الون ماسک: خودروهای برقی از نفت ارزان قیمت ضربه خواهند خورد

نویسنده:

۱۱:۳۷:۰۲

ماسک در روز دوشنبه در  گفتگویی با گزارشگر سی ان ان کرستای لو ستٓوت ابراز کرد که‌‌:  "به نظر من تمام صنعت بطور کل  از قیمت پایین نفت ضربه خواهد خورد"

افت در هزینه سوخت قبل از این  در بازار ایالات‌متحده وارد شده،  بطوریکه قیمت پی کاپ ها و شاسی بلندهای پر مصرف  در سال گذشته بالا رفت. نفت افت با شیب بالای خود را امسال  ادامه داده است، در هفته گذشته به کمترین سطح در ۱۲ سال گذشته رسید.

ماسک، یکی از حامیان برجسته انرژی های جایگزین،  می گوید که خودرو های تراز اول تسلا در جایگاه بهتری برای رویارویی با تاثیرات افت قیمت نفت نسبت به رقبایی ارزان قیمت خود هستند.
او به سی ان ان گفت:"احتمالا بر ما تاثیرات کمتری دارد ما از تمایز ویژه‌ای از محصولات بهره می بریم" و هشدار داد که خودروهایی برقی با قیمت پایینتر "ضربه ی بزرگی خواهند خورد".
تسلا خودرو مدل ۳ (Model 3) خود را به عنوان یک  خودرو برای بازار انبوه نسبت به دوتا از پیشینیان خود معرفی می‌کند. با قیمت اولیه ۳۴۰۰۰ دلار.  اما ماسک گفت: که در رابطه با آینده آن بسیار سر سخت و جدی است.

حتی اگر اقتصاد نفت، گازوئیل و بنزین را ترجیح دهد،  باز فکر می کنم  که مدل ۳ خوب در بازار جواب دهد". "بیشتر موارد کمی که در آن هیچ تفاوتی بین مدل گازوئیل یا بنزینی با مدل برقی وجود ندارد در نظر است" . اگر تقریبا مشابه هم باشند و مدل برقی آن  قیاس منطقی اقتصادی قانع کننده ای نداشته باشد آن وقت است که با مشکل بزرگی در بازار رو در رو هستی".
ماسک که همچنین سهم قابل توجهی از سولار سِتی،  یک سازنده پانل های خورشیدی، را صاحب می باشد،  گفت او فشار قوی از طرف رقبا را با آغوش باز می پذیرد، از جمله شورولت بُلت جنرال موتورز (GM)

او به سی ان ان  گفت: " به نظر من اگر جنرال موتورز یا هر کمپانی دیگر با یک خودرو برقی قابل توجه،  که برای جهان خوب است،  وارد بازار شود ما او را تحسین می کنیم".
او در صحبت در هنگ کنگ  گفت : که خودروهای برقی  به تازگی در چین در حال رشد هستند و در سمت درست در حال پیشروی هستند.

او گفت : برخی از کمپانی های چینی " کشش خوبی" به سمت خودرو ها خوب برقی پیدا کرده اند با اشاره به شرکت BYD،  که توسط وارن بافت پشتی بانی می شود.
تسلا هنوز تلاش دارد که راهی برای برپا کردن خط تولید خودرو های خود در چین بازکند بازاری چالش برانگیز برای این کمپانی  در جاییکه فروش ناامید کننده ای داشته است.
 ماسک گفت : "در حال حاضر خودرو های ما در چین با مالیات بالای وارداتی وارد می شوند و ما بخش مطلوب شرایط داخلی آنها نیستیم، تمام فروش ما در چین با جریمه سخت بسیار بالایی می باشد اما تمام این ها وقتی ما به سمت تولید داخلی برویم برداشته می شود".
او گفت که مدل ۳ "در نهایت در چین تولید خواهد شد" اما پیش بینی کرد "نزدیک به سال دیگر" احتیاج است تا این کار اتفاق افتد.

او  ادامه داد که: قوانین دولتی چین،  بزرگترین آلوده کننده جهان،  به ناچار به سمت کمتر کردن تولید گازهایی گلخانه‌ای پیش می رود، و به نفع خودروهای برقی.
ماسک گفت: "فکر می کنم یک درک در دولت چین وجود دارد که خودروهای برقی برای آینده اهمیت دارند. برای اینکه هوای پاک در شهر ها داشته باشید باید برقی شوید".
 

 

برگرفته از
خودروهای برقی
لینک کوتاه