ایجاد جلوه زوم انفجاری در تصاویر با استفاده از فتوشاپ

نویسنده:

۰۱:۵۲:۰۳

زوم انفجاری یکی از تکنیک های قدیمی است که ایجاد آن به مهارت و البته کمی هم شانس در هنگام نوردهی نیاز دارد. اما خوشبختانه فتوشاپ با فیلتری کوچک امکان ایجاد این جلوه را در عکس های دیجیتال هم به آسانی فراهم می آورد.

1) کپی کردن لایه پس زمینه

عکس Zoom_start.jpg را باز کرده و با استفاده از پنجره Layers یک کپی از لایه اصلی تهیه کنید.برای انجام این کار ، می توانید آیکون این لایه را بر روی آیکون Create New Layer بکشید تا یک کپی از این لایه ایجاد گردد و یا با انتخاب لایه و کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه Duplicate Layer چنین کاری را صورت دهید.بعد از انجام این کار ، لایه جدید Background Copy نمایان می شود.

2) به کارگیری فیلتر

لایه Background Copy را با کلیک بر روی پیش نمایش آن در پلت Layers انتخاب کنید.این لایه ، لایه ای است که باید تغییرات تان را بر روی آن اعمال کنید.سپس ، فیلتر Radial Blur را با دنبال کردن Filters>Blur>Radial Blur به تصویر بیافزایید. اکنون پنجره radial Blur بر روی صفحه نمایش داده می شود.


3) آزمودن تنظیمات

این پنجره گزینه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد. گزینه Zoom را انتخاب کنید (Spin خطوط حلقوی تار ایجاد می کند). Blur center را به نقطه ای که می خواهید خطوط تار از آن نقطه بتابند، حرکت دهید. Quality را به Draft تنظیم کنید تا اعمال فیلتر با سرعت بیشتری صورت بپذیرد. Blur Amount را تنظیم کنید و سپس روی کلید OK کلیک کنید.

4) Undo و شروع مجدد

در این جا ما Amount را به 85 تنظیم کرده ایم و همانطور که مشاهده می کنید شدت جلوه ایجاد شده از حد کافی بیشتر است. جلوه مورد نظر ایجاد شده است اما پس زمینه عکس بسیار تار شده است. با استفاده از Ctrl+Z عمل انجام شده را به عقب بازگردانید . این کار را می توانید با انتخاب گزینه Undo Radial Blur از منوی Edit نیز به انجام رسانید.

5) تنظیمات نهایی

مراحل سه و چهار را تکرار کنید تا نتیجه ای مطابق رضایت تان کسب نمایید . در اینجا ما Amount را به 50 و Quality را به Best تنظیم کرده و کلید Ok را فشرده ایم.

6) پاکسازی انتخابی برخی نواحی عکس

فیلتر باعث می شود که این جلوه به تمامی نقاط عکس اعمال گردد. برای بازیابی وضوح قسمت مرکزی عکس و سوژه(گلی که کاملا در فوکوس بود) از ابزار Eraser برای پاک کردن این قسمت از این لایه استفاده کنید . با این کار این قسمت از عکس اصلی که در لایه زیرین قرار داشت نمایان می شود. عمل پاک کردن را به آرامی و با استفاده از یک قلم موی نرم انجام دهید و هنگامی که از نتایج کار رضایت دارید به کار پایان دهید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “ایجاد جلوه زوم انفجاری در تصاویر با استفاده از فتوشاپ”