عکس‌های نمادین دهه 1950

نویسنده:

۱۲:۲۹:۳۵


مارش نظامی در جنگ کره، 1950

این عکس که در مجله لایف منتشرشده بود یکی از اولین تصاویری است که از جنگ کره به دست آمده بود. در این تصویر نیروی دریایی آمریکا در حال عقب نشینی از مخزن Chosin از دره تنگ و باریکی با مارش نظامی می‌گذرد که یادآور " کوچه کابوس" است.


مخازن آب به تفکیک نژاد

این عکس توسط الیوت ارویت گرفته شده و مخازن آب تفکیک شده در کارولینای شمالی را نشان می‌دهد. در توضیح این عکس باید گفت که مخزن آب سمت چپ مخصوص سفید پوستان و مخزن آب سمت راست مخصوص رنگین پوستان ساکن در این ایالت است و با نوشته‌ای در بالای مخازن از هم تفکیک شده‌اند. تنها با یک نگاه می توان به عمق نژاد پرستی رایج در جامعه آمریکا در دهه 50 پی برد و این باعث می‌شود که این عکس به یکی از نمادین ترین عکس‌های 1950 تبدیل شود.


آلبرت انیشتین با زبان بیرون آمده

آرتور ساس مرد خوش شانسی بود که از یک نابغه در لحظه سکوتش عکس گرفت. این عک درهفتاد و دومین سالگرد تولد انیشتین گرفته شد. در این عکس انیشتین که از لبخند زدن به دوربین‌ها خسته شده بود این حرکت را به عکاس نشان داد.اولین فیلم سه بعدی، 1952

این عکس برای شماره دسامبر 1952 مجله لایف گرفته شده بود. عکاس درصدد بود پیشرفت تکنولوژی سینمایی را نشان دهد. در این عکس تماشاگران آمریکایی در شب افتتحایه اولین فیلم بلند سه بعدی آمریکایی با نام "شیطان بوانا" با اشتیاق به تماشا نشسته اند.جیمز دین در نیویورک، 1955

این عکس که در سال 1955 در مجله لایف چاپ شده بود جیمز دین را نشان می‌دهد که در حال قدم زدن در میدان تایمز است. این عکس رازآلودگی زندگی کوتاه یک بازیگر با استعداد را به تصویر می‌کشد. جیمز دین در همان سال در سن 24 سالگی طی یک حادثه رانندگی کشته شد.
 
ترجمه: فائزه مسعودی فر

برگرفته از
عکس‌های نمادین دهه 1950
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه