یک دایناسور با چهار بال

نویسنده:

۱۱:۱۸:۲۸

به گزارش رویترز، این موجود شبیه هواپیمای دوباله‌ای است که احتمالاً اصلاً پرواز نمی‌کرده است.

دانشمندان فسیل دایناسور عجیبی را یافتند که 125 میلیون سال پیش در چین زندگی می‌کرده است. بدن این پرنده از پر پوشیده شده و دو جفت بال داشته است که احتمالاً به او در حرکت کمک می‌کرده است.
تصویر کوچک
این دایناسور گوشتخوار، که او را چانگیوراپتور یانگی نامیده‌اند، پرهای دم بلند و استثنایی داشته است که با طول 30 سانتی‌متر، بلندترین پر در میان دایناسورها بوده است. باله‌های جلو از پر پوشیده شده‌اند و پاها نیز به گونه‌ای از پر پوشیده شده‌ بودند که وانمود می‌کند که انگار یک جفت بال دیگر دارد.
چانگیوراپتور را پرنده در نظر نمی‌گیرند بلکه دایناسوری است که به پرنده شباهت دارد. اصلاً نمی‌توان گفت که این چیست. پرنده هست یا نه. قد این پرنده حدود 1.3 متر و وزنش حدود 4 کیلوگرم است.
اگر فردی چانگیوراپتور را ببیند، واکنش او بدین گونه خواهد بود: "هی! اینو ببین، چه برنده عجیبی. شبیه یه بوقلمون متوسطه که یه دم خیلی بلند داره"
دانشمندان قبلاً هم دایناسورهای چهار بالی به نام میکروراپتورین شناسایی کرده‌اند اما چانگیوراپتور بزرگترین نوع آنهاست.
پرندگان شکل تغییر یافته دایناسورهای کوچک و پردار هستند. آرکئوپتریکس، که جثه‌ای اندازه کلاغ دارد، 150 میلیون سال پیش می‌زیسته و اولین پرنده دنیا نام گرفته است. اما دایناسورهای زیادی قبل و بعد از آن مشخصه‌هایی شبیه پر یا پرنده داشته‌اند.
چانگیوراپتور بسیار بسیار به آرکئوپتریکس و دیگر پرندگان اولیه شباهت دارد. دایناسورهای دیگری مانند آنکیورنیس و پدوپنا هم همینطور. اما آنها ویژگی‌هایی دارند که پرندگان ندارند و ویژگی‌هایی را ندارند که پرندگان دارند. 
چانگیوراپتور در محیط‌های جنگلی در آب و هوای معتدل زندگی می‌کرده است و پرندگان، پستانداران، خزندگان کوچک و ماهی شکار می‌کرده است.

سعیده اکبری

برگرفته از
یک دایناسور با چهار بال
لینک کوتاه
برچسب ها