افت تعجب برانگیز نرخ تورم در ناحیه یورو: خطر رکود اقتصادی

نویسنده:

۰۸:۲۴:۳۶


گزارش دفتر آماری اتحادیه اروپا موسوم به Eurostat نشان از تورم 0.8 درصدی نقطه به نقطه نسبت به تورم 0.9 درصدی ماه پیش از آن دارد. آمار ماه دسامبر نشان از پایین ترین نرخ تورم در 4 سال گذشته داشته و رقم 0.7  درصدی را در این زمینه نشان می‌دهند.
پیتر وندن هوت، تحلیلگر افتصادی منطقه یورو در ING می‌گوید: نمودارهای منتشر شده امروز نشان می‌دهند هنوز برای خوش بینی در مورد کاهش خطر رکورد اقتصادی بویژه در کشورهای حاشیه ای خیلی زود است.  رقم تورم پایین تر از هدف بانک مرکزی اروپا  که دو درصد پیش بینی شده بود، در دراز مدت سبب ایجاد اختلال در عرضه و تقاضا شده و باز ایستادن اقتصاد کشورهای اروپایی از شکوفایی می‌شود.
در واکنش به آمار اعلام شده؛ و گمانه زنی‌هایی در مورد حمایت بیشتر بانک مرکزی اروپا از اوضاع اقتصادی، نرخ برابری یورو در برابر دلار افزایش یافته و از 1.3618 به 1.3646 رسید.
کاهش نرخ تورم در اکتبر گذشته به کمتر از یک درصد، نخستین بار پس از فوریه سال 2010 روی داد است و سبب می‌شود تا بانک مرکزی اروپا، نرخ سود را به پایین ترین میزان خود یعنی 0.25 درصد کاهش دهد. اما با اینحال ناحیه یورو از رکود اقتصادی که ژاپن در پی کاهش تورم در ابتدای دهه 90 به آن دچار شده بود، فاصله زیادی دارد.
رییس بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی، هفته گذشته اعلام کرد هیچ نشانه ای از رکود اقتصادی و یا نیاز فوری به اقدام خاصی در این زمینه نمی بیند اما اضافه کرد انجام عملیات پیشگیرانه برای اجتناب از ثابت ماندن نرخ تورم در نرخ کمتر از یک درصد،  و Refinancing افزایش خطر وقوع رکود اقتصادی در اروپا ضروری است.
وندن هوت می‌گوید : من بر این باورم که تغییرات بوجود آمده آنقدر نیستند که بانک مرکزی اروپا را فعلا وادار به تغییر سیاست‌های پولی خود کند.
علیرغم انتظار تحلیلگران برای واکنش به کاسته شدن نرخ تورم از سوی بانک مرکزی اروپا، این بانک در جلسه روز پنجشنبه، تصمیم به ثابت نگاه داشتن اوضاع فعلی گرفت.
هاوارد آرچر تحلیلگر ارشد اقتصادی IHS می‌گوید: ما معتقدیم که بانک مرکزی اروپا در ماه‌های آتی سیاست‌های جدید عملیاتی دراز مدت خود را که بویژه وام‌های بانکی را هدف قرار می‌دهد، تصویب خواهد کرد.
اعضای دولتی هیأت رئیسه بانک مرکزی اروپا ، به این امر که بانک مرکزی پول بیشتری را در اختیار بانک‌ها به صورت وام‌های دراز مدت قرار خواهد داد، اشاره می‌کنند. بانک مرکزی اروپا از دسامبر 211 تا فوریه 2012 بیش از یک تریلیون یورو به سیستم بانکی، با وام‌هایی با مدت استراحت سه ساله، تزریق کرده بود و این به معنای آغاز بازپرداخت این وام‌ها از اواخر سال 2014 است.
داده‌های ارائه شده از سوی دفتر آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که قیمت قطعات تولیدی صنعتگران منطقه یورو، پس از کاهشی با نرخ 0.5 درصد در ماه اکتبر، در نوامبر به 0.1 رسیده و در کل نرخ سالانه 1.2 درصدی را نشان می‌دهد. کاهش ماهیانه قیمت ها، با کاهش 0.2 درصدی هزینه‌های کالاهای میانی همراه بوده در حالیکه قیمت کالاهای اصلی، بادوام و بی دوام و همچنین هزینه‌های انرژی نسبت به ماه اکتبر ثابت مانده است. تغییرات در قیمت محصولات تولیدی گوناگون اگر جذب خرده فروش‌ها و واسطه‌ها نشود، نهایتا به کاهش قیمت مصرف کننده منجر خواهد شد.
  اطلاعات مجزا برای هر کشور، در شانزدهم ژانویه توسط دفتر آمار اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد.

برگرفته از
نرخ تورم
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه