پرداخت چک بانکی از روی عکس آن در موبایل

نویسنده:

۰۴:۱۴:۱۷


دولت بریتانیا در حال ارزیابی طرحی است که اجازه می‌دهد تا با امکان ارائه عکس‌های ثبت شده از چک‌ها توسط یک نرم افزار در گوشی‌های هوشمند، عملیات بانکی و پرداخت‌ها با سرعت بیشتری انجام پذیرند.
این فناوری جدید نیست و پیش از این در آمریکا هم از آن استفاده شده است اما برای به کارگیری آن در بریتانیا ، نیاز به تصویب و اخذ مجوزهای قانونی است.
حتی با وجود روی آوردن به فرآیند جدید و استفاده از چک‌های دیجیتال هم ، انجام عملیات بانکی تا دو روز به طول خواهد انجامید که البته در قیاس با شش روزی که در حال حاضر صرف انجام چنین عملیاتی می‌شود، بسیار بهتر است.
یکی از گزینه‌های موجود در این طرح تصویب قانونی است که بانک‌ها را قادر می‌سازد تا با پردازش عکس‌ها به جای چک‌ها ، از این تصاویر در فرآیند‌های بانکی استفاده کنند.  کاربران با استفاده از برنامه‌های ویژه ای که Barclays برای سال آینده تدارک دیده است، امکان ثبت تصاویر از چک‌های شان با استفاده از تلفن‌های هوشمند را نیز خواهند داشت.
مشتریانی که تلفن هوشمند  ندارند نیز می‌توانند از فناوری مشابهی در شعبات بانکی استفاده کرده و یا به همان روش دستی که امروز کار می‌کنند، به انجام پرداخت‌های بانکی اقدام کنند.
Cheque imaging نیازی به وجود کپی فیزیکی از چک‌ها در تمامی مراحل پرداخت ندارد. این بدان معناست که در زمان صرف شده برای انتقال چک میان بانک‌های مختلف صرفه جویی شده و علاوه بر آن، بسیاری از هزینه‌های کلی نیز حذف می‌شوند.
ساجد جاوید، منشی مالی خزانه داری بریتانیا، می‌گوید: ما می‌خواهیم از نوآوری‌های بیشتری استفاده کنیم تا مشتریان مان بیش از پیش از مزایای فناوری‌های نو بهره مند شوند. این همان دلیلی است که ما را واداشته تا به دنبال روش هایی برای افزایش سرعت انجام فرآیند پرداخت چک‌های بین بانکی باشیم.

برگرفته از
بانکداری الکترونیکی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه