شکست گوگل در مقابل نمایش فیلم ضد اسلامی «معصومیت مسلمانان»

نویسنده:

۰۸:۲۲:۴۶

بنابر خبرگزاری رویترز – سانفراسیسکو، درحالی‌که حکم دادگاه تجدید نظر فدرال که مبنی بر به جا گذاشتن اثرات مخرب این فیلم و نقض قانون اساسی ایالات متحده و در نهایت دستور به متوقف کردن آن اعلام شد، شرکت گوگل حق امتیاز خود را برای ادامه نمایش این فیلم ضد اسلامی در یوتیوب، وب‌سایت اشتراک‌گذاری ویدیو از دست داد. فیلم "معصومیت مسلمانان" به دلیل نشان دادن چهره پیامبر اسلام و توهین به آن شخصیت تظاهرات اعتراضی در سراسر جهان اسلام برانگیخت، حتی بازیگر زن این فیلم در نتیجه ایفای این نقش تهدید به مرگ شد.
با وجود این‌که گوگل مدام در دادگاه‌ها استدلال‌هایی می‌آورد که این ویدئو باید در دسترس عموم باقی بماند، فهرستی که در اوایل این هفته منتشر شد، از 9 دادگاه تجدید نظر ایالات متحده، نتیجه 2-1 به رد ادعای گوگل را نشان می‌داد.
سیندی ‌لی ‌گارسیا، شاکی این پرونده، زمانی به این فیلم اعتراض کرد که متوجه شد کلیپی که او قبل از این برای فیلم‌های مختلف ساخته بود در این فیلم استفاده شده است. وکیل او، کریس آرمنتا نیز بلافاصله اعتراض خود را به درخواست گوگل برای ادامه نمایش فیلم اعلام کرد.
اعتراض به این فیلم بحث برانگیز و به دنبال آن آغاز تظاهرات همزمان شد با حمله به تاسیسات دیپلماتیک ایالات متحده در بنغازی که باعث کشته شدن 4 امریکایی از جمله سفیر امریکا در لیبی شد؛ که در پی آن به دیگر سفارتخانه‌های خارجی در خاورمیانه، آسیا و آفریقا نیز حمله شد.
گوگل با وجود فشار از کاخ سفید و دیگران و مسدود شدن  وب‌سایت یوتیوب در مصر، لیبی و برخی کشورهای دیگر همچنان از حذف کردن این فیلم سر باز می‌زند.
بنابر اظهارات رئیس دفتر ثبت دعاوی حقوقی، علی رغم اینکه دادگاه در روز جمعه حکم نهایی را بصورت دستوری کوتاه ابلاغ کرد، نمایندگان گوگل با استخدام ژنرال سابق ایالات متحده برای کسب حمایت بیشتر همچنان در پی جلب رضایت قاضیان و در تلاش برای یافتن راهی جهت تغییر حکم هستند.
ترجمه: ماجده محمدی

برگرفته از
معصومیت مسلمانان
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه