۹ روش برای افزایش عمر و کارایی آیفون‌های مستعمل

نویسنده:

۰۳:۲۴:۳۳

 
اپل معمولا هر ساله در شهریورماه نسل بعدی اسمارت فون های iPhone را به بازار عرضه می کند و با این کار جرقه ای در انبار پنبه می اندازد. به گونه ای که از زمان معرفی تا عرضه نسخه جدید، کاربران با خود در جدل خواهند بود که با ابزارهای رو به موت و کار کرده خود چه کنند و آیا آنها را با آیفون بعدی عوض کنند یا خیر.
مساله فقط این نیست که شما خواهان جدیدترین اسباب بازی اپل باشید. امروزه عمر تجاری اسمارت فون ها به طور معمول بین ۱۸ تا ۲۴ ماه است. یعنی اینکه پس از دو سال، تلفن هوشمند شما بد قلقی خود را با تاخیر و گیر در کار، خاموش شدن خود به خودی و چیزهایی مانند این شروع می کند. و البته لازم به ذکر نیست که با سرعت سرسام آور رشد تکنولوژی موبایل، پس از گذشت این مدت، اسمارت فون شما از نظر سخت و نرم افزاری موجودی عقب افتاده، ضعیف و کهنه به شمار می رود.
اگر شما هم صاحب یک آیفون قدیمی هستید که می خواهید تا قبل از عرضه آیفون ۶، آن را به حداکثر کارایی اش برسانید و با افزایش عمر آن، بازنشستگی اش را کمی بیشتر به تاخیر بیندازید؛ تنها کافی است به چند نکته دقت کنید. فوت و فن هایی که بیشتر برای بهبود عمر باتری کارایی دارند. موضوعی که یکی از مشکلات اصلی کاربران در مقابل یک تلفن قدیمی است. اما با اعمال این تغییرات کوچک و ساده، اسمارت فون قدیمی شما قادر است اندکی بیشتر شما را همراهی کرده و حداقل بازی را به نسلی جدیدتری از خانواده بسپارد.
 
۱- کاپوت را بالا بزنید و ببینید آن زیر چه خبر است
اول از همه ببینید دستگاه شما چگونه باید برای برآورده کردن خواسته شما جان بکند و چه چیزی بیش از همه فضای اسمارت فون را اشغال کرده است. احتمالا از اینکه ببینید چه تعداد برنامه و سرویس در لحظه بر روی تلفن هوشمندتان در حال اجرا هستند (حتی هنگامی که با آنها کاری ندارید)‌، شگفت زده خواهید شد. به مسیر Settings > General > Usage بروید و ببینید کدام اپلیکیشن ها حافظه آیفون را غصب کرده اند.
پس از آن ببینید که آیا از آخرین نسخه آی او اس ۷ استفاده می کنید یا نیاز به ارتقاء دارد. اینگونه حداقل اطمینان می یابید که آخرین به روز رسانی های امنیتی اپل را در اختیار دارید.
 
 
۲- اپلیکیشن های بلااستفاده را پاک کنید
حتما شما هم طی سالها استفاده از آیفون تان، تعداد فراوانی اپلیکیشن روی هم تلنبار کرده اید که هرگز از آنها استفاده نمی کنید، یا به ندرت به کارتان میایند. و البته هر یک از این برنامه ها بخشی از فضای ارزشمند اسمارت فون تان را اشغال کرده اند. آنها را دور بریزید. با پاک کردن این اپلیکیشن ها و فایل های اضافی مرتبط با آنها، دیگر نیازی نیست که پردازنده و رم آیفون تان کار اضافی بر دوش بگیرند و برای سر پا ماندن اسمارت فون جان بکنند.  تصور کنید هنگامی که فضای خانه را از وسایل اضافی و دست و پا گیر به درد نخور پاک می کنید، راه رفتن و زندگی در آنجا بسیار راحت تر خواهد بود. خب، همین ایده درباره تلفن ها هم صادق است.
درست است، اپلیکیشن هایی که در حال اجرا نباشند، باعث کاهش سرعت پردازنده نمی شوند. اما با دور ریختن آنها، جلوی اجرای تصادفی شان را می گیرید تا توان اسمارت فون تان را هدر ندهند. علاوه بر این دیگر نیازی نیست چند وقت یک بار حجم زیادی از اینترنت و وقت تان را صرف آپدیت خودکار آنها کنید.
 
۳- اپلیکیشن های کنترل مکان یابی را خاموش کنید
بسیاری از اپلیکیشن ها، از گوگل مپز گرفته تا تویتر و حتی فیس بوک، دائما در حال کنترل مکانی شما هستند. شما می توانید با رفتن به Settings > Privacy > Location Services سرویسهای مکان یابی را به کلی خاموش کنید یا اینکه آن را تنها برای اپلیکیشن های مشخصی غیر قابل استفاده نمایید. البته گزینه دوم بسیار بهتر است. زیرا علاوه بر امکان استفاده از نقشه و مسیر یابی، حداقل هنگام گم شدن آیفون، اپلیکیشن Find My Phone می تواند مکان آن را پیدا کند. اگر هم نمی خواهید امکان مکان یابی را برای تمامی اپلیکیشن ها غیر فعال نمایید، حداقل دست فیسبوک را از این امکان کوتاه کرده و آن را خاموش کنید. زیرا بیشترین میزان باتری و پردازنده را مصرف می کند.
 
۴- قابلیت Background App Refresh را خاموش کنید
قابلیت Background App Refresh در iOS 7 روشن است و همیشه ساعات ارزشمندی از زمان کارایی و روشن بودن اسمارت فون تان را می دزدد. این قابلیت به برنامه ها اجازه می دهد که در پس زمینه در حال اجرا باشند و البته هنگامی که به اینترنت موبایل یا وای فای دسترسی داشته باشند، دائما محتوای خود را به روز کنند. برای غیر فعال کردن این قابلیت، به بخش Settings > General > Background App Refresh در آیفون تان بروید. در این قسمت می توانید چنین قابلیتی را کاملا خاموش کنید، یا اینکه آن را برای اپلیکیشن های خاصی خاموش کنید که نمی خواهید به صورت خودکار خودشان را به روز کنند.
 
۵- قابلیت Fetch را خاموش کنید
برخی کاربران قابلیت Fetch آیفون شان را روشن نگه می دارند تا آپدیت های تقویم و ایمیل های جدید را به صورت خودکار دریافت کنند. به بخش Settings > Mail, Contacts and Calendars > Fetch New Data بروید و تنظیمات این قابلیت را روی حالت دستی یا manually قرار دهید. این گونه آیفون تان دیگر لازم نیست زمان بیشتری را مشغول کار باشد تا دائما پیام های جدید را دریافت کند.

 
 
۶- افزودن به عمر باتری
شرکت هایی همچون Mophie قاب و گاردهای ویژه ای برای آیفون ساخته اند، که باتری اضافه ای را درون خود دارد و هنگام خالی شدن باتری آیفون، می توانید از این نیروی کمکی بهره ببرید. علاوه بر این پاور بانکها می توانند شارژر همراه خوبی برای اسمارت فون تان باشند.  هنگامی هم که با عجله لازم است باتری آیفون تان را شارژ کنید، آن را روی حالت airplane قرار دهید تا سرعت شارژ باتری افزایش یابد.
 
۷- استفاده از حالت airplane
هنگامی که در منطقه ای با پوشش آنتن ضعیف هستید، استفاده از حالت airplane می تواند تا حد فراوانی عمر باتری دستگاه تان را افزایش دهد. این گونه، تنها در هنگام ضرورت و نیاز به تماس تلفنی، سیم کارت فعال شده و برای اتصال به آنتن های مخابراتی نیرو می سوزاند.
 
۸- هر زمان ممکن است آیفون تان را آپدیت کنید
اگر چه دانلود نرم افزارهای جدید و به ویژه سیستم عامل، با یک دستگاه قدیمی می تواند کمی نگران کننده باشد. اما تا هنگامی که اسمارت فون شما از نسخه های جدید ارتقاء پشتیبانی می کند، آپدیت دوره ای سیستم عامل و همیشه به روز بودن، می تواند تا حد زیادی در حل مشکلات و ایرادهای سیستم به شما کمک کند.
 
۹- ریست سخت (hard restart) را امتحان کنید
هنگامی که آیفون تان واقعا کند شده است، ریست سخت را امتحان کنید. گاهی اوقات ریستارت عادی دستگاه می تواند ضعف و ناپایداری ها را برطرف کرده و البته فضای حافظه بیشتری را هم در اختیارتان بگذارد. البته اگر چاره مشکل را در فکتوری ریست کردن دستگاه یافتید، قبل از انجام چنین کاری نسخه پشتیبانی از اطلاعات تان تهیه کنید یا آنها را به حساب ابری iCloud تان انتقال دهید.
 
اگرچه این نکات به شما در استفاده بهتر از آیفون تا زمان ارتقاء آن کمک می کنند، اما توجه داشته باشید که باید عاقلانه به داستان زندگی اسمارت فون تان بنگرید و زمان درست را انتخاب کنید. اگر تلفن تان واقعا دردسر ساز شده، بهتر است به دنبال بهترین شیوه برای خلاصی از دست آن باشید. شاید برخی شرکتها یا تعمیرکاران خریدار قطعات آن باشند یا اینکه می توانید آن را به موسسات خیریه هدیه کنید. البته بهتر است اندکی تا آمدن آیفون ۶ صبر کنید و آنگاه حداقل برای ۱۸ تا ۲۴ ماه خودتان را بیمه کنید.
 
شما چه پیشنهاداتی برای کارکرد بهتر آیفون های قدیمی دارید؟

 
برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه
برچسب ها