عوارض جانبی استنشاق مواد سفیدکننده یا وایتکس و راه‌های پیشگیری از آن

نویسنده:

۰۴:۰۸:۳۶

مواد سفیدکننده به عنوان پاک‌کننده در خانه‌ها بسیار پرطرفدارند و در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق‌های رختشویی و دیگر مکان‌های منزل به وفور یافت می‌شود. این محلول معمولاً حاوی کلُرین است که می‌تواند پارچه‌ها را سفید کند و قارچ‌ها و انگل‌ها را بکشد.

با اینکه مواد سفیدکننده تعداد میکروب‌ها و باکتری‌های روی سطوح را کاهش می‌دهند اما بخار یا گازی از خود متصاعد می‌کنند که در صورت استنشاق خطرآفرین است.

نفس نکشید!

استنشاق گاز یا بوی مواد سفیدکننده می‌تواند منجر به بروز خطرات گوناگونی برای سلامت شود که شامل آسیب رسیدن یا سوختن مخاط مری یا ریه می‌شود. این عارضه منجر به سرفه کردن، نفس کشیدن با صدای قرقره کردن و مشکل در عمل دم و هوا گرفتن باشد. این علائم می‌تواند حفیف یا شدید باشد و شدت آن به میزان قرار گرفتن در معرض ماده سفیدکننده یا میزان سلامت دستگاه تنفسی فرد بستگی دارد. افرادی که آسم دارند، مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی هستند یا دیگر بیماری‌های تنفسی مزمن را دارند ممکن است علائم بیشتر و شدیدتری را تجربه کنند یا تحمل کمتری در برای گاز مواد سفیدکننده یا اصطلاحاً وایتکس داشته باشند.

خطر در کمین پوست است!

بخار یا گاز در هنگام تماس مستقیم مواد سفیدکننده با پوست روی آن به دام می‌افتد. با این که این گازها معمولاً غلیظ نیستند اما می‌توانند منجر به تحریک چشم، مجرای بینی و گلو شوند.

پوست تمیزی که در تماس با مواد سفیدکننده بوده است را با آب لیموی تازه یا سرکه بشویید تا قدرت گاز این ماده کمتر شود و خطر قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی کاهش پیدا کند.

روش‌های پیشگیری

برای پیشگیری از قرار گفتن تصادفی در معرض ماده سفیدکننده و دیگر آسیب‌های ناشی از وایتکس، هرگز ماده سفیدکننده را با هیچ محصول سفیدکننده دیگر که حاوی هر نوع محلول یا بخار آمونیک است مخلوط نکنید. اگر چنین کاری انجام دهید گاز خطرناکی ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی مزمن و حتی مرگ شود.

برای کاهش خطر یک واکنش شیمیایی خطرناک و قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد سفیدکننده، هنگام خرید یک ماده پاک‌کننده همه برچسب‌های روی محصول و نحوه استفاده از آن را بخوانید.

از مواد سفیدکننده فقط در فضاهایی استفاده کنید که هوا به خوبی در جریان است و تهویه مناسبی دارد؛ مانند اتاق‌های بزرگ، اتاق‌هایی که پنجره آنها باز است، فضاهای بیرونی و جاهای دیگر. همچنین، در هنگام نظافت با این مواد حتماً از عینک ایمنی، دهان‌بند طبی یا ماسک استفاده کنید تا خطر قرار گرفتن در معرض گاز یا بخار مواد سفیدکننده مخصوصاً در فضاهای کوچک یا مکان‌هایی که تهویه خوبی ندارند کمتر شود.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه