مک‌لارن ۵۷۰GT، زیباترین هاچ‌بکی که تا به حال دیده‌اید

نویسنده:

۱۱:۱۲:۴۲

اما چطور یک هاچ را به یک خودرو سوپر اسپرت موتور وسط اضافه می‌کنید؟ خیلی ساده: آن را روی موتور قرار می‌دهیم. مک‌لارن ۵۷۰GT  که در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد سعی دارد که نمونه‌ی ابتدایی مک‌لارن را به خودرویی برای تورهای طولانی مدت تبدیل کند. بزرگترین تغییر، صد البته آن هاچ شیشه‌ای ست، که شبیه به پوشش شیشه‌ای ست که بر روی موتور خودروهای سوپراسپرت دیگر می‌باشد. اما بجای اینکه راهی برای دسترسی به موتور باشد،  به مسافرین اجازه می‌دهد که وسایل خود را در یک محفظه‌ی محل بار چرم کاری شده قرار دهند.

ساختار آن شبیه بازگشتی به مازراتی Bora  دهه ۱۹۷۰می‌باشد، و بر طبق گفته مک‌لارن ۷.۸ فوت مکعب (۰.۲۲ مترمکعب) فضای بار به خودرو اضافه می‌کند. اگر فکر می‌کنید که مک‌لارن موتور زیبایی را تنها برای اضافه کردن فضای باری پوشانده است، نگران نباشید: در دیگر مدل‌های ۵۷۰S  هم نیز قسمت بیشتر موتور پوشیده است. هاچ این خودرو چه در خودروهای طراحی شده برای رانندگی در راست جاده چه برای چپ به سمت پیاده‌رو باز می‌شود، و برای استحکام بیشتر در چرخش در چهارچوبی از فیبر‌کربن قرار دارد.

به غیر از نیم‌رخی گرد تر ۵۷۰GT با ۵۷۰S  کاملا یکی می‌باشد. در زیر بار مدلی از V8 توربوشارژ ۳.۸ لیتری وجود دارد که در تمام مک‌لارن‌های امروز بکار می‌رود. ۵۶۲ اسب‌بخار و ۴۴۳ پوند بر فوت گشتاور تولید می‌کند، که  این قدرت به چرخ‌های عقب از طریق جعبه دنده‌ای کلاچ‌دوگانه هفت دنده‌ای  فرستاده می‌شود.

GT کمی از مدل کوپه ۵۷۰S سنگین‌تر است، که به نظر می‌رسد در عملکرد تاثیر می‌گذارد. ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت  را در ۳.۴ ثانیه انجام می‌دهد و ۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت  را در ۹.۸ ثانیه  انجام می‌دهد، در مقابل مدل کوپه آن را در ۹.۵ انجام می‌دهد. هر دو مدل به سرعت نهایی ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت  می‌رسند. مانند ۵۷۰S، مدل GT از سیستم تعلیق وقف دهنده مدل پایینتری نسبت به مدل ۶۵۰S که بر اساس آن ساخته شدند بهره می‌برد. اما در عوض تنظیم سیستم تعلیق مختص به خود را دریافت می‌کند.

در پی رونمایی در ژنو، مک‌لارن ۵۷۰GT  تا قبل از پایان سال برای فروش آماده می‌شود. اگر عاشق خودروهای سوپراسپرت هستید اما نمی‌خواهید خرید خانه خود را جا بگذارید، نگاهی به این خودرو بزنید.
 

 
برگرفته از
مک‌لارن 570GT