اولین اسکلت خارجی روباتیک برای کاربران معلول + ویدیو

نویسنده:

۰۷:۰۷:۳۸

FDA اولین اسکلت خارجی روباتیک را برای کاربران معلول تأیید کرد. سال‌هاست شاهد پروژه‌های تحقیقاتی هستیم که نسل جدید اسکت‌های خارجی را طراحی می‌کنند که به افراد معلول امکان می‌دهد بدون استفاده از پا بتوانند راه بروند. اما این دستگاه‌هایی که آرزوی افراد معلول است باید به دلیل راهکارهای تجاری و بازرگانی در انتظار بمانند.

تا اینکه هفته گذشته، سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا (FDA) اسکلت خارجی روباتیک ReWalk را برای بازار امریکا تأیید کرد.
به گفته مدیر ارزیابی FDA، دستگاه‌های مبتکرانه‌ای نظیر ReWalk همه برای کمک به افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند و بازگرداندن حرکت به آنها راه درازی را پیموده‌اند.
پاهای روباتیک ReWalk که وزن خود را تحمل می‌کند 20 کیلوگرم وزن دارد در حالی که پشت آن که محل قرارگیری کامپیوتر سیستم و باتری است 2 کیلوگرم است. این دستگاه کمکی ظاهر خوبی دارد و کاربران شبیه انسان‌های مکانیکی درشت‌هیکل به نظر نمی‌رسند.
کامپیوتر ReWalk با ویندوز اجرا می‌شود و سیگنال‌های کنترل را به اسکلت خارجی متقل می‌کند. این سیگنال‌ها ابتدا توسط دستگاهی که روی مچ نصب می‌شود منتقل می‌شوند. دستگاه کلیدهای فیزیکی دارد که به فرد معلول کمک می‌کند که 3 حالت برای اسکلت خارجی انتخاب کند: حالت ایستادن، نشستن و راه رفتن. هم اکنون، باتری برای پشتیبانی از یک روز کامل راه رفتن متناوب طراحی شده است اما اگر فرد معلول بی‌وقفه راه برود، 3 تا 4 ساعت بیشتر دوام نمی‌آورد.
همان‌طور که این روزها صندلی‌های چرخ‌دار الکتریکی در خیابان‌ها معمول شده‌اند، شاید روزی فرا برسد که دستگاه‌هایی نظیر ReWalk نیز با استقبال افراد معلول و رواج آنها در مجامع عمومی مواجه شود.


البته لازم به ذکر است که ReWalk ارزان نیست و 69 هزار و 500 دلار قیمت دارد. هزینه این دستگاه نیز فعلاً در مراحل آغاز عرضه شامل بیمه نمی‌شود. به همین علت، دسترسی به آن، فقط برای افراد معدودی که ثروتمند هستند امکان‌پذیر است. 

 


سعیده اکبری

برگرفته از
اسکلت خارجی روباتیک
لینک کوتاه

دیدگاه