بهترین کوله‌پشتی برای سفر

نویسنده:

۰۷:۴۰:۴۴

انتخاب کوله پشتی مناسب در هر سفری مهم است. اگر خیلی بزرگ باشد، مجبورید وزن زیادی را متحمل شوید. خیلی که کوچک باشد همه چیزهایی که لازم دارید را نمی توانید در آن جای دهید. اگر جنسش خوبی نباشد، ممکن است هنگام باران وسایلتان خیس شود. گزینه‌هایی زیادی برای انتخاب هست که ممکن است گیج‌کننده باشد.

کوله‌پشتی‌ها مدل‌ها مختلفی دارند و از جاهای مختلفی می‌توان آنها را خرید. در اینجا برای اینکه کار شما را راحت کنیم، معیارهایی را برای خرید کوله‌پشتی عنوان می‌کنیم که با کمک آنها بهترین، بادوام‌ترین و باکیفیت‌ترین کوله‌پشتی خود را بخرید.

چمدان یا کوله‌پشتی؟

کوله‌پشتی بهتر است زیرا چمدان جای زیادی اشغال می‌کند؛ مخصوصاً وقتی مدام در سفرید و از این شهر به آن شهر می‌روید یا جهان‌گردی می‌کنید. ممکن است چمدانتان با دیگران اشتباه شود یا به سرقت رود. علاوه بر این، بالا رفتن از پله‌ها و تپه‌ها با کوله‌پشتی راحت‌تر است. چمدان با همه جا برخورد می‌کند. حمل کردن چمدان در مدت طولانی منجر به کمردرد می‌شود.

چمدان برای تعطیلات آخر هفته که می‌‌خواهید یک جای ثابت بمانید خوب است. اما اگر مدام در حال گشت هستید، خیلی بهتر است که کوله‌پشتی بخرید. کوله‌پشتی‌ها تنوع کاربری بیشتری داند. لازم نیست هنگام بالا رفتن از پله‌برقی آنها را از روی زمین بلند کنید.

نکته: اگر کمردرد دارید و نمی‌توانید از کوله‌پشتی استفاده کنید، چمدان کوچکی بخرید که چرخ و دسته‌های بلند برای کشیدن روی زمین داشته باشد. اما باز هم بالا و پایین رفتن از پله‌ها دشوار است.

معیارهای مهم برای خرید یک کوله‌پشتی خوب و بادوام

%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%b6%d8%af%d8%a2%d8%a8-2

مواد ضدآب: لازم نیست کوله‌پشتی شما صد در صد ضدآب باشد. همین که از مواد نیمه ضدآب ساخته شده باشد و لوازم داخل کوله‌پشتی زیر نم‌نم باران خیس نشود کافیست. جنسش هم طوری نباشد که مدت زیادی خیس بماند و بوی رطوبت بگیرد. به دنبال جنسی باشید که ضخیم و در عین حال سبک باشد و وقتی یک فنجان آب روی آن می‌ریزید، به داخل نفوذ نکند.

%d8%b2%db%8c%d9%be-%d9%82%d9%81%d9%84-%d8%af%d8%a7%d8%b1

زیپ‌های قفل‌دار: حتماً کوله‌پشتی بخرید که دو زیپ داشته باشد و بتوانید آنها را به هم قفل کنید. در این صورت، هنگام غافل شدن از آن، محتویات داخلش به سرقت نمی‌رود. وقتی قفل می‌خرید، آنهایی را انتخاب کنید که دریچه فشاری دارند و با فشار راحت باز می‌شوند.

اگر قفل ندارید، توری‌های محافظ فلزی بخرید که دور تا دور کوله را در برمی‌گیرند و می‌توانید به یک وسیله بزرگ آنها را قفل کنید تا هرگز نه کسی بتواند از داخل آن چیزی بردارد و نه اینکه خود کوله‌پشتی را با خود ببرد. منتها این توری‌ها کمی وزن کوله‌پشتی شما را بیشتر می‌کند و بیشتر به درد عکاس‌ها می‌خورد که تجهیزات گران‌قیمتی با خود حمل می‌کنند.

%d9%82%d8%b3%d9%85%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%af%d8%a7%da%af%d8%a7%d9%86%d9%87

قسمت‌های جداگانه: یک کوله‌پشتی خوب باید چندین قسمت مختلف داشته باشد تا بتوانید لوازم خود را در بخش‌های کوچک‌تر جای دهید و به راحتی به چیزی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید و لازم نباشد برای پیدا کردن یکی از لوازم مورد نیازتان همه کوله‌پشتی را شخم بزنید.

%da%86%d8%a7%d8%b1%da%86%d9%88%d8%a8-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c

چارچوب یا اسکلت داخلی: خیلی از کوله‌پشتی‌های امروزی اسکلت‌بندی داخلی دارند یعنی داخل آنها میله دارد. این چارچوب داخل کوله تعبیه شده و دیده نمی‌شوند. اما مدل‌های دیگری نیز هستند که چارچوب خارجی دارند و میله آنها جدا از کوله است و بیشتر به درد کوهنوردی می‌خورند. از اینها نخرید! مدل‌هایی که اسکلت داخلی دارند هم زیباتر هستند و هم باریک‌تر، سبک‌تر و جمع‌وجورتر. حملشان نیز راحت‌تر است زیرا از پلاستیک فشرده یا فیبر کربن ساخته شده‌اند تا دوامشان بیشتر شود.

%da%a9%d9%85%d8%b1%d8%a8%d9%86%d8%af-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b3%d9%86

کمربند نرم روی باسن: بیشتر وزنی که تحمل می‌کنید روی باسن و بالای ران است. بنابراین، از کمربندهایی که پد نرم دارند برای راحت‌تر کردن تحمل وزن استفاده کنید. این کمربند وزن را به صورت یکنواخت روی پشت شما پخش می‌کند و کمتر منجر به خسته شدن شما می‌شود. شما می‌توانید کمربندها را تنظیم کنید و با سفت‌تر کردن آن، از کمر محافظت بیشتری داشته باشید.

%d8%a8%d9%86%d8%af-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87

بند نرم برای شانه: وزن کوله به سمت شانه‌های شما فشار وارد می‌آورد. با این بندها راحت‌تر می‌توانید بار را حمل کنید زیرا تحمل فشار را آسان‌تر می‌کنند و از فشار بر پشت می‌کاهند. بندهای  ضخیم و یک‌تکه انتخاب کنید نه نازک و چندتکه زیرا احتمال پاره شدن بند کمتر خواهد بود.

کوله‌های پددار: کوله‌پشتی‌هایی راحت‌تر هستند که وزن را به صورت یکنواخت توزیع کنند زیرا قوس طبیعی‌تری در پشت ایجاد می‌کنند و منجر به کمر درد نمی‌شوند. علاوه بر این، چنین کوله‌پشتی‌هایی یک فضای کوچک بین کمر شما و کوله‌پشتی دارند که هوا را عبور می‌دهند تا کمی خنک بمانید.

%d8%a7%d8%a8%d8%b9%d8%a7%d8%af

ابعاد: هیچ کدام از ابعاد کوله‌پشتی بهتر از دیگری نیست. معیار مهم در انتخاب اندازه کوله‌پشتی تناسب آن با پشت شماست. یعنی ممکن است یک کوله‌پشتی ۴۰ لیتری یا ۸۰ لیتری باشد. اما اگر خیلی بزرگ یا کوچک باشد وزن به صورت متعادل روی پشت شما توزیع نمی‌شود و منجر به کمردرد یا زمین خوردن می‌شود. ابعاد آن باید طوری باشد که کمی بیشتر از اندازه لوازم شما جا داشته باشد.

حرف آخر:

اگر کوله‌پشتی پیدا کردید که همه معیارهای بالا را داشت، فضای اضافی هم داشت و احساس کردید با آن راحتید، حتماً ابعاد آن مناسب شما خواهد بود.

برگرفته از
nomadicmatt
لینک کوتاه