چهار اشتباه هنگام مصاحبه کاری، در پاسخ به «چرا به این موقعیت شغلی علاقه دارید؟»

نویسنده:

۱۲:۰۳:۰۱

اما متاسفانه یا خوشبختانه امکان زیادی وجود دارد که در مصاحبه این سوال از شما پرسیده شود «چرا شما به این موقعیت کاری علاقه مند هستید؟». 
 
اینگونه شما تا حد فراوانی قدرت عمل تاثیر بر ذهن مصاحبه‌گر را به دست خواهید آورد. دلیل چنین پرسشی آن است که شما با پاسخ‌تان اطلاعات مهمی که مصاحبه کننده نیاز دارد را در اختیار او قرار دهید. با پاسخ به این سوال اطلاعاتی از قبیل مهارت‌ها, شرایط و برداشت فرهنگی، و علاقه‌مندی‌های تان را آشکار خواهید ساخت. به عبارت دیگر این سوال موضوعی نیست که شما بتوانید از گیر آن در روید. در اینجا چهار اشتباه رایج و راه اجتناب از آنها را مطرح می‌کنیم که هنگام مواجهه با چنین سوالی، واقعا کارساز خواهند بود.
 
۱- هرگزدرباره شرکت صحبت نمی‌کنید
من اخیرا با کسی  صحبت کردم که به تازگی در یک شرکت استخدام شده. او حرف ارزشمندی درباره ترس شدید خود از مصاحبه عنوان کرد. وقتی افراد به سوال «چرا شما به این موقعیت علاقه مند هستید؟» درباره اشتیاق‌شان به فعالیتهایی چون‌ برنامه نویسی, نویسندگی و یا مهارت دیگری پاسخ می دهد، اما اصلا به آن شرکت و نیازهایش اشاره‌ای نمی کنند. این یک علامت خطر است. در مورد این روش فکر کنید: شما می‌توانید مهارت‌هایتان را در هر جایی عرضه کنید. اما مهم این است که بگویید در این شرکت می‌توانید از مهارت های خود چه استفاده ای بکنید.
 
۲- فقط راجع به منافع این کار برای خودتان صحبت می‌کنید
این یکی از اشکالات رایج است. زیرا در واقع این سوال اصلا به دنبال چنین پاسخی نیست. شاید این کار به شما فرصت یادگیری بازاریابی دهد و می تواند یک فرصت مناسب برای رشد و تحلیل کمی مهارت‌های شما باشد. اما اینها چیزی نیست که مصاحبه کننده بخواهد از شما بشنود. استخدام شدن در یک شرکت، سرمایه گذاری برای منافع شما نسیت. مصاحبه کننده به دنبال شنیدن منافعی است که شما برای شرکت دارید. راه حل چیست؟ شما باید فراتر از منافع خود، درباره اشتیاق‌تان برای به کارگیری مهارت‌های خود در جهت همکاری با شرکت برای رسیدن به اهداف والاتر صحبت کنید.
 
۳- به مسائل بی ربط اشاره می‌کنید
در لحظات داغ مصاحبه ممکن است شما وسوسه شوید که برخی مسائل بی ربط را مطرح کنید. برای مثال گفتن این که شرکت به مدرسه دخترتان نزدیک است، یا اینکه ساعات کاری انعطاف پذیر شرکت باعث می شود با هم اتاقی خود بتوانید راحت‌تر برنامه زمانی حرکت از منزل را هماهنگ کنید. اما این ها را نباید بگویید. این ها دلایل خوبی هستند، اما (امیدوارم) تنها دلایلی نباشند که باعث علاقه شما به این موقعیت کاری شده‌اند. به علاوه شما این فرصت را بدست آورده‌اید که درباره موضوعات مرتبط تری صحبت کنید.
 
۴- شما سوال اشتباهی را پاسخ می دهید
آیا تا به حال با کسی که مدام راجع به دوست‌دختر سابقش صحبت می کند قرار گذاشته اید؟ فرض کنید که این شرایط در مصاحبه اتفاق بیافتد. شما آن کسی نباشید که مدام راجع به شغل قبلیش صحبت می کند. حتی اگر دلیل جستجوی کار شما، نارضایتی از موقعیت شغلی قبلی‌تان باشد. به آینده توجه کنید. مهارت‌های خود را مطرح کنید. اما برای گفتن چگونگی بدست آوردن آنها نیازی نیست در تاریخ شیرجه بزنید.
 
 
این سوال از روی حیله و تزویر مطرح می‌شود. مخصوصا اگر شما از قبل راجع به مخاطبان خود فکر نکرده باشید. این مطلب برای یادگیری شما جهت پاسخ به این سوال استراتژیک است. به یاد داشته باشید که با چه کسی صحبت می کنید. این سوال یک پرسش ساده است. اما مصاحبه کننده می تواند با پاسخ شما به آن، به طور کامل مصاحبه شونده را بشناسد.
 

 

برگرفته از
مصاحبه کاری
لینک کوتاه