پربازدیدترین شهرهای جهان؛ این قسمت: نیویورک

نویسنده:

۰۳:۴۱:۴۶

نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر در ایالات متحده آمریکا و بزرگ‌ترین منطقه شهری در ایالت نیویورک است. از آنجا که سازمان ملل متحد، مرکز تجارت جهانی، بازار بورس، میدان تایم، مجسمه آزادی، ساختمان امپایر استیت و غیره در نیویورک واقع شده‌اند، این شهر به عنوان پایتخت اقتصادی جهان عمل می‌کند.

نیویورک در ساحل رود هادسن واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین بنادر طبیعی جهان به شمار می‌آید. مجسمه آزادی که در چشم‌انداز خط افق نیویورک دیده می‌شود، به عنوان نماد آمریکا و سمبل جهانی دموکراسی شناخته شده است. از آنجا که دانشگاه کلمبیا، دانشگاه راکفلر و دانشگاه نیویورک در این شهر قرار دارند، دانشجویان و مهاجران خارجی زیادی به این شهر جذب می‌شوند. محله چینی‌ها در منهتن بزرگ‌ترین اقامتگاه چینی‌ها در جهان غرب است. نیویورک به شهری که هرگز نمی‌خوابد، مشهور است. نیویورک مرکز مهم هنر، مد، تجارت، امور مالی، رسانه‌ها، فناوری و سرگرمی است. در سال ۱۸۹۸، ۵ بخش منهتن، برانکس، بروکلین، جزیره استاتن و کوئینز باهم متحد شدند تا شهر نیویورک، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایالات متحده را به وجود آورند. از نظر بازار سرمایه گذاری، بورس اوراق بهادار نیویورک بزرگ‌ترین بورس در جهان است.

زمان مناسب برای سفر به شهر نیویورک
هر زمان از سال که بخواهید، می‌توانید به این شهر سفر کنید. تمام طول سال این شهر گردشگر دارد. اگر می‌خواهید خیابان‌ برادوی نیویورک را ببینید، ماه ژانویه و فوریه (دی و بهمن) بهترین زمان برای سفر به این شهر است. در فصل تابستان نیویورک میزبان غذاها و جشنواره‌های فرهنگی زیادی است و هنرهای نمایشی زیادی در این شهر اجرا می‌شود. اوایل زمستان برای گردشگرانی که اهل حساب و کتاب هستند، بهترین زمان سفر است. اما زمان کریسمس بهترین و احتمالاً گران‌ترین زمان برای سفر به نیویورک است. شب سال نو در میدان تایمز تجربه‌ای است که نباید از دست داد.

راه‌های سفر به نیویورک
فرودگاه بین‌المللی جان‌اف‌کندی در کوئینز هر سال بیش از ۴۳ میلیون مسافر بین‌المللی را جابه‌جا می‌کند و بزرگ‌ترین فرودگاه نیویورک محسوب می‌شود. فرودگاه بین‌المللی نیوآرک لیبرتی، هر سال به ۳۶ میلیون مسافر داخلی و بین‌المللی خدمات ارائه می‌دهد. فرودگاه لاگوآردیا هر سال ۲۶ میلیون مسافر که عمدتاً داخلی هستند را جابه‌جا می‌کند. علاوه بر هواپیما، قطار و کشتی نیز بهترین راه برای سفر به شهر نیویورک است.

متروی شهر نیویورک که در سال ۱۹۰۴ افتتاح شده است، در حال حاضر بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین شبکه حمل و نقل سریع جهان است. ناوگان اتوبوس نیویورک نیز یکی از بزرگ‌ترین ناوگان آمریکا است. تاکسی‌های نیویورک به سرعت و امنیت شهرت دارند و می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

جاذبه های گردشگری نیویورک

 • مجسمه آزادی: هدیه فرانسه به آمریکا برای جشن صدمین سالگرد استقلال است. مجسمه آزادی در دهانه رود هادسن در جزیره آزادی است که تا محله منهتن فاصله کمی دارد. بلندی مجسمه با پایه‌اش ۹۰ متر است، اما ارتفاع خود مجسمه تنها ۴۶ متر و جنس مجسمه از مس و وزنش ۲۲۰ تن است.
 • چهارراه جهان: که همان میدان تایمز است. میدان تایمز از جاذبههای توریستی است که بیشترین بازدید کننده جهان را دارد و سالانه ۳۶ میلیون بازدید کننده را به خود جذب می‌کند. نام این میدان از ساختمان تایمز گرفته شده که در حال حاضر پانزدهمین ساختمان بلند جهان است؛ اما مشهورترین برج تجاری نیویورک، امپایر استیت است که جزوه عجایب هفتگانه جهان مدرن محسوب می‌شود. بلندی این ساختمان ۱۴۵۴ فوت است.
 • پارک مرکزی نیویورک: که در قلب منهتن واقع شده، نقطه عطف تاریخ ملی است. این پارک ۸۴۳ هکتار است و تفریحاتی همچون قایقرانی، سنگ نوردی و سرگرمی‌های متنوعی را ارائه می‌دهد.
 • ساختمان داکوتا: یکی از قدیمی‌ترین و گران‌ترین ساختمان‌های مسکونی در محله منهتن شهر نیویورک است. شهرت ساختمان داکوتا بیشتر به خاطر قدمت تاریخی و ساکنین معروف و مشهوری است که در آن زندگی کرده یا می‌کنند.
 • مرکز راکفلر: مجموعه‌ای از ۱۹ ساختمان تجاری و اداری است.
 • کلیسای جامع سنت پاتریک: یک ساختار نئو گوتیک زیبا که مقر اسقف اعظم کاتولیک نیویورک است.
 • وال‌استریت: بورس اوراق بهادار نیویورک، بزرگ‌ترین بوس جهان در خیابان وال‌استریت واقع شده است.
 • موزه هنر متروپولیتن: بیش از ۲ میلیون اثر هنری و تاریخی از سراسر جهان در این موزه گردآوری شده است.
 • سازمان ملل: سازمان ملل در محله منهتن واقع شده است.
 • مرکز هنرهای نمایشی لینکلن: ۱۶٫۳ هکتار مساحت دارد و متشکل از ۱۲ موسسه بزرگ فرهنگی است. خانه اپرای متروپولیتن و کتابخانه عمومی نیویورک نیز بخشی از این مرکز است.
 • موزه هنر موما: یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنرهای مدرن جهان است. علاوه بر مجموعه حیرت‌انگیز هنر مدرن، کتابخانه هنر مدرن این موزه، یکی از جامع‌ترین کتابخانه‌ها در سراسر جهان است.
 • موزه تاریخ طبیعی آمریکا: دارای مجموعه‌ای از بیش از ۳۲ میلیون قطعه نمایشی در مورد تاریخ طبیعی زمین است. بیش از ۴۶ سالن دارد و خدماتی نظیر امکانات تحقیقاتی و کتابخانه را ارائه می‌دهد.
 • موزه شهر نیویورک: اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد تاریخ، رشد و تکامل و میراث فرهنگی نیویورک بدانید، به این موزه سر بزنید.
 • تالار شهر نیویورک: جزو اماکن ملی است که ثبت تاریخی شده است. این تالار هنوز دفتر شهردار نیویورک است.
 • پارک میدان واشنگتن: پارکی به وسعت ۹٫۷۵ هکتار است که به دلیل وجود گیاهان سبز و شاداب، فعالیت‌های فرهنگی و سرگرمی، مکان مورد علاقه هنرمندان است.
 • پارک برایانت: یک پارک ۹٫۶ هکتاری زیبا که توسط سازمان غیر‌انتفاعی برایانت اداره می‌شود. کتابخانه عمومی نیویورک در بخش شرقی این پارک قرار دارد.
 • ترمینال بزرگ مرکزی: سالانه ۲۱ میلیون بازدید کننده را به خود جذب می‌کند.
 • پل بروکلین: یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های نیویورک است، قدیمی‌ترین پل معلق در کشور محسوب می‌شود. طول این پل بیش از ۱۵۹۵ فوت است و بروکلین و منهتن را به هم وصل می‌کند.
 • موزه بروکلین: دومین موزه بزرگ شهر نیویورک است. در حال حاضر محل نگهداری بیش از ۱٫۵ میلیون قطعه هنری و نقاشی است.
 • جزیره کاونی: تفرجگاهی واقع در حومه نیویورک که می‌توانید از ساحل و آکواریوم آن لذت ببرید.
 • پارک مک‌کارن: مناسب برای قدم زدن و دارای یک استخری بازسازی شده است.
 • باغ وحش پراسپکت پارک: سرگرمی‌های متنوعی ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید.


خرید در نیویورک

حتماً سری به خیابان پنجم بزنید و خرید از آنجا را به تجربیاتتان اضافه نمایید. مِیسیز نام بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان است. در مرکز خرید میسیز  محصولات متنوعی را خواهید یافت. خرید در این ساختمان ۱۰ طبقه نیویورک، نوعی تشریفات مقدس محسوب می‌شود.

غذاهای نیویورک
اگر عاشق غذاهای بین‌المللی هستید و دوست دارید طعم غذاهای کشورهای مختلف را بچشید، شهر نیویورک تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. شما می‌توانید بهترین رستوران‌ها را در منطقه سوث استریت سی‌پورت پیدا کنید.

در سفرتان حتماً به باغ وحش برانکس سر بزنید و یک روز عالی را در کنار حیوانات وحشی از تمام نقاط این سیاره سپری کنید.
 

شهر نیویورک
کشور ایالات متحده امریکا
مساحت ۴۶۸ مایل مربع
جمعیت ۸٬۱۷۵٬۱۳۳
تعداد بخش ۶۴
میانگین دمای هوا در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌گراد
میانگین دمای هوا در زمستان ۷ درجه سانتی‌گراد
واحد پول دلار آمریکا(USD)
کد تلفن کشور: ۱- شهر: ۲۱۲
فرودگاه‌های اصلی جان اف کندی، لیبرتی نیوآرک، لاگوآردیا
مختصات جغرافیایی ۴۰ ° 71 ' N، ۷۴ ° 00' W
منطقه زمانی ساعت گرینویچ
وب‌سایت رسمی شهر www.nyc.gov

 

برگرفته از
نیویورک
لینک کوتاه