ثبت غار «پُن دارک» فرانسه در لیست میراث جهانی یونسکو

نویسنده:

۱۱:۱۱:۰۱

بیش از 1000 نقاشی بر روی دیوارهای این غار وجود دارد که متعلق به 36000 سال قبل هستند. بعضی از این نقاشی‌ها تصویر ماموت‌ها و یا جای دست خود هنرمندان است.
این غار در سال 1994 کشف شده و دلیل کشف دیرهنگام این غار، ریزش سنگ بر دهانه این غار بوده که بیش از 23000 سال پیش رخ داده است.
این غار یکی از یکی از چندین عجایب فرهنگی و طبیعی بود که توسط کمیته‌ای از نمایندگان یونسکو در دوحه قطر، به این لیست اضافه شد.
به گفته یونسکو، این غار که در منطقه Ardeche فرانسه قرار دارد، یکی از اولین و بهترین آثار هنری به جا مانده از مردم Aurignacian است. این مردم اولین مردمی بودند که فرهنگ انسانی را در اروپا به وجود آوردند. تعداد بیش از 1000 نقاشی در این غار که مساحتی در حدود 8500 متر مربع را در بر می‌گیرند، و همچنین کیفیت بالای هنری و زیبایی‌شناسی این آثار، غار «پون دارک» را به یکی از نمونه‌های استثنایی نقاشی غارنشینی ماقبل تاریخ بدل کرده‌است.
اینکه نقاشی‌های دیواری این غار توانسته‌اند اصالت و کیفیت خود را تا به امروز حفظ کنند نتیجه پنهان ماندن این غار در طی 23 هزار سال است. ورودی این غار 25 متر زیر زمین کشف شده است، و خود غار مساحتی در حدود 800 متر را می‌پوشاند.
تنها کمتر از 200 محقق در سال اجازه بازدید از این غار را دارند و قسمت‌های زیادی از این غار هنوز ناشناخته باقی مانده‌است.
نقاشی‌های روی این دیوار که قدیمی‌ترین نقاشی‌های کشیده شده توسط انسان هستند، شامل تصاویری از گربه‌های وحشی، کرگدن، خرس و گاومیش است. اجزای باقی‌مانده از حیوانات ماقبل تاریخی مثل خرس غارنشین هم در این غار کشف شده‌است. به گفته محققین، این غار هیچ‌وقت سکونتگاه دائمی انسان‌ها نبوده و فقط از آن برای مراسم مقدس و شَمَنیسم استفاده می‌شده است.
 این غار قدیمیتی‌ترین اثر فرهنگی است که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.
پریا پورمند

برگرفته از
غار پُن دارک
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه