گاز دادن به بالای تپه‌های شنی و پایین آمدن در دره ها با بنتلی Bentayga

نویسنده:

۰۶:۵۷:۰۷

هیچ وقت از حیرت و بهت من از عزمغنی ثروتمندان کم نمیشود. میدانند که چه میخواهند و از هرچیزی برای رسیدن به آن استفاده میکنند این ما را به طرز دقیقی و منظمی به بنتلی و خبر آن برای تولید اولین شاسیبلند خود میرساند. برخی از خلوصگریان ناراحت شدند، اما پس از مدتی همراه با بنتایگا بودن که مدت طولانی انتظار آن میرفت، آن نمونهای تعجب آور از تجمل و رفاهی بدون کوتاهی ست. چرا از محل رفاه خود خارج شوی وقتی که میتوانی آن را باخود ببری؟ 
 
حاکی از نبوغ 
روی تپهی شنی نزدیک چادر پذیرایی در زیر باد در وسعت بینهایت صحرا بیرون پالم اسپرینگز، فلوریدا، بنتلی بدون هیچ تردیدی هنوز بنتلی ست. چهارچوبی را دارد که شبیه به سدان بنتلی کانتیننتال فلایینگ اسپار میباشد،  با چراغهای ال ای دی که پهلوی پنجره مشبک ماتریسی قرار گرفتهاند. 
در پهلو یک خط قدرت چین دار از هواکشی B شکل از چرخ جلو در طول بدنه آهن و آلومینیوم تا عقب خودرو کشیده شده است. کل خودرو تعادلی ظریف از قدرت کاربردی و سبکی لطیف  را نشان میدهد که توسط جزئیاتی زیرکانه مانند چراغهای عقب B شکل و چراغهای سبک بنتلی برجسته میشود. 
این دقت به جزئیات در داخل خودرو بیشتر میباشد که  چیدمان داشبورد متقارن از روی آرم بالدار بنتلی میباشد. حتی چرمهای دست دوزی شده صندلیها الگوی دوخته شده مانند کاپشنهای شکار را دارا میباشد. هر دکمه کنگرهای یک تیکه به دور خود دارد در حالی که پنجره مشبکی که بلندگو های اعلا Naim را میپوشاند با الگوی دوخت سرتاسر اتاق تطبیق دارد. اگر از ردیف اختیاری پنجم صرف نظر کنید ۱۵.۲ فوت مکعب (۰.۴۳ متر مکعب) جای بار دارید. این فضا را میتوانید با بارهای خود پر کنید اما اگر میخواهید تجمل خود را بالاتر ببرید میتوانید سِت پیکنیک را درخواست کنید که یک سری از جعبه های سفارشی ست که آنقدر وسایل مجلل را دارا میباشد که میتوانید شب نشینی باشکوهی را در عقب خودرو خود برگزار کنید. واقعا چیزهای مجللی هستند. مهمانهای شما می توانند جمع شده و در حیرت ساعت ۱۵۰۰۰۰ دلاری Breathing Tourbillon، که هر یک از چهار مشتری در سال میتواند انگشتان طلاکاری شده خود را به دور آن بگیرد، باشند. در حالیکه شما فک خود را از عجب که چه کسی پول یک پورش ۹۱۱ توربو  را بابت یک ساعت میدهد جمع میکنید، بنتلی تا زمان نوشتن این متن سه عدد از آنها را به فروش رسانده است. 
 
جایی که پیادهرو تمام میشود 
زیبایی بیرونی بنتایگا هیچ معنا مفهومی نداشت اگر مهندسی آن نیز به همین خوبی نبود، اما خوشبختانه نگاه بنتلی به جزئیات به بیشتر از ساعتهای جواهر نشان رفته. با تپهای شنی که روبرو قرار داشت من تنظیمات را روی شن-تپه-ویژه در کنترلهای مشخصات برای انواع زمین بنتلی قرار دادم. هشت نوع تنظیم وجود دارد  از اسپرت، راحتی تا انواع تنظیمات آفرود (بیرون جاده)، این به این خاطر است تا بنتایگا بتواند برف و گل را زمانیکه آسفالت را ترک میکند به راحتی بپیماید. 
هرچه دلتان میخواهد در رابطه با اینکه شاسیبلندهای لوکس هیچگاه پارکینگ Gucci را ترک نمیکنند بگویید اما در خاورمیانه، جاییکه تجمل و کیلومترهای شن باهم همزیستی میکنند، نیاز برای کارکرد آن تنها یک نمایش خیالی نیست فشارهایی زیاد بر روی گاز به بالا رفتن از تپهای پر از دانههای ریز کمک میکند به کمک یک ۶ لیتری دو توربوشارژر تازه ساخته شده W12 که ۶۰۰ اسب بخار را به سیستم  تمام چرخها دائمی انتقال میدهد. بنتایگا تپه با شیب بالاتر از ۳۵ درجه را بالا میرود. در واقع این را به سادگی انجام میدهد. از حرکت به اطراف تا بالا رفتن و پایین رفتن به سرعت هیچ حسی از گیر کردن در شن وجود ندارد. این رفاه زمانیکه به موانع دیگر آفرود رسیدیم ادامه داشت با پیچاندن دکمه نوع زمین و بالا بردن سیستم تعلیق بنتایگا از تخته سنگ‌‌ها و درون گل به تاخت عبور کرد.  ما به راحتی و آرامی از تپه های مشکل سازی شیبتند پایین رفتیم با تشکر از سیستم پایین رفتن از تپه که بصورت خودکار درگیر میشود و در طول مسیر پایین کنترل را در دست میگیرد. 
 
راحتی ماشین جاده
لازم نیست که در بنتلی از لبه یک کوه پایین آیید تا از قدرت تکنولوژی جدید آن لذت ببرید. انباری از مهمات تکنولوژی و امنیت تکنیکهای کلاسیک بنتلی سازنده ماشین جاده را به عصر جدید میآورد. 
دوازده حسگر فراصوت،  پنج دوربین و دو رادار متفاوت به رانندگان آگاهی بهبود یافتهای میدهد همراه با اخطارهایی شنیداری  و چند زاویه دید با دوربین. در شب، یک دوربین مادون قرمز  جاده جلو را در صفحه اطلاعات راننده به نمایش در می آورد و هر رهگذر قابل ردیابی را در یک مربع قرمز نشان میدهد. علاوه بر این، آن صفحه اطلاعات بین دکمههای سنتی آنالوگ و همراه شده با یک صفحه نمایش لمسی ۸ اینچی در وسط داشبورد قرار دارد. هر دو صفحه نمایش میزان داده قابل توجهی را نشان میدهند از جمله یک سیستم جهتیاب ماهوارهای تمام رنگی و صفحه نمایشی با اطلاعات حال حاضر نوع زمین. 
مسافران صندلی عقب هم می توانند در این کارها به چند طریق جالب شریک شوند. برای مثال یک ریموت کنترل لمسی وجود دارد که یک نوع تلفن هوشمند است که میتواند از جایگاه خود برداشته شود اطلاعاتی از قبیل سرعت، کنترل رادیو و کنترل سیستم تهویه خودرو را نشان میدهد. همچنین میتوانید دو تبلت سرگرمی بنتلی را داشته باشید که تبلتهایی ۱۰.۲ اینچی میباشند که در پشت صندلیهای جلو قرار دارند و قابل برداشتن هستند. تبلتهای اندرویدی همان عملکرد را دارند اما به شما همچنین اجازه دسترسی به نقشهها را میدهند و اتصال به اینترنت از طریق وایفای و 4G و تقریبا هر کار دیگری که با یک دستگاه هوشمند میتوان انجام داد امکانپذیر است. 
 
گردشی مجلل
با اطمینان از نشان دادن توانایی های آفرود آن،  به بزرگراه وارد شدیم. در تنظیمات بهینه بنتلی، نقطهی میانه بین راحتی و اسپرت،  رانندگی با سرعت به طرز خطرناکی نرم راحت است؛ قبل از اینکه متوجه بشوم از سرعت مجاز بالاتر رفتم. سرعت زمانیکه از روی عمد باشد کاملا قابل لمس است مانند ار کنار چیزی رد شدن یا تخته گاز رفتن در جاده خالی داخل صحرا. 
بنتلی ادعا دارد که بنتایگا به سرعت نهایی ۱۸۷ مایل در ساعت (۳۰۰ کیلومتر در ساعت) که رقم پیشرویی است میرسد. از توقف کامل یک فشار کامل روی گاز ۰ تا ۱۰۰ در ۴ ثانیه شاسیبلند لوکس را تست خواهد کرد بعد از یک وقفه کوتاه،  توربوها تکان میخورند و دل و روده شما به صندلی میچسبد. این برای یک خط صاف خوب است  اما بنتایگا میخواهد که تمام موارد را از جمله توانایی پیچیدن با سرعت بالا را پوشش دهد. این یک درخواست بزرگ است اما رانندگی پویا بنتلی مجهز به یک کنترل غلط زدن فعال الکتریکی ۴۸ ولتی ست که خم شدنهای بزرگ خودرو به اطراف را خنثی میکند و ارزش خود را در چند پیست نامحدود نشان داده است. اگر بخواهیم عادلانه برخورد کنیم اینگونه موقعیتهای رانندگی پویا حتی از رانندگیهای داخل خاکی نیز کمتر است اما این نکته را ثابت می کند که بنتایگا میتواند در سرعتهای بالا با اطمینان رانده شود. این ابتدا یک شاسیبلند است اما هنوز یک بنتلی ست. 
 
نتیجه
همهی ما حرف آخری داریم،  اما بنتلی هیچ مرزی را نمیشناسد. با شروع ۲۳۲۰۰۰ دلار بنتایگا سریعا به ۳۰۰ هزار دلار میرسد همراه با تعداد زیادی گزینه که چند هزار دلاری خرج دارد. در هم حین رنج رور SVR که به نسبت ارزانتر است رفاه آفرود به جاده مخصوص به خود را با ۱۱۰۰۰۰ دلار وعده میدهد اما این همیشه با سازشهایی همراه است.  زمانیکه به عالی و رفتن به همراه با افراط فکر میکنیم چیز دیگری به پای بنتلی نمیرسد.  

برگرفته از
Bentayga
لینک کوتاه