جالب‌ترین و گران‌ترین خودروهای حراجی سال ۲۰۱۷ آراِم ساتبیز پاریس

نویسنده:

۱۲:۱۵:۱۱

آراِم ساتبیز یک شرکت حراجی خودروهای کلاسیک است که در کانادا، آمریکا، بریتانیا و آلمان دفتر دارد. در ادامه با جالب‌ترین خودروهایی که این شرکت در پاریس به حراج خواهد گذاشت، آشنا خواهید شد.

در این حراجی که در روز ۸ فوریه برگزار خواهد شد، ۷۸ دستگاه خودروی کلاسیک به حراج گذاشته خواهند شد. در ادامه به برخی از جالب‌ترین و گران‌ترین خودروهای کلاسیک این حراجی خواهیم پرداخت.

۱- مدل ۱۹۴۱ جگوار اس اس ۱۰۰ (قیمت تخمینی ۳۸۵٬۰۰۰ تا ۴۴۵٬۰۰۰ یورو)

این جگوار کروکی پرزرق‌وبرق که ظرفیت دو سرنشین را دارد، در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. این خودرو دارای یک موتور ۶ خطی ۲٫۶ لیتری با توان ۱۰۲ اسب بخار است. تنها ۶ جگوار اس اس ۱۰۰ در سال ۱۹۴۱ ساخته شد و اتومبیل‌های ساخته شده در آن سال آخرین نژاد خود هستند. این خودرو در طول عمر خود تنها حدود ۵۲۰۰۰ مایل (حدود ۶۸۴ مایل در سال) کار کرده است.

۲- مدل ۱۹۸۳ رنو ۵ توربو ۲ (قیمت تخمینی ۷۵٬۰۰۰ تا ۹۵٬۰۰۰ یورو)

این رنو یک قهرمان دهه ۸۰ است. این خودرو دیفرانسیل عقب دارای یک شاسی سبک، یک موتور ۱٫۴ لیتری توربو شارژ با ۱۶۰ اسب بخار توان است. این نمونه که در حراجی حضور دارد، مدل توربو ۲ است و کمتر از ده هزار مایل کار کرده است.

۳- مدل ۲۰۰۸ فراری اف ۴۳۰ جی‌تی‌سی (قیمت تخمینی ۳۰۰٬۰۰۰ تا ۴۰۰٬۰۰۰ یورو)

این فراری دارای یک موتور V8 با ۴۵۰ اسب بخار توان، یک جعبه‌دنده متوالی ۶ سرعتی است و از ابتدای عمر خود تاکنون تنها یک صاحب داشته است.

۴- مدل ۱۹۵۶ اینتر ۱۷۵ اِی برلین (۵۰٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ یورو)

این خودرو تک سیلندر که از جهان پرواز الهام گرفته است، یک موتور دوزمانه و تک سیلندر دارد و یکی از ۳۰ دستگاه باقی‌مانده محسوب می‌شود. حدود ۳۰۰ دستگاه از این خودرو ساخته شده بود.

این خودرو دارای یک سقف تاشو و دو صندلی پشت سرهم است. اینتر اِی ۱۷۵ یکی از خودروهای نادر است و جزو خودروهای عجیب‌وغریب به شمار می‌آید.

۵- مدل ۱۹۵۲ فولکس‌واگن تایپ ۱ بیتل (۵۵٬۰۰۰ تا ۸۰٬۰۰۰ یورو)

این خودرو ممکن است کمی رنگ و رو رفته باشد؛ اما حدود ۶۵ سال قدمت دارد. این نمونه یکی از آخرین نمونه‌های دارای صفحه مجزا در عقب است.

این خودرو بیش از ۵۰ سال بدون استفاده نگهداری شده است و کارکرد آن حدود ۴۸٬۰۰۰ مایل است. این خودرو برای شرایط سخت زمستانی در سوئد ساخته شده است و حتی یک چوب اسکی نیز همراه خود دارد.

۶- مدل ۱۹۷۰ نمونه اولیه پورشه ۱۰/۹۱۷ (۴٬۶۰۰٬۰۰۰ تا ۵٬۵۰۰٬۰۰۰ یورو)

این مدل از پورشه و خودرو‌های نظیر آن در صحنه‌های مسابقه افسانه‌ای هستند. ۹۱۷ در فرم‌های مختلف در چندین مسابقه اتومبیلرانی رقابت کرده است و این اولین مدل از ۹۱۷ به شکل Can Am Spyder است که تابه‌حال ساخته شده است.

این مدل دارای یک موتور عظیم ۵ لیتری، ۱۲ سیلندر است که ۶۰۰ اسب بخار توان تولید می‌کند. تنها ۱۳ نمونه از این مدل ساخته شده است.

۷- مدل ۱۹۷۰ لامبورگینی جاراما ۴۰۰ جی تی (۱۳۰٬۰۰۰ تا ۱۷۵٬۰۰۰ یورو)

لامبورگینی جاراما یکی از نادرترین خودروهای تاریخ این شرکت و مسلماً یکی از خودرو‌هایی است که کمتر به رسمیت شناخته شده است. این مدل در اصل یک لامبورگینی با طراحی جدید است که برای سازگاری با قوانین ایمنی و آلایندگی‌های آمریکا ساخته شده است.

تنها ۱۸ دستگاه از ۱۷۷ دستگاه ساخته شده از این خودرو باقی مانده است. این خودرو دارای یک موتور ۴ لیتری v12 است که ۳۵۰ اسب بخار توان تولید می‌کند و دارای یک گیربکس ۵ سرعتی دستی است. این خودرو می‌تواند با سرعت ۱۶۲ مایل بر ساعت حرکت کند و حدود ۴۸۰۰۰ مایل کارکرد داشته است.

۸- مدل ۱۹۸۸ پورشه ۹۵۹ اسپرت (۱٬۵۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ یورو)

پورشه ۹۵۹ یکی از فناوری‌های پیشرفته فوق‌سریع دهه ۸۰ بود. در آن زمان عملکرد‌ هیچ‌یک از خودروهای جاده‌ای به نزدیکی فناوری ۹۵۹ نمی‌رسید. پیشرفت‌های فنی ۹۵۹ شامل سیستم تعلیق قابل تنظیم، دیفرانسیل چهارچرخ هوشمند و حسگرهای فشار تایر و چرخ‌های آلیاژ منیزیم است.

این ۹۵۹ اسپرت دارای دو رنگ سفید و خاکستری است و تنها ۲۹ دستگاه از این خودرو ساخته شده است. مدل اسپرت به دلیل نداشتن تهویه هوا و یک استریو، ۲۲۰ کیلوگرم سبک‌تر از مدل ۹۵۹ کامفورت است.

۹- مدل ۱۹۶۳ فیات ۶۰۰ مالتیپلا (۲۵٬۰۰۰ تا ۳۰٬۰۰۰ یورو)

فیات با عرضه مدل ۵۰۰ خود انقلابی در خودروهای کوچک به وجود آورد که کل اروپا را دربرگرفت. با این حال چون فیات ۵۰۰ کمی کوچک‌تر بود، برای خانواده‌های پرجمعیت یا اهداف تجاری کمتر استفاده شد. فیات ۶۰۰ دو سال قبل از ۵۰۰ به بازار آمد؛ اما مدل تنها نیمی از عمر تولید فیات ۵۰۰، تولید شد.

این ۶۰۰ مالتیپلا که با دو رنگ آبی و سفید محبوب دهه ۶۰ ساخته شده، به شکوه سابق خود بازگشته است. این مدل ۶ نفره دارای یک موتور چهار سیلندر ۶۳۳ سی‌سی است که قادر به تولید ۲۲ اسب بخار توان است.

۱۰- مدل ۱۹۳۴ آلفا رومئو تیپو بی پی ۳ (۳٬۸۰۰٬۰۰۰ تا ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ یورو)

آلفا رومئو تیپو بی یک خودروی مختص مسابقات گرند پریکس با یک تفاوت بود. این خودرو به سبکی یک پر بود و تنها ۷۱۰ کیلوگرم وزن داشت. این مدل اولین خودرویی است که از پیکربندی بدنه بدون در بهره می‌برد.

این نمونه توسط اسکودریا فراری در مسابقات گرند پریکس سال ۱۹۳۴ و ۱۹۳۵ استفاده شد و دارای موتور ۸ خطی ۲٫۹ لیتری با توان ۲۵۵ اسب بخار و گیربکس ۳ سرعتی است.

۱۱- مدل ۲۰۱۶ پورشه ۹۱۱ آر (۴۵۰٬۰۰۰ تا ۶۵۰٬۰۰۰ یورو)

پورشه ۹۱۱ آر یکی از جدیدترین خودروهای کلاسیک دنیای خودرو است. این خودرو توسط افراد زیادی ستایش می‌شود؛ اما شرم‌آور است که چنین خودروهایی در اوایل عمر خود با قیمت بسیار بالا به فروش می‌روند و دیگر استفاده نمی‌شوند.

این خودرو که به دو رنگ سیاه و خاکستری نقاشی شده است، دارای یک موتور ۶ خطی مستقیم ۴ لیتری با قدرت ۴۹۳ اسب بخار است. این خودرو می‌تواند ۶۲ مایل در ساعت را در عرض ۳٫۸ ثانیه پر کند و تا سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت حرکت کند.

۱۲- مدل ۲۰۰۱ فراری ۵۵۰ بارچتا پینین‌فارینا (۳۷۵٬۰۰۰ تا ۴۲۵٬۰۰۰ دلار)

در سبک کلاسیک فراری، موفقیت فراری ۵۰۰ مارانلو باعث شد نسخه‌ای خاص به مدت محدودی تولید شود. تنها ۴۴۸ دستگاه ۵۵۰ بارچتا برای بزرگداشت ۷۰ سالگی پینین‌فارینا ساخته شدند. این مدل یک خودروی کروکی مناسب بود؛ اما فراری یک سقف تاشو نیز برای این خودرو ارائه داد. البته این سقف بایستی گاهی اوقات استفاده می‌شد و به رانندگان توصیه شده بود به هنگام حرکت با سرعت بیش از ۷۰ مایل در ساعت، سقف را متصل نکنند.

این نمونه تنها ۲۴۴ مایل کارکرد داشته است.

برگرفته از
autoexpress
لینک کوتاه