ترکیب‌بندی کامل عکس‌ها

نویسنده:

۱۱:۳۱:۱۸


این دوربین ها نیستند که موجب ثبت عکس های خارق العاده ای می شوند بلکه انجام این کار به عکاس ها وابسته است. دوربین شما امکانات و قابلیت هایی دارد که می توانند در ثبت عکس ها به شما کمک کنند اما این شمایید که تصمیم می گیرید در چه جایی بایستید ، لنز را به کدام طرف بگیرید و در چه زمانی عکس را ثبت نمایید. هر کدام از این عناصر برای ایجاد یک ترکیب بندی کامل باید در نظر گرفته شوند.

جایتان را تغییر دهید

خیلی ساده می توان به تله ثبت تمامی عکس ها از یک سطح و زاویه گرفتار شد. اما اغلب اوقات می توانید عکس های جالب تری از سوژه در صورتی که در بالای آن قرار بگیرید یا از زوایای پایین استفاده کنید یا حتی به صورت درازکش به عکاسی بپردازید ، ثبت نمایید.

برای مثال عکس واید زیر که از Big Ben گرفته شده است خیلی هیجان انگیز تر از تصویر دیگری است که از فاصله ای دورتر ثبت گشته است.

نزدیک شوید

لازم نیست که کل سوژه تان را به تصویر بکشید.ثبت جزئیات زیاد می تواند به تصاویری قدرتمند یا تصاویری غیر معمول منجر شود.

حتی بدون مشخص شدن نمای جلویی ساعت Big Ben ، این عکس هنوز هم جنبه های تزئینی را حفظ می نماید.

نور

با نورپردازی درست ، حتی کسل کننده ترین صحنه ها هم می توانند به تصاویر جادویی تبدیل شوند. در آب و هوای بسیار متغیر بریتانیا، برای اینکه در فضاهای باز نورپردازی خوب باشد باید منتظر کنار رفتن ابرها یا از هم گسسته شدن آنها باشید. صبر نکته ی اساسی این موضوع است.

انتخاب سبک

سبک های زیادی برای عکاسی وجود دارد و شما مجبور نیستید که تنها از یکی از آنها پیروی کنید.

نمای تصاویر مخصوص کارت پستال جالب است اما این روش مستند گونه هم خوب به نظر می رسد.

ویرایش

 

در حین عکاسی ، همواره به یاد داشته باشید که می توانید این عکس ها را هر زمانی که بخواهید در نرم افزارهایی چون PhotoShop ویرایش کنید. مثلا می توانید جرثقیلی را از داخل قاب حذف کنید. ما از عمد این تصویر را با نور کم ثبت کرده ایم و سپس تراز رنگی آنرا در فتوشاپ برای ایجاد یک این تصویر مهتابی تغییر داده ایم.

استفاده از نماهای متفاوت

باید روی سوژه های معمولی سخت تر کار کنید و از زوایایی جدید به ثبت عکس از آنها بپردازید. مثلا می توانید تصویر برج Big Ben را در کنار یک پلیس ثبت کنید یا از آن در کنار کارهای هنری عکس بگیرید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه