جریان مایعات در مقیاس نانو

نویسنده:

۰۲:۰۰:۲۴

یک گروه تحقیقاتی در موسسه‌‏ی فناوری کالیفرنیا، تکنولوژی عکس‌‏های چهاربعدی را خلق کرده و تصاویر یک جریان سریع از حرکت الکترون‌‏ها را با دقت فراوان ثبت کردند.

تصویر هر الکترون یک تصویر ثابت است که در یک لحظه، یک کوادریلیوم ثانیه یا یک میلیاردم مدت زمان یک بیلیونیوم ثانیه ثبت می‌‏گردد. از میلیون‌‏ها عکس برای یک ساخت فیلم استفاده می‌‏شود.

در انجام این کار محققان با استفاده از پالس‌‏های لیزری، هسته‌‏های سرب را در نانولوله‌‏های اکسید روی ذوب می‌‏کنند و سپس با استفاده از میکروسکوپ چهاربعدی، از حرکت مایع گرم تحت فشار درون نانولوله عکس می‌‏گیرند. گاهی اوقات تقسیم شدن به بخش‌‏های متعدد، باعث می‌‏شود که قطرات کوچکی در خارج مسیر لوله ایجاد شود که باعث شکستن نانولوله‌‏ها می‌‏گردد. آنها همچنین اصطکاک ایجاد شده توسط مایع را در نانولوله‌‏ها اندازه‌‏گیری می‌‏کنند.

بنا به گفته‌‏ی پروفسور «احمد زویل»، این مشاهدات بسیار مهم و قابل توجه هستند؛ زیرا مشاهده‌‏ی رفتار سیالات در مقیاس نانو به درک ما از چگونگی رفتار مواد در کانال‌‏های بیولوژیکی جهت انتقال مایعات کمک بسیار زیادی می‌‏کند.

پرفسور زویل و «اولریش لورنز» که یک محقق فوق دکترا در علم شیمی است، نتایج این بررسی‌‏ها را در مجله‌‏ی علوم ارائه می‌‏کنند.

بنیاد ملی علوم، پژوهشکده‌‏ی علمی نیروی هوایی ارتش، بنیاد «گوردُن» و «بتی مور» و مقداری کمک هزینه از بنیاد ملی علوم سوئیس، هزینه‌‏های این تحقیقات و بررسی‌‏ها را تامین کردند.

برگرفته از
مقیاس نانو
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه