لوتئین است؛ نوعی کاروتینوئید که با بهبود عملکرد ذهنی ارتباط دارد.


۶. قهوه

قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان است. طبق تحقیقات، افرادی که هر روز قهوه می‌نوشند، کمتر احتمال دارد که به زوال عقل مبتلا شوند.


۷. ماست چکیده

به جای مصرف بستنی، بهتر است ماست چکیده بخورید. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در ماست چکیده به شما کمک می‌کند استرس خود را کاهش دهید و پرانرژی شوید. همچنین پروبیوتیک‌هایی مانند ماست چکیده از بروز ضعف ذهنی و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن پیشگیری می‌کنند.


۸. تخم‌مرغ

زمانی که تخم‌مرغ می‌خورید، بدن از ویتامین‌های آن برای پشتیبانی از حافظه و افزایش ارتباط میان سلول‌های مغز استفاده می‌کند.


۹. غلات کامل

غلات کامل مانند جو دوسر، کلسترول بد را از بین می‌برند و از تشکیل پلاک در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کنند.

 
برگرفته از
تیزهوش
لینک کوتاه