١٢ سال بردگی و جاذبه، برندگان بزرگ جوایز بفتا ٢٠١٤

نویسنده:

۱۰:۲۲:۳۵

فیلم "١٢ سال بردگی" و "جاذبه" برندگان بزرگ شب اهدای جوایز بفتا (BAFTA) بودند. در این مراسم که شامگاه یکشنبه (١٦ فوریه/٢٧ بهمن) در سالن "رویال اوپرا هاوس" لندن برگزار شد، درام "١٢ سال بردگی" به کارگردانی استیو مک‌کوئین که بر اساس داستانی واقعی استوار است، جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد.

"جاذبه" به کارگردانی آلفونسو کوارون به عنوان بهترین فیلم سال بریتانیا شناخته شد. کیت بلانشت که با بازی درخشانش در فیلم "جاسمین غمگین" تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخته بود، جایزه بهترین هنرپیشه زن را دریافت کرد.این هنرپیشه استرالیایی هدیه خود را به فیلیپ سیمور هافمن، هنرپیشه آمریکایی که به تازگی درگذشت، تقدیم کرد.

چیووتل اجیوفور، هنرپیشه فیلم "١٢ سال بردگی" نیز به عنوان بهترین هنرپیشه مرد شناخته شد.

نامزدی فیلم "جاذبه" در بخش بهترین فیلم سال بریتانیا البته انتقادهای فراوانی را به همراه داشت، چرا که این فیلم تهیه‌کننده‌ای آمریکایی دارد. آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا با رد انتقادها در توجیه نامزد شدن این فیلم به عنوان بهترین فیلم سال بریتانیا، اعلام کرد که صحنه‌هایی از "جاذبه" در استودیوهای فیلمسازی بریتانیا فیلمبرداری شده است. آلفونسو کوارون، کارگردان مکزیکی "جاذبه" در مجموع در ٦ شاخه از جمله بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین کارگردانی موفق به دریافت جایزه بفتا شد.

فیلم "جاذبه" همچنین در مراسم اهدای جوایز اسکار امسال در ١٠ رشته نامزد شده است.

جایزه بفتا یکی از معتبرترین جوایز سینمایی در جهان به شمار می‌رود و غالبا برندگان آن شانس بالایی برای دریافت جایزه اسکار دارند.

مراسم اسکار ٢٠١٤ در روز ٢ مارس در شهر لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

برگرفته از
جوایز بفتا ٢٠١٤
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه