پربازدیدترین شهر‌های جهان؛ این قسمت: کوالالامپور

نویسنده:

۰۷:۳۰:۵۰

در سال ۱۸۵۰ شاه مالزی چندین کارگر چینی برای کار در معادن قلع این شهر استخدام کرد. بعد‌ها این معادن به یک شهر مرزی توسعه یافتند. در سال ۱۸۸۱ این شهر توسط سیل نابود و دوباره توسط فرانک سوتنهام بریتانیایی توسعه داده شد. کوالالامپور در سال ۱۸۹۶ پایتخت ایالات متحد مالزی تعیین شد. این شهر امروزه به عنوان مرکز پارلمان کشور مالزی و محل اقامت پادشاه مشروطه محسوب می‌شود.

این شهر با مساحت ۲۴۳ کیلومتر مربع دارای جمعیت تقریبی ۱٫۶ میلیون نفر است.

جغرافیا
کوالالامپور در وسط شبه جزیره مالایا، در محل تلاقی رودخانه‌های کلانگ و گومبک واقع شده است. این شهر ۳۵ کیلومتر از دریا فاصله دارد. دره بزرگ کلانگ جایی است که این شهر در آن رشد کرده است. این دره از شرق به کوه‌های تیتوانگسا، از غرب به تنگه مالاکا و از شمال و جنوب به چند رشته کوه کوچک می‌رسد. این شهر در ارتفاع ۲۱٫۹۵ متری از سطح دریا واقع شده است.

آب و هوای کوالالامپور استوایی و معمولاً آفتابی و گرم است و بین ماه‌های اکتبر تا مارس (مهر تا اسفند) باران‌های شدیدی دارد. گاهی اوقات این شهر مه متشکل از ذرات گرد و غبار حاصل از آتش‌سوزی جنگل‌های سوماترا را تجربه می‌کند.

سفر به کوالالامپور
سیستم حمل و نقل این شهر کاملاً گسترش یافته است. ساده‌ترین راه برای رسیدن به این شهر، فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور است که در ۷۵ کیلومتری جنوب این شهر در بخش سپنگ واقع شده است. همچنین می‌توانید از آنجا به برخی مناطق اروپا و آسیا نیز سفر کنید. علاوه بر این، فرودگاه دیگری به نام فرودگاه سلطان ابوالعزیز در کوالالامپور وجود دارد که قبلاً فرودگاه اصلی کوالالامپور بود و به مرکز شهر نزدیک‌تر است. با این حال، هم اکنون پروازهای محدودی از این فرودگاه به اندونزی، سنگاپور، تایلند و برخی از مقاصد داخلی ارائه می‌شود.

اگر قصد سفر از سوماترا در اندونزی به کوالالامپور را داشته باشید، می‌توانید از طریق کشتی نیز سفر کنید. کوالالامپور سیستم راه آهن گسترده‌ای دارد. علاوه بر مقاصد داخلی در مالزی، می‌توانید با قطار از کوالالامپور به سنگاپور و تایلند نیز سفر کنید. همچنین اتوبوس‌های بین شهری نیز می‌توانند شما را به چند مقصد داخلی و مقصد بین‌المللی مانند تایلند و سنگاپور برسانند.

بهترین زمان برای سفر به کوالالامپور
به دلیل گرم بودن هوای کوالالامپور، بهترین زمان برای بازدید بین ماه‌های دسامبر تا فوریه (آذر تا دی) است. با این حال در ماه‌های تابستان نیز ترافیک توریست سنگین است.

فرهنگ، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و رسم و رسوم کوالالامپور
کوالالامپور یک شهر بسیار متنوع است. کارگران چینی، مردم شهرهای مختلف مالزی که در جستجوی شغل به این شهر مهاجرت کرده‌اند، مهاجران هندی و استعمارگران بریتانیایی، همه به توسعه این شهر منحصر به فرد کمک کرده‌اند.

برخی از جشنواره‌های بزرگ کوالالامپور عبارتند از:

 • سال نو چینی‌ها که هر ساله در ژانویه یا فوریه (دی یا بهمن) با رژه‌های رنگارنگ، رقص شیر، آتش بازی و بیسکویت جشن گرفته می‌شود. جشنواره گل نیز در این ماه‌ها برگزار می‌شود.
 • تایپوسام، یک جشنواره هندی که در ماه‌های ژانویه یا فوریه برگزار می‌شود. در این جشنواره قاب‌های فلزی با قلاب و پیچ به بدن شرکت‌کنندگان چسبانده می‌شود و آن‌ها الهه‌ها را روی قاب‌ها در رژه حمل می‌کنند.
 • ۱ فوریه به عنوان روز قلمروی فدرال و برای بزرگداشت روزی که کوالالامپور به عنوان قلمرو فدرال شناخته شد، جشن گرفته می‌شود.
 • جشنواره آب مالزی از ۱۲ آوریل تا ۱۰ می (فروردین اردیبهشت) برگزار می‌شود. در این جشنواره فعالیت‌های مبتنی بر آب انجام می‌شود.
 • روز ملی با نمایش‌های فرهنگی و رژه‌ها در ۳۱ آگوست (مرداد) برگزار می‌شود.
 • جشنواره مالزی به مدت دو هفته در ماه می (اردیبهشت) با نمایشگاه‌های بزرگ صنایع دستی مالزی، آشپزی و دیگر کالا‌ها جشن گرفته می‌شود.
 • در ماه اکتبر (مهر) به مدت دو هفته جشنواره خرید برگزار می‌شود که تخفیف‌های بسیار خوبی دارد.
 • جشنواره بین‌المللی باسکرز در ماه دسامبر (آذر) به مدت ۹ روز با نمایش‌های فرهنگی و اجرای حرکات آکروباتیک، جشن گرفته می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری
مکان‌های دیدنی زیادی در کوالالامپور وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • برج‌های دوقلوی پتروناس که نمادین‌ترین نقطه شهر است و با ارتفاع ۴۵۱٫۹ متر و ۸۸ طبقه به عنوان یک چشم‌انداز جهانی برای مالزی محسوب می‌شود.
 • آکواریوم KLCC واقع در نزدیکی برج‌های دوقلو، یک آکواریوم بسیار هنری است که بیش از ۵۰۰۰ گونه آبزی در آن وجود دارد.
 • مسجد جامک کوالالامپور که به عنوان مسجد ملی شناخته می‌شود، در سال ۱۹۰۹ ساخته شد و یک مسجد زیبا با معماری سبک موریش است.
 • موزه هنرهای اسلامی شامل طیف گسترده‌ای از مصنوعات، کتاب و … مربوط به تاریخ اسلام است که در ۱۲ گالری به نمایش درآمده است.
 • موزه ملی شامل جزئیات تاریخی و فرهنگی کشور مالزی است.

آثار ملی زیبا، پارک‌ها، باغ‌های گیاه شناسی و تعداد زیادی مرکز خرید و بازار از دیگر جاذبه‌های کوالالامپور محسوب می‌شوند.

شهر کوالالامپور
کشور مالزی
مساحت ۲۴۳ کیلومتر مربع
جمعیت در سال ۲۰۱۰ ۱٬۶۲۷٬۰۰۰
واحد پول رینگیت (MYR)
کد تلفن ۰۳
فرودگاه‌های اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور- فرودگاه سلطان ابوالعزیز
مختصات جغرافیایی ۳٫۱۵۹۷′ N, 101.7000′ E
منطقه زمانی MST (UTC+8)

 
 
 
 
 
 
 

برگرفته از
کوالالامپور
لینک کوتاه

دیدگاه