کانسپت رانندگی هوشمند مرسدس بنز S 500

نویسنده:

۱۱:۳۵:۱۹


اتومبیلی که می­‌تواند بدون دخالت انسان و به صورت کاملا خودکار رانده شود و سرنشینان خوش اقبال خود را به بدون هیچ گونه آسیب و تهدیدی به مقصد برساند.


توقف کن، نظاره کن و گوش فرا ده!
اگرچه ایده رانندگی خودکار اتومبیل آینده­ نگرانه به نظر می­رسد، اما مهندسان خستگی­ ناپذیر مرسدس بنز، در حال پیشبرد این پروژه هستند تا این ایده جذاب و رویایی را به حقیقتی از آینده دنیای خودرو تبدیل کنند. نحوه عملکرد این ایده در درجه اول با نصب دوربین­ هایی فوق هوشمند در قسمت­های مختلف اتومبیل آغاز می­گردد. این دوربین­ها به صورت لحظه ­ای اطلاعات را از دنیای اطراف دریافت و به کدهای دیجیتال قابل تشخیص برای رایانه­ ها تبدیل می­کنند. فناوری ماهواره­ای نیز، اتومبیل­ هایی را که از طرفین نزدیک می­شوند، تشخیص می­دهد. همچنین چراغ های راهنمایی و رانندگی، توسط دوربینی مخصوص با لنز پهن 90 درجه شناسایی می­گردند.

چشم مصنوعی

چگونه اتومبیل می­تواند تشخیص دهد که چه چیزی در اطراف آن است؟
ایبرهارد کاوس، مدیر ارشد این پروژه در این رابطه می­گوید: همانند چشم انسان، توسط فناوری دید استریو، می­توانید فاصله بین اجسام از یکدیگر را تشخیص دهید. شما به تصویری نیاز دارید که توسط دو دوربین مجزا با لنز پهن دریافت می­گردند. مقایسه این دو عکس، اختلاف و عدم توافق اجسام را از یکدیگر تشخیص می­دهد به این معنا که این مقایسه، فاصله بین اجسام را در مقابل خودرو محاسبه می­کند.

این دوربین­ها چگونه به رانندگی خودکار کمک می­کنند؟
دوربین­ها در این کانسپت، همانند چشمان ما عمل می­کنند اما به تکنولوژهای دیگری نیز نیاز است تا در موقعیت­ های مختلف همانند شرایط مختلف آب و هوایی، عملکردی دقیق داشته باشیم. در این پروژه، دوربین­هایی به کار گرفته شده­اند که دیدی 360 درجه از اطراف را در اختیار پردازنده­ ها قرار می­دهند.

مزیت­های اصلی این پروژه کدامند؟

رانندگان در آن واحد، تنها می­توانند بر یک نقطه متمرکز شوند؛ با تشخیص و تحلیل 360 درجه از فضای اطراف، اتومبیل دیدی گسترده ­تر و در نتیجه تمرکز بیشتری خواهد داشت. همچنین رانندگان خسته می­شوند و این در حالیست که فناوری خستگی­ناپذیر است.

زمان آن فرا رسیده است!

تحقیقات و توسعه در رابطه با خودروهای خودگردان، موجب ترغیب همکاری بین شرکت­ها گشته است. پر واضح است که دلیل اصلی پیشرفت فناوری مکانیک خودرو و در نتیجه عملکرد بهتر خودروها در قرن بیستم، تنها به لطف پیشرفت­های غیر قابل تصور علم الکترونیک امکان­پذیر گشته است. اصلی­ترین بخش این پروژه، چگونگی به کارگیری فناوری­های دیجیتال بوده است که به طور مشخص، باید توسط شرکتی متخصص در این زمینه تامین گردد. در این پروژه محدودیت­های پردازش نقشه­های سه بعدی، در همکاری با بخش دیجیتال کمپانی نوکیا به نام HERE از بین رفته است. مهندسان و برنامه­ نویسان، نقشه­ای دیجیتال طراحی کرده­اند که اطلاعاتی دقیق از وضعیت چراغ­ های راهنمایی و رانندگی و نشان­ه ای کنار جاده ­ای در اختیار پردازنده ­ها قرار می­دهد. این اطلاعات در واقع اصلی ترین منابع برای شناخت محیطی از اطراف هستند.


اتومبیل­های خودگردان اگرچه ایده­ای بلند پروازانه به نظر می­رسند، اما تکنولوژی موجود در خودروهای فعلی، نشان می­دهند که این امر چندان دور به نظر نمی­رسد. برای مثال، سیستم کمکی ترمز مرسدس بنز با نام BAS PLUS، قابلیت تشخیص عبور و مرور ترافیکی و پیاده روها را داراست. همچنین، سیستم هایی نظیر DISTRONIC PLUS به همراه سیستم کمکی در فرمان پذیری و سیستم Stop&go، این قابلیت را دارند که به صورت خودکار و خودگردان، اتومبیل را در شرایط مختلف ترافیکی کنترل کنند. این سیستم ­ها و تحقیقات رو به رشد کمپانی، همگی نشان از آن است که فاصله چندانی با یکی از بزرگ­ترین اختراعات این قرن باقی نمانده است.

ستاره بنز

برگرفته از
کانسپت رانندگی هوشمند
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه