افشای تلاش‌های آژانس امنیت ملی آمریکا برای نفوذ به تور

نویسنده:

۰۱:۱۸:۳۲


ادوارد اسنودن، کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، همچنان به افشاگریهایش درباره جاسوسی ارتباطات دیجیتال ادامه میدهد. یکی از آخرین اسنادی که از طریق او در اختیار رسانهها قرار گرفته، نشان میدهد که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) با روشهای گوناگون تلاش کرده تا کاربران فیلترشکن تور (Tor) در سطح جهان را تحت کنترل بگیرد و ارتباطاتشان را مانیتور کند و در بسیاری از موارد موفق هم بوده است.


تور یکی از مهمترین سرویسهای موجود در جهان برای رمزگذاری ترافیک اینترنتی، ناشناس ماندن فعالیتها و عبور از سد فیلترینگ در دنیای آنلاین است که از ١١سال پیش راهاندازی شده است. میلیونها نفر در سراسر جهان برای پنهان کردن هویت واقعی خود در پهنه وب، از تور استفاده میکنند. روزنامه واشنگتنپست روز شنبه ١٣ مهر٥اکتبر تازهترین اطلاعات مرتبط با این ماجرا را بر اساس اسنادی که اسنودن در اختیارش قرار داده، منتشر کرد.

 بر اساس اطلاعات و اسناد منتشرشده در واشنگتنپست، آژانس امنیت ملی آمریکا ابزارها و قابلیتهای قدرتمندی برای شناسایی و رهگیری کاربران شبکه تور دارد و تا کنون بارها از آنها بهره گرفته است. با این حال، حتی سیستمی تا این اندازه قدرتمند نظیر NSA هم نتوانسته هنوز به درون شبکه ناشناس تور نفوذ کند، اما محدودیتهای موجود در این شبکه را دور زده و گره فروبستهاش را برای کشف هویت واقعی کاربران گشوده است.
 
بهرهگیری از تکنیکهای ضد ناشناس ماندن برای» تامین امنیت ملی«
بر اساس یکی از مدارکی که ادوارد اسنودن در اختیار واشنگتنپست قرار داده "واحد تحلیل رمزنگاری و سرویسهای نفوذگری" آژانس امنیت ملی آمریکا با بهرهگیری از تکنیکهایی پیچیده توانسته به هویت واقعی گروهی از کاربران تور دست پیدا کند.
 NSA ظاهرا از همین طریق توانسته یکی از مسئولان تبلیغات القاعده در عربستان و یکی از افراد کلیدی این گروه در یمن را شناسایی کند. واشنگتنپست از انتشار نام این افراد خودداری کرده است. در این روشها به جای نفوذ به درون شبکه تور، اتصالات ورودی و خروجی به این شبکه به دقت مانیتور و تحلیل میشود.

چندی پیش سه نهاد مدنی آلمان با اعطای جایزه "افشاگران" به اسنودن، از عمل وی در راستای دفاع از حقوق شهروندی تقدیر کردند

جیمز کلپر، رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا در اینباره گفته که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده تلاش میکند تا ابزارهای مخصوص «ناشناس ماندن در اینترنت» را درک کند و « این بهخاطر این واقعیت انکارناپذیر است که دشمنان ما از این ابزارها برای هماهنگی و ارتباط علیه ما و متحدانمان در جهان استفاده میکنند. «
 
تاکید بر سویههای تاریک "تور"
نکته جالب اینجاست که تیم توسعهدهنده تور در طول ١١سالی که از آغاز فعالیتهایش میگذرد، بخش بزرگی از منابع مالی خود را از طریق وزارت امور خارجه آمریکا تامین کرده است. وزارت خارجه آمریکا در دورههای آموزشی جهانی به کنشگران کشورهایی که با دیکتاتوری و سرکوب درگیرند، آموزش میدهد که چهطور میتوان با بهرهگیری از ابزارهایی نظیر تور از گزند دولتهای سرکوبگر در امان بود.

منبع: DW.DE

برگرفته از
امنیت در فضای مجازی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه