عکس‌های نمادین دهه 1940

نویسنده:

۰۲:۴۳:۱۸

هیتلر در پاریس، 1940

این عکس که در اوج جنگ جهانی دوم در پاریس گرفته شده است هیتلر را به تصویر می‌کشد که با دوستان و نزدیکانش نقشه پیروزی می‌کشد و یکی از نمادین ترین عکس‌های دهه 40 و جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید.


آخرین یهود در وینیتسا

این عکس از لحظه مرگ آخرین یهودی در وینیتسای اوکراین گرفته شده است و در آلبوم یکی از سربازان واحد سیّار کشتار پیدا شده‌است. اسم تصویر از لیبل پشت عکس برگرفته شده که به طور مختصر اتفاقات وینیتسا را منتقل می‌کند: تمام 28000 یهودی که درآنجا زندگی می‌کنند کشته شدند.

شورش محله یهودیان ورشو 1943

این عکس که در 1943 گرفته شده‌است یکی از شناخته شده‌ترین عکس‌های جنگ جهانی دوم است که جنایات نازی‌ها را به تصویر می‌کشد. تصویر بالا تخریب محله یهودیان ورشو را نشان می‌دهد که خانه اجباری هزاران شهروند یهودی لهستانی بود. تلخ‌ترین قسمت عکس پسر کوچولویی‌است که در پس زمینه با دست‌هایی که بالا گرفته به زور از مخفیگاه بیرون آورده شده و به شدت ترسیده‌است.

روز حمله (D-Day)، 1944

این عکس که توسط روبرت کاپا گرفته شده است، عکس نمادین روز حمله است که جنگ جهانی دوم خونین را روبروی ساحل اوماها به تصویر کشیده است. تصویر وهم‌آور و تار ممکن است توسط دستیاری مشتاق که اکسپوژرها را با هم مخلوط کرده‌است به وجود آمده باشد که به تصویر فراموش نشدنی از هرج و مرج جنگ می‌افزاید.


بالا بردن پرچم اتحاد جماهیر شوروی در مجلس، 1945

این عکس نمادین که سربازان اتحاد جماهیر شوروی را در حال بالا بردن پرچمشان در بالای ساختمان مجلس آلمان نشان می‌دهد توسط یوگنی خلدی در طول نبرد دوم می 1945 برلین گرفته شده‌است. این عکس که یکی از معروفترین و شناخته شده‌ترین عکس‌های جنگ است به این دلیل محبوب واقع شده که غصب ساختمان مهم و تاریخی را نشان می‌دهد که سمبلی از دشمن شوروی بوده‌است. پس از یک جنگ طولانی و خونین در داخل ساختمان این تخریب صورت گرفت.


برافراشتن پرچم در آیوو جیما، 1945

این عکس که برنده جایزه پولیتزر است توسط جو روزنتال درطول جنگ آیوو جیما درجنگ جهانی دوم گرفته شده است. در این عکس سربازان و پزشک نیروی دریایی آمریکا پرچم آمریکا را بر فراز کوه سوریباچی به اهتزاز در می‌آورند. نیمی از افرادی که در عکس به تصویر کشیده شده‌اند در آن نبرد کشته شدند.


بمب اتمی در هیروشیما، 1945

این عکس عمیق انفجار یک بمب اتمی در در هیروشیمای ژاپن را در تاریخ ششم آگوست 1945 نشان می‌دهد. این دومین بمب اتمی بود که در آن زمان استفاده شد و ابر قارچ مانندی که در تصویر دیده می‌شود دامنه خرابی‌ها را نشان می‌دهد: تعداد کشته‌ها و مصدومان صد و پنجاه هزار نفر بود.


اولین کامپیوتر، 1946

تصاویر اولین کامپیوتر در فوریه 1946 منتشر شد. این دستگاه که نام آن انیاک بود توسط یک فیزیک‌دان و یک مهندس برق ساخته شده‌بود؛ دارای 18 هزار لامپ خلاء و سیم‌های زیادی بود و 170 هزار وات برق مصرف می‌کرد. این کامپیوتر یک اتاق 457 متر مربعی را اشغال کرده بود.  


Dali Atomicus، 1948

این تصویر سورئال برای ادای احترام به عصر اتمی جدید و شاهکار سورئال سالوادور دالی با نام "Leda Atomica" توسط فیلیپ هالسمن گرفته شده‌است. این عکس عجیب و غریب در واقع ترکیبی از پریدن انسان، ریخته شدن آب و پرتاب کردن گربه است. گرفتن این عکس 6 ساعت به طول انجامید؛ دالی 28 بار پرید و دستیارها 28 بار بقیه چیزها را به هوا پرتاپ کردند.
 
ترجمه: فائزه مسعودی فر

برگرفته از
عکس‌های نمادین دهه 1940
لینک کوتاه
برچسب ها