ثبت سوژه‌های متحرک با فوکوس دقیق

نویسنده:

۱۰:۳۳:۵۵


هر چقدر هم که واکنش شما سریع باشد ، بازهم بین فشردن کلید شاتر دوربین تا ثبت عکس بوسیله آن تاخیر وجود دارد. بخشی از این تاخبر به دلیل زمان مورد نیاز برای چرخش آینه و باز شدن جداره شاتر است. مشکل این است که ممکن است در آن لحظه سوژه شما حرکت نماید. اما خوشبختانه با حالت فوکوس AI Servo در دوربین های Canon این مشکل قابل حل است.

هر چقدر هم که واکنش شما سریع باشد ، بازهم بین فشردن کلید شاتر دوربین تا ثبت عکس بوسیله آن تاخیر وجود دارد. بخشی از این تاخبر به دلیل زمان مورد نیاز برای چرخش آینه و باز شدن جداره شاتر است.

این تاخیر به قدری کوتاه است که در حین عکاسی از سوژه های معمول مشکلی ایجاد نمی کند. اما در هنگام ثبت سوژه هایی که به سرعت در حال حرکت هستند ، این وفقه می تواند مشکل آفرین باشد. مشکل ایجاد شده این است که ممکن است سوژه در همین زمان کوتاه به حرکت دربیاید و فوکوس خودکار نیز نتواند آنرا کنترل کند . نتیجه این است که سوژه ای که بدقت روی آن فوکوس کرده بودید حالا از فوکوس خارج شده است.

خوشبختانه تمامی دوربین ها دیجیتال SLR شرکت Canon یک حالت ویژه فوکوس برای غلبه بر این مشکل در خود دارند. حالت فوکوس معمولی که برای این منظور در نظر گرفته شده است One Shot نام دارد که به محض این که دوربین فکر کند سوژه واضح است تصویر آنرا ثبت می کند. اما اگر این حالت را به حالت AI Servo تغییر دهید دوربین مرتبا فوکوس را تنظیم می کند تا با حرکت سوژه تطابق داشته باشد .(شما می توانید از حالت AI Focus هم استفاده کنید که به طور خودکار با تشخیص این که سوژه در حال حرکت است یا نه یکی از این دو حالت را انتخاب می کند. )

با حالت AI Servo (و AI Focus ) عمل فوکوس به صورت پیش گویانه صورت می گیرد. در این حالت جایی که ممکن است سوژه در زمان چرخش آینه و باز شدن شاتر حرکت کند محاسبه می شود. این جادو نیست و واقعا کار می کند.

این حالت فوکوس در صورتی که از تمامی نقاط فوکوس خودکار دوربین تان استفاده کنید ، بهترین نتیجه را به دست می دهد.(صفحات 82-85 اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب نقاط فوکوس و حالت های AF در اختیار شما می گذارد). با استفاده از فوکوس خودکار با چندین نقطه شانس شما برای ثبت عکس هایی واضح تر حتی در صورت حرکت سوژه افزایش خواهد یافت.

عکس های زیر در نرخ پنج فریم بر ثانیه(5fps) با دوربین Canon 30D در حالت فوکوس خودکار AI Servo ثبت شده است.

برای عکاسی از صحنه های ورزشی باید حتما از دستگاه موتور درایو استفاده کنم؟

برای تضمین موفقیت تان ، حالت عکاسی را در دوربین SLR تان به Continuous Shooting تغییر دهید.

دروبین Canon شما می تواند در حالت عکاسی پیاپی با نرخ حداقل 3 فریم در ثانیه به ثبت عکس ها بپردازد. بیشتر حرفه ای های عکاسی ورزشی از این تنظیمات استفاده می کنند چراکه ترکیب بندی متفاوت می تواند به ثبت عکسی برای بیان بهتر احساس ورزشکار یا ثبت لحظه ای هیجان انگیز کمک کند .

اما حتی اگر از این حالت عکاسی هم استفاده کنید بازهم لحظاتی را از دست خواهید داد. اگر از سرعت شاتر 1/1000 ثانیه استفاده می کنید تنها می توانید 1% از آنچه که واقعا رخ داده را ثبت کنید و 99% حادثه ای که روی داده است دور از چشم دوربین باقی خواهد ماند.

مشکل بعدی این است که اغلب دوربین های EOS SLR تنها می توانند تعداد معدودی عکس را در حالت عکاسی پیاپی ثبت کنند. علاوه بر این ، دوربین برای پردازش عکس ها و ذخیره آنها بر روی کارت حافظه به مقداری زمان نیاز دارد.

اگر از فرمت RAW یا RAW+ استفاده کنید ، بافر دوربین خیلی زود پر می شود و بنابراین برای استفاده از حالت عکاسی پیاپی بیشتر عکاسان مجبور هستند که از فرمت JPEG استفاده کنند. اگر این کار را در دوربین 400D انجام دهید نسبت به سه ثانیه ای که قادر خواهید بود با فرمت RAW به ثبت متوالی عکس ها بپردازید ، می توانید 9 ثانیه به عکاسی بپردازید.

اگر می خواهید بدانید که تا پر شدن بافر دوربین چند عکس دیگر می توانید بگیرید ، تنها کافی است به شماره ای که در گوشه پایین سمت راست منظره یاب قرار دارد ، نگاهی بیاندازید. این شماره تعداد عکس هایی که می توانید قبل از توقف دوربین برای پردازش عکس ها ثبت کنید را نشان می دهد. به هر حال در هنگام استفاده از موتوردرایو SLR خطر اینکه دوربین تان درست در لحظه ی مهم و حیاتی از کار بیافتد وجود دارد. پس بهتر است از این قابلیت دوربین تان با دقت بیشتری بهره بگیرید.

چه موقع باید از فوکوس دستی استفاده کنم؟

فوکوس خودکار در مواجهه با صحنه هایی که اشیا متحرک در آن وجود دارند ، در مواقعی که روی یکی از حالت های AI قرار دارد به خوبی کار می کند اما کاملا عاری از مشکل نیست. فوکوس خودکار با برخی لنزها نسبت به برخی دیگر سریعتر است و ممکن است روی اشیایی در پیش زمینه فوکوس کند که واقعا شما مایل به فوکوس بر روی آن ها نباشید.

برای عکسی که در زیر قرار داده شده است ، نیکلاس میزان ISO را برای رسیدن به سرعت بالاتر شاتر و ثبت تصویری واضح تر و اطمینان از فوکوس بر روی چهره بازیکن افزایش داده است.

استفاده از فوکوس دستی برای برخی سوژه هایی در حال حرکت به منظور استفاده از تکنیکی به نام Prefocusing ایده جالبی به نظر می رسد. در اغلب ورزش ها ، رقابت کنندگان مسیری قابل پیش بینی را طی می کنند و شما می توانید قبل از اینکه سوژه مورد نظرتان در نقطه ای پدیدار شود بر روی آن نقطه فوکوس کنید.

به دلیل اینکه چک کردن دقت فوکوس از طریق منظره یاب کار مشکلی است به شما توصیه می کنم قبل از تنظیم دستی فوکوس تا حد امکان زوم کنید . البته برای تصحیح قاب بندی نیاز به کاهش بزرگنمایی حس خواهد شد.

در مورد این تصویر از ورزش سوارکاری ، می توان روی نقطه ای در بالای مانع فوکوس کرد و به محض ظاهر شدن اسب و سوارکار به ثبت عکس پرداخت.

 

 

برای چه باید هر دو چشمتان را کاملا باز نگهدارید؟

اغلب عکاسان در حین قاب بندی و تنظیمات exposure یکی از چشمهایشان را که به منظره یاب نگاه نمی کند را می بندند .توصیه من به شما این است که مخصوصا در مواقع عکاسی از صحنه های اکشن هر دو چشمتان را باز نگهدارید.

از چشم دومتان برای مشاهده چیزهایی که در داخل قاب جای ندارند ، استفاده کنید. این کار می تواند در ثبت تصاویری بهتر به شما کمک نماید، چراکه اکنون دید وسیع تری دارید و منطقه بیشتری از صحنه را تحت پوشش قرار می دهید.

با این کار حتی می توانید در مواقعی که اتومبیلی درست به سمت شما حرکت می کند ، جانتان را نجات دهید!


من باید از چه لنزی استفاده کنم؟

لازم نیست که در تمامی ورزش ها از لنز های Long استفاده کنید. اما با استفاده از این لنز ها در اغلب مواقع می توانید تصویری موثرتر و گیراتر از حرکت انجام گرفته ثبت نمایید. در حقیقت این انتخاب به اینکه شما تا چه حدی می توانید خودتان را بدون وارد شدن به زمین بازی یا به خطر انداختن جانتان به صحنه نزدیک کنید ، بستگی دارد.

لنزهایی که در اغلب اوقات برای عکاسی از ورزش های متفاوت با مدل های EOS مفید واقع می گردند انهایی هستند که در 350D ، 30D یا 450D به کار گرفته شده اند. آنهایی که از مدل های حرفه ای تری چون 5D با سنسورهای بزرگتر استفاده می کنند ،به لنزهای طولانی تر نیاز دارند.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه