بانک فرانسوی مجوز مبادله با ایران را دریافت کرده است

نویسنده:

۱۱:۱۰:۰۰

بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" (BNP Paribas) پذیرفت یکی از مشاوران ارشد خود را به دستور دادگاه عالی نیویورک و در پی نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی نظیر ایران برکنار کند.

بنجامین لاوسکی٬ رئیس گروه خدمات مالی نیویورک٬ از بانک "بی ان پی پاریبا" خواسته بود تا ویوین لوی گاربوآ٬ را که به عنوان ناظر داخلی بانک در آمریکای شمالی فعالیت کرده و اکنون نیز مشاور مقامات بلندمرتبه بانک است اخراج کند.

این در حالی ا‌ست که بر اساس اسناد دولتی که به رویت وال استریت ژورنال رسیده بانک "بی ان پی پاریبا" از اوایل سال جاری میلادی مجوز مبادلات تجاری با ایران را دریافت کرده است. این بانک در پی بهبود روابط نسبی آمریکا با ایران بر سر پرونده هسته‌ای ایران توانسته دو مجوز جداگانه برای مبادلات تجاری و مالی با ایران دریافت کند.

با این همه به گزارش وال استریت ژورنال٬ بانک "بی ان پی پاریباس" پذیرفته است تا به منظور حل و فصل مساله به وجود آمده چند تن از مقامات خود از جمله ویوین لوی گاربوآ را برکنار کند. به اعتقاد بازرسان درگیر پرونده بانک "بی ان پی پاریبا"٬ این بانک برای فیصله دادن به پرونده خود دست کم چندین مدیر خود را برکنار خواهد کرد.

لوی گاربوآ همکاری خود با بانک "بی ان پی پاریبا" را از سال‌های ١٩٨٠ آغاز کرد و در سال‌های ٢٠٠٥ تا ٢٠٠٨ زمانی که گفته می‌شود تحریم‌های آمریکا از سوی این بانک نقض شده است در آمریکای شمالی مسئولیت نظارت بر هماهنگی اقدامات بانک با قوانین را داشته است.

سخنگوی بانک "بی ان پی پاریبا" و شخص لوی گاربوآ تا کنون از اظهارنظر خودداری کرده‌اند.

لاوسکی همچنین خواستار آن است تا امکان انتقال پول از طریق شعبه نیویورک بانک "بی ان پی پاریبا" را به تعلیق درآورد. اما "بی ان پی پاریبا" این مجازات را نپذیرفته و درصدد رفع یا تخفیف آن است.

گفته می‌شود مذاکرات برای حل و فصل پرونده بانک "بی ان پی پاریبا" به صورت فشرده هر روزه در جریان است. این بانک متهم است که در فاصله سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٩ بدون موافقت آمریکا با ایران، سودان و کوبا معاملات تجاری به دلار داشته است. این معاملات تجاری اکنون از سوی دفتر گروه خدمات ملی نیویورک ٬دادستانی منهتن نیویورک٬ وزارت دادگستری و وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال بررسی است.

تداوم مذاکرات بر سر جریمه ١٠ میلیارد دلاری

آمریکا بانک "بی ان پی پاریبا" را پیش از این به ده میلیارد دلار جریمه کرده است. بانک "بی ان پی پاریبا" در حال مذاکره با وزارت دادگستری آمریکا برای کاهش این مبلغ است.

جریمه در نظر گرفته شده برای بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" کمی کمتر از سود این بانک در سال ٢٠١٣ است. به گفته کارشناسان اقتصادی این نگرانی وجود دارد که اگر این بانک این جریمه را پرداخت کند ناچار خواهد بود سود سهام کمتری به سهامداران خود پرداخت و از بازارهای مالی استقراض کند.

موضوع جریمه در نظر گرفته شده برای بانک "بی ان پی پاریبا" سبب بروز اختلافات در این بانک و همچنین میان مقامات فرانسه و آمریکا را شده است. مقامات فرانسه می‌گویند که جریمه‌های در نظر گرفته شده برای بانک "بی ان پی پاریبا" می‌تواند صنعت بانک‌داری فرانسه را به بی‌ثباتی بکشاند. بر همین اساس به آمریکا هشدار داده‌اند که جریمه‌ها ممکن است بر مذاکرات تجارت آزاد کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس تأثیر منفی داشته باشد.

هشدار نسبت به عواقب احتمالی جریمه بانک "بی ان پی پاریبا" بر روابط تجاری میان اروپا و آمریکا، راهی برای فرانسه است تا بر تصمیم ایالات متحده تاثیر بگذارد. هر توافق تجاری با آمریکا باید مورد تأیید پارلمان‌ فرانسه و دیگر پارلمان‌های ملی دیگر اعضای اتحادیه اروپا قرار بگیرد.

DW.DE

برگرفته از
بی ان پی پاریبا
لینک کوتاه
برچسب ها