کانن، نیکون و سونی، تنها بازماندگان نبرد دوربین‌ها و گوشی‌های هوشمند

نویسنده:

۱۱:۰۵:۲۳همانند دنیای گوشی‌های هوشمند که توسط اندروید و iOS اشغال شده است، صنعت دوربین هم در حال تبدیل شدن به یک صنعت دو قطبی است.  کانن، نیکون و سونی تنها شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر به ارائه دوربین‌های حرفه‌ای می‌پردازند و گوشی‌های هوشمند هم در قطب دیگر، بخش دوربین‌های ساده و ارزان قیمت را تسخیر کرده‌اند.
گزینه‌های میان قیمت موجود در میان دوربین‌ها، نتوانسته است انتظارات کاربران را برآورده سازد و سبب دو بخشی شدن بازار شده است.  حتی دوربین‌های بدون آینه هم  که آرام آرام به رده میان قیمت‌ها راه پیدا می‌کنند، هنوز توجه کاربران را به صورت کامل به خود جلب نکرده اند.
گزارش رویترز نشان می دهند که فروش دوربین‌های کامپکت امسال تا حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده و به کمتر از 59 میلیون عدد خواهد رسید و از سویی میزان فروش دوربین‌های بدون آینه به دلیل کاسته شدن از قیمت آن‌ها، افزایش پیدا خواهد کرد. این گزارش می افزاید از این پس کاربران در انتخاب دوربین‍ها، امکانات ارتباطی آن‍ها را به کیفیت عکس‍های ثبت شده، ترجیح خواهند داد.
فرای دوربین‍های پیشرفته و حرفه‍ای، کانن ، نیکون و سونی به دلیل محبوبیت‍شان می‍‌توانند در این نبرد در برابر گوشی‌های هوشمند مقاومت کنند؛ یو یوشیدا، یک تحلیلگر صنعت عکاسی در این باره به رویترز می‌گوید: « شرکت‌هایی که از محبوبیت بالا و برند معتبری برخوردار بوده و از نظر قیمت محصولات هم در سطح مناسبی هستند، در این رقابت دوام خواهند آورد؛ تنها کانن، نیکون و سونی دارای چنین شرایطی هستند.»
با آنکه به وقوع پیوستن نتایج این نوع گزارش‌های آینده نگرانه از سوی رویترز، به عوامل زیادی وابسته است اما آمار حاصله از آن جالب و واقع گرایانه است.  برای مثال ، با آنکه فروش دوربین‌های بدون آینه در آمریکا و یا همین اواخر سال گذشته در اروپا؛ خیلی خوب نبوده است اما 36 درصد از خرید دوربین‌های با لنزِ قابل تعویض توسط ژاپنی ها را در فاصله ژانویه تا اکتبر به خود اختصاص داده‌اند.
علاوه بر این، شرکت‌هایی چون پاناسونیک ، فوجی فیلم و الیمپوس هم برای باقی ماندن در میدان نبرد، می جنگند. پاناسونیک با کاهش 40 درصدی فروش دوربین‌های خود در فاصله آپریل تا سپتامبر روبرو بوده و اگر نتواند فکری برای بقا کند، باید منتظر حذف نام آن تا سال 2016 از جدول فروش دوربین ها باشیم. آنچه عجیب تر است این است که هیچ نامی از سامسونگ در گزارش رویترز دیده نمی‌شود.

برگرفته از
نبرد دوربین و گوشی هوشمند
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه