چگونه با تله‌موش، ماشین بسازیم؟

نویسنده:

۰۲:۴۴:۱۴ 

ماشین تله موش به دانش آموزان کمک می‌کند اطلاعاتی در مورد فواید مکانیک، فاصله و گرانش به دست آورند. انرژی پتانسیل ذخیره شده در فنر بازوی گازگیر تله‌موش به انرژی جنبشی تبدیل می‌شود که ماشین را به جلو می‌راند. برای ساخت این ماشین به مواد مناسب، درک چند قانون فیزیک و کمی تلاش نیاز دارید.

قسمت اول – طراحی ماشین تله موش

 1. ماشین تله موش خود را تصور کنید. شما باید تله موش خود را به یک شاسی که قالب ماشین را می‌سازد، چرخ‌ها و یک موتور وصل کنید. این نوع ماشین‌های مینیاتوری اغلب در آزمایش‌های فیزیک و برای یادگیری فواید مکانیک، گرانش و نسبت دنده استفاده می‌شود. بدین منظور، می‌توان از یک مقوای سنگین به عنوان شاسی ماشین استفاده کرد. می‌توان از مواد دیگری مانند صفحه‌های فومی، بدنه یک ماشین اسباب بازی قدیمی یا یک چوب سبک و با دوام مانند چوب درخت بالسا نیز استفاده کرد.
 2. از فیزیک برای دستیابی به بهترین نتایج استفاده کنید. شما می‌توانید طرح ماشین را برای رسیدن به اهداف خاصی تغییر دهید. برای مثال اگر می‌خواهید در مسابقه محدوده مسافت ماشین‌ها در کلاس فیزیک، شرکت کنید، بهتر است ماشینتان را تا آنجایی که می‌توانید، سبک بسازید، چرخ‌های نازک و محکمی به آن وصل کنید و جلوی ماشینتان را کوچک‌تر و صیقلی بسازید تا مقاومت ماشین را در برابر باد پایین بیاورید.
 3. سطحی که ماشینتان می‌خواهد بر روی آن حرکت کند را در نظر بگیرید. اگر سطح موردنظر سرازیری یا ناهموار است، چرخ‌های کوچک‌تر مدیریت بهتری خواهند داشت. برای سطوح صاف مانند میز یا کف زمین، چرخ‌های بزرگ‌تر بهتر هستند.
 4. وسایل مورد نیاز برای ساخت ماشین تله‌موش خود را فراهم کنید. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، وسایل مختلفی برای ساخت این تله موش مورد نیاز است. با این حال در این مثال برای ساخت تله موش به مواد زیر نیاز دارید:
 • پرگار(برای رسم دایره)
 • نوار چسب پهن
 • نخ محکم
 • کش‌های لاستیکی و پلاستیکی
 • پیچ قلابی (۴ عدد)
 • مقوای سنگین یا صفحه فومی
 • تله موش
 • انبردست
 • خط کش
 • میله چوبی نازک (۲ عدد)
 • چاقو

قسمت دوم : ساخت چرخ‌ها و شاسی‌ها

۱- ساخت چرخ‌ها: شما باید برای ماشینتان ۴ چرخ با مقوای سنگین یا صفحه فومی بسازید. برای این کار پرگار خود را بردارید و بر روی مقوا یک دایره بکشید و با چاقو آن را ببرید. در این مثال قطر چرخ‌های جلو ۲٫۵ سانتی‌متر و قطر چرخ‌های عقب ۵ سانتی متر است.

 • کش‌‌های لاستیکی را مطابق شکل به دور چرخ‌ها بیندازید.
 • شما می‌توانید از CD برای ساخت چرخ‌ها استفاده کنید.
 • در این مثال چرخ‌های بزرگ برای عقب و چرخ‌های کوچک برای جلو استفاده شده است.

۲- مطابق شکل با دقت دندانه خطرناک تله موش را در آورید.
۳ – شاسی خود را بسازید. برای جا دادن تله موش بر روی شاسی، باید شاسی را از همه جهات ۱۳ میلی‌متر بزرگ‌تر از تله‌موش خود بسازید. تله‌موش را بر روی مقوا بگذارید و علامت بزنید. سپس با استفاده از چاقو، شاسی خود را از مقوا در بیاورید.
۴- مطابق شکل تله را در مرکز شاسی قرار داده و از ۴ طرف با نوار چسب آن را محکم کنید.

 • زمانی که تله‌موش را سر جایش می‌چسبانید، حواستان باشد فنر را نچسبانید.

۵- پیچ قلابی خود را تراز کنید و زیر شاسی ببندید. این قلاب‌ها میله‌های محور را نگه خواهند داشت. اگر این قلاب‌ها خارج از خط باشند، ماشین صاف حرکت نمی‌کند و منحرف می‌شود. بنابراین شما باید:

 • از یک خط کش و یک مداد برای علامت زدن محل پیچ‌های قلابی در چهار گوشه شاسی استفاده کنید.
 • علامت‌ها را دوباره چک کنید تا با خط کش کاملاً هم تراز باشد.
 • پیچ‌های قلابی را سر جایشان روی مقوای شاسی ببندید.

۶- محور چوبی خود را درست کنید. ۲ میله چوبی نازک را به طول حدود ۴ سانتی‌متر بلندتر از عرض پیچ‌های قلابی ببرید. این میله‌های چوبی محور چرخ شما خواهند بود. این میله‌ها بایستی به اندازه‌ای نازک باشند که از داخل قلاب پیچ‌ها رد شوند و آزاد باشند.
۷- چرخ‌ها را به محور چوبی وصل کنید. مرکز چرخ‌ها را با نوک پرگار سوراخ کنید. این سوراخ‌ها کوچک‌تر از قطر میله‌های چوبی هستند. سپس یک کش لاستیکی بردارید و دور میله چوبی ببندید. این کار باعث ایجاد سپری بین چرخ و شاسی می‌شود. چرخ را به نوک میله چوبی متصل کنید. پس از رد کردن چرخ‌ها از میله چوبی، بایستی ۲.۵ سانتی‌متر از میله چوبی اضافه بماند.
۸- از بیرون آمدن چرخ‌ها جلوگیری کنید. کافی است یک کش لاستیکی بردارید و پشت چرخ روی قسمت اضافی میله چوبی بپیچید تا چرخ از میله چوبی بیرون نیاید.

قسمت سوم: کار انداختن ماشین

۱- نخ را به بازوی گاز گیر ببندید. بازوی گازگیر را به آرامی بلند کنید و نخ را دور آن گره بزنید.
۲- نخ اضافی را ببرید. قبل از بریدن نخ اضافه، مطمئن شوید نخ به اندازه‌ای بلند است که از محور عقب ماشین رد می‌شود.
۳- نخ انتقال نیرو را آماده کنید. نخ بخشی است که نیرو را از مکانیسم فنر تله‌موش به چرخ‌های عقب ماشین انتقال می‌دهد. بازوی گازگیر را عقب بکشید و آن را نگه‌دارید. با دست دیگر نخ را دور محور عقب ماشین بپیچید.
۴- ماشین را آماده تست کنید. ماشین را روی زمین بگذارید و بازوی گازگیر را نگه‌دارید.
۵- حرکت ماشین خود را تماشا کنید. دست خود را از روی تله‌موش بردارید و بگذارید فنر رها شود. انرژی جنبشی فنر تله‌موش از طریق نخ به محور عقب منتقل می‌شود و ماشین حرکت می‌کند.

برگرفته از
تله‌موش
لینک کوتاه