معرفی بازی ایرانی بوم! | یک رقابت هنری

نویسنده:

۱۰:۵۴:۳۰

 شاید برخی از کاربران پای ثابت اپلیکیشن‌ها با بازی Draw Something آشنایی داشته باشند. بازیی که توانست موفقیت‌های بسیاری همچون برنده شده جایزه Flurry App Spotlight را کسب کند. حال شاهد عرضه شدن ورژن فارسی این بازی با نام بوم هستیم که در ادامه به معرفی و بررسی آن میپردازیم.
180066-footofan_com

ایده اصلی این بازی برای اولین بار در سال 2012 در قالب Draw Something مطرح شد و توانست بقدری محبوبیت کسب کند که تنها در 5 هفته اول انتشار 20 میلیون بار دانلود شد و کاربران زیادی را ساعت‌‌ها با ایده ناب خود سرگرم کرد. بوم نیز در همان قالب ساخته شده است، البته لازم بذکر است بوم نه به معنای بوووووم! صدای حاصل از انفجار بلکه بوم نقاشیست، این نکته در ابتدای مقاله ذکر شد تا در ادامه مشکلی از بابت تکرار آن نداشته باشیم!

حال بهتر است به توضیح این ایده ناب بپردازیم. در بوم دو بازیکن بصورت رندوم و ناشناس با انتخاب از میان دسته‌بندی‌های موجود که شامل حیوانات، اشیاء، میوه‌ها و… می‌شود بصورت رقیب درمقابل هم قرار می‌گیرند. در راند اول یکی از دو نفر می‌بایست واژه پیشنهاد داده شده توسط بازی را با استفاده از ابزار و وسیله‌های موجود نقاشی کرده و دیگری شروع به حدس زدن نقاشی کشیده شده کند. اگر بازیکن بتواند نقاشی کشیده شده را درست حدس بزند امتیاز کسب کرده و در راند دوم قلم را بدست می‌گیرد تا همین روال اینبار برای فرد مقابل اتفاق بیفتد. درواقع دلیلی که برد یا باخت یک طرف را مشخص می‌کند پس از حدس صحیح در زمان مشخص شده، سرعت عمل بازیکنان در جواب دادن است بطوری که اگر هر دو طرف بتوانند جواب صحیح را حدس بزنند، برنده بازی کسی خواهد بود که سریع‌تر توانسته باشد به جواب صحیح دست پیدا کند. اگر پیکر اصلی بوم یعنی بخش بازی آن را فاکتور بگیریم، می‌توان آن را یک شبکه اجتماعی قوی نیز دانست! بطوری که شما دارای پروفایل شخصی کامل خود هستید و این قابلیت را دارید تا تصویر پروفایل خود را انتخاب کرده و اطلاعات شخصیتان را مثل جنسیت، سن، محل زندگی و… را به آن اضافه کنید. علاوه بر این می‌توانید همانند اینستاگرام اقدام به آپلود کردن عکس‌های دلخواهتان کنید و با کاربران دیگر در فضایی همانند دایرکت صحبت کنید. در حین بازی نیز برای تعامل کاربران با یکدیگر قابلیت چت از پیش تعیین شده در نظر گرفته شده است بطوری که شما می‌توانید با انتخاب جمله‌های موجود همچون “متوجه نمیشم”، “آره”، “نه”، “بجنب، وقت رفت” و… به برقراری ارتباط با رقیبتان بپردازید. همچنین در بازی متوجه وجود دو دکمه در دو طرف صفحه می‌شوید که یکی برای گزارش کاربران متخلف و دیگری برای زمانیست که شما از حدس کلمه مورد نظر عاجز می‌شوید و به ناچار از راهنمایی استفاده می‌کنید. هربار استفاده از راهنمایی یکی از حروف کلمه را مشخص می‌کند و از این حیث کار را را برای شما بسیار راحتتر می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده بخش دیگری به نام دستاوردها وجود دارد که همان اچیومنت یا جایزه‌های بازی محسوب می‌شود. برای بدست آوردن دستاوردها باید برخی از کارها را تکرار یا انجام دهید، برای مثال برای برای مدادبان میبایست دو نقاشی اولتان را بکشید یا اگر سه باخت پشت سر هم کسب کنید پاتریک آزاد می‌شود. استفاده این دستاوردها این است که می‌توانید آن‌ها را به عنوان لقب خود انتخاب کنید تا در بخش پروفایل شما نشان داده شود.

180067-footofan_com.jpg

اگر بخواهیم ظاهر بوم را مورد بررسی قرار دهیم، بجز تعریف چیز دیگری نمیتوان گفت. طراحی تمامی قسمت‌های اپلیکیشن با تم فکاهی و رنگارنگ صورت گرفته است و هیچ ایرادی نمی‌توان از آن گرفت. موسیقی بازی نیز شامل چند تم کوتاه می‌شود که می‌تواند به بالا رفتن لذت بازی کمک شایانی بکند. اما پس از اینهمه تعریف و تمجید از بازی لازم است به ذکر برخی مشکلات آن بپرازیم تا بلکه تیم سازنده آن در آپدیت‌های بعدی به فکر چاره‌ای برای آن بیفتند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که چنین بازی‌هایی با آن مواجهند رعایت نکردن قانون بازی توسط کاربران است، بدین شکل که بسیاری از آن‌ها بجای نقاشی کردن کلمه داده شده اقدام به کشیدن حروف کلمه می‌کنند که با این کار عملا تمامی لذت بازی از بین می‌رود اما کار را برای سوء استفاده از کسانی که تازه وارد محسوب‌ می‌شوند راحتتر میکند چرا که در اکثر مواقع این تکنیک با استفاده از وقت‌کشی موجب می‌شود شما بازی را ببازید. اما خارج از بحث قانون شکنی، برخی از کلمات پیشنهادی بازی هیچ راهی بجز نوشتن برای شما باقی نمی‌گذارند! برای مثال کشیدن کلماتی همچون “مار کبرا” یا “غوره” و… با ابزار ساده و علم مبتدی بسیاری از کاربران در نقاشی آن هم در زمانی محدود عملا غیرممکن است! درحالیکه بسیاری از کلمات بازی هوشمندانه انتخاب شده‌اند وجود برخی از کلمات مانند موارد ذکر شده تناسب آن را بر هم می‌زند و بازیکن را به ناچار مجبور به قانون شکنی می‌کند. یکی دیگر از مشکلات موجود در بازی عدم وجود بازی دوستانه با دوستانتان است. درواقع حریفان شما تنها شامل افراد رندومی هستند که در آن واحد بهمراه شما در یک دسته‌بندی به دنبال بازیکن هستند و شما این اجازه را ندارید تا با دوستانتان به بازی بپردازید. این درحالیست که برای وارد شدن به بازی علاوه بر ساخت حساب کاربری بوم می‌توانید از اکانت گوگل نیز استفاده کنید که از این حیث کار برای برقراری ارتباط با دوستانتان بسیار راحتتر خواهد شد.

180068-footofan_com.jpg

درنهایت می‌توان بوم را یکی از اپلیکیشن‌های برگزیده حال حاضر دانست که با اقتباس از اپلیکیشن Draw Something

توانسته است به خوبی ایده این بازی را بومی سازی کرده و در اختیار کاربران قرار دهد. هم‌اکنون برای جذب کاربران بیشتر مسابقه نقاشی برتر در جریان است که به شما اجازه می‌دهد هرماه یکی از برترین نقاشی‌های خود را برای شرکت در مسابقه انتخاب کنید تا با رای مردم برنده نهایی مشخص شود. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که علاقه زیادی به نقاشی دارید، بوم انتخاب صددرصد شما خواهد بود!

 BAZAAR

برگرفته از
لینک کوتاه

دیدگاه