حراج یک مجموعه کتاب‌های مصور به قیمت ٥ /١ میلیون دلار

نویسنده:

۰۵:۳۶:۰۸

جان وایز در سن ١٢ سالگی برای اولین بار شروع به جمع‌آوری کتاب‌های مصور کرد.

زمانی که او در پایان دهه ١٩٦٠ برای اولین بار یکی از مجموعه کتاب‌های مصور خود را فروخت، آنقدر پول دستش آمد که توانست با آن یک ماشین بخرد. این مرد ٦٢ ساله آمریکایی حدس می‌زد که این بار بهای فروش یک سری دیگر از مجموعه کتاب‌های مصورش بایستی بیشتر از بار پیش باشد؛ حدسی که در نهایت نیز درست از آب درآمد.

کتاب‌های مصور جان وایز در جریان یک حراجی آنلاین که از سوی بنگاه "کمیک کانکت" ترتیب داده شده بود، در مجموع به قیمت یک و نیم میلیون دلار به فروش رفت. این حراجی چند روزه ٥ ژوئن (١٥ خرداد) پایان گرفت.

مجموعه‌ای دست اول و کم‌نظیر

جان وایز این مجموعه را که شامل ١٧٥ کتاب مصور می‌شد، در طول سه دهه جمع‌آوری کرده بود. او برای هر کدام از این کتاب‌ها در زمان خرید آن حدود ١٠ سنت پرداخت کرده بود. تاریخ انتشار این کتاب‌ها عموما به پایان دهه ١٩٣٠ و اوایل دهه ١٩٤٠ میلادی باز می‌گردد.

هایدی مک‌دونالد، کارشناس کتاب‌های مصور، در گفتگویی با روزنامه "یو تی سن دیگو" این مجموعه‌ را "بسیار بسیار قابل ملاحظه" توصیف کرده است. یکی از کتاب‌های مصور موجود در مجموعه جان وایز نخستین نسخه‌ از "فلش" چاپ سال ١٩٤٠ بود که به قیمت ١٨٢ هزار دلار به فروش رفت.

"فلش" یکی از ابرقهرمان‌های شرکت "دی سی کامیکس" است و برای اولین بار در ژانویه ١٩٤٠ منتشر شد.

به گفته وینسنت زورزولو، کارشناس کتاب‌های مصور و دست‌اندرکار این حراجی، نسخه‌ای که به حراج گذاشته شد، بعد از گذشت این همه سال به طرز فوق‌العاده‌ای سالم مانده بود.

نخستین چاپ‌های کتاب‌های مصور "بتمن" و "سوپرمن" نیز که حدود سال ١٩٤٠ به بازار آمده بودند، در این حراجی به ترتیب به قیمت ١٧٢ هزار و ١٣٧ هزار دلار فروخته شدند.

به گفته آقای وایز این حراجی در موقع بسیار خوبی برگزار شد، زیرا حضور چشمگیر ابرقهرمانان در فیلم‌ها و سرال ‌های تلویزیونی موجب شده محبوبیت کتاب‌های مصور افزایش یابد.

او اعلام کرده است که با پول حاصل از این حراج قصد دارد دو آرزوی دیرینه‌اش را برآورده کند: یک خانه بزرگ‌تر در شهر محل سکونتش در سن دیگو بخرد و هزینه تحصیل هفت نوه‌اش در کالج را تأمین کند.

او گفته است: «دختران من ترجیح می‌دهند کتاب‌های مصور را به ارث ببرند، تا اینکه خودشان آنها ‌را جمع کنند.»

DW.DE

برگرفته از
حراج
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه