WiGig : انتقال پرسرعت ویدئوی 4K از موبایل به تلویزیون

نویسنده:

۰۶:۵۹:۵۶

گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها سال آینده قادر خواهند بود ویدئوی 4K را مستقیم به صفحه‌‌نمایش‌های بزرگتر انتقال دهند زیرا کوالکوم، سازنده چیپ موبایل، ویلوسیتی را (Wilocity) خریده است.
Wilocity بر اساس فناوری WiGig تراشه می‌سازد. این فناوری اطلاعات را به صورت بی‌سیم بین دستگاه‌ها با سرعت 7 گیگابایت در ثانیه در فاصله محدود انتقال می‌دهد.
کوالکوم از این فناوری با تراشه موبایل 64 بیت Snapdragon 810 استفاده می‌کند. گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هایی که به WiGig مجهز هستند در نیمه دوم سال آینده وارد بازار می‌شوند.
سازندگان دستگاه‌های الکترونیک در نهایت تصمیم خواهند گرفت که از چیپ WiGig در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها استفاده کنند.
WiGig می‌تواند در انتهای پورت HDMI در گوشی‌های موبایل تعبیه شود و رابط‌ها و درهم‌ریختگی که برای انتقال اطلاعات 4K نیاز است را برطرف می‌کند. WiGig سریع‌تر از فناوری‌های وای-فای 802.11ac و باند پهن LTE موبایل است که هم اکنون در چیپ‌های Snapdragon وجود دارد.
هنوز مشخص نیست که کوالکوم با چه مبلغی Wilocity را خریده است.
محتوای 4K روز به روز بیشتر می‌شود و به فناوری‌های انتقال سریع اطلاعات در گوشی‌های موبایل نیاز است. این زمانی مناسب برای استفاده از WiGig در Snapdragon است.
کاربران موبایل می‌توانند از طریق WiGig اطلاعات را با سرعت بیشتری با کلاود سینک کنند. انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های موبایل و کلاود سنگین است. WiGig خروجی کم‌مصرف‌تر با چندگیگابیت فراهم می‌کند. قرار نیست WiGig جایگزین اتصال سیم‌دار مانند یواس‌بی 3 و تاندربولت (Thunderbolt) شود. این فناوری چند سالی است که عرضه شده اما استفاده از آن رواج پیدا نکرده است. وقتی کوالکوم از این فناوری در چیپ تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده کند این فناوری رواج پیدا خواهد کرد.

سعیده اکبری

برگرفته از
ویدئوی 4K
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه