مسابقه ۱۰ هزار دلاری هک خودرو تسلا مدل اس

نویسنده:

۱۰:۵۱:۵۹

هکرها را می توان از سرسخت ترین و رقابت جو ترین افراد دنیا دانست. آنها هنگامی که مشغول کاری می شوند، آن را به گونه ای انجام می دهند که انگار زندگی شان به آن بسته است. لذا هنگامی که از هکرها دعوت می شود تا یک ماشین را هک کنند و جایزه بگیرند، یک تلنگر حسابی غریزه رقابت طلبی شان را به جوش می آورد. 
 
دو روز دیگر هکرها می توانند در کنفرانس SyScan پکن شانس خودشان را برای برنده شدن جایزه ۱۰ هزار دلاری بیازمایند. تنها باید یک ماشین را هک کنند. به همین سادگی.
 
البته این همه داستان نیست. زیرا ماشینی که قرار است هک شود، یک اتومبیل برقی تسلا مدل اس است. بنا بر گزارش های منتشره تسلا می گوید همه می توانند برای شرکت در این رقابت ثبت نام کنند. آنها یک اتومبیل تسلا مدل اس را برای به چالش کشیدن هکرها در اختیارشان قرار می دهند. همچنین تعداد زیادی کامپیوتر عالی برای استفاده در این رقابت آماده شده اند. هر کس که بتواند مدل اس را تبدیل به عروسک دست آموز خود کرده و از راه دور آن را برقصاند، برنده جایزه ۱۰ هزار دلاری خواهد بود.
 
بدون شک این از آن دسته رقابت ها است که هکرها برای آن می میرند. به نظر می رسد که تسلا در این رقابت دخالت مستقیمی نخواهد داشت و بعید است که از برخی نتایج احتمالی آن خوشحال شود. البته این بدان معنی نیست که چنین رقابتی تاثیر چندانی بر وجه عمومی این کارخانه تولید خودرو برقی داشته باشد. حداقل اینگونه مشخص می شود که امنیت خودروهای این شرکت تا چه حد بالا است و به این راحتی قابل هک شدن نیستند. علاوه بر این بسیاری از رخنه های امنیتی جدید سیستم خودرو کشف و برطرف خواهند شد.
 
به هر صورت اگر هکری در دنیا هست که بتواند از راه دور سیستم ناوبری روی داشبورد تسلا مدل اس را در اختیار بگیرد یا اینکه فرمان آن را از طریق کامپیوتر به حرکت وادارد، این خودروساز علاقه مند است به هر قیمتی از چگونگی انجام این کار سر در بیاورد.
 
 
چرا موضوع امنیت اینقدر مهم است؟
ما در زمانه ای زندگی می کنیم که هکرهای کامپیوتری قدرت جادویی وحشتناکی در اختیار دارند که می توانند هر چیزی را کنترل کنند. یک ماشین هک شده، به خصوص اینکه مانند مدل اس سر تا پا الکترونیکی و آکنده از گجتهای مختلف باشد، می تواند خطر امنیتی عظیمی برای مشتریان باشد.
 
و این دلیل اصلی است که اعتبار چنین رقابتهایی را بسیار بیشتر می کند. در آینده تعداد بسیار بیشتری از خودروها متکی به نرم افزار خواهند شد. و با افزایش چنین قابلیتهایی و اتصال اینترنتی-شبکه ای خودروها، اطمینان از عدم نفوذ خرابکارها و هکرها به ماشین تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی خودروسازان شده است.
 
تسلا مدل اس
در این میان مدل اس شرکت تسلا را می توان یک نمونه خوب از خودروهایی دانست که در کنار زیبایی جذاب خودروهای لوکس، از یک موتور کاملا برقی بسیار ساکت و به صرفه بهره می برد. البته این خودرو به لطف باتری های بسیار قدرتمند ۸۵ کیلووات ساعتی خود، توانسته کارایی خارق العاده ای برتر از یک سدان الکتریکی را فراهم آورد.
 
سرعت این خودرو جذاب تنها در ۵.۴ ثانیه از ۰ به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد و راننده می تواند با حداکثر سرعت ۲۰۲ کیلومتر بر ساعت مشغول تاخت و تاز شود. لذا این اتومبیل همزمان با اینکه می تواند تبدیل به محصول لوکس، الکتریکی و کارآمد برای عموم مردم شود، باید مراقب امنیت و سلامت سیستم های الکتریکی و الکترونیکی خود نیز باشد.
 
  
 
شما تا چه حد در زمینه هک تبحر دارید؟ آیا می توانید یکی از مدعیان این رقابت ۱۰ هزار دلاری باشید؟
 
برگرفته از
امنیت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه