چرا فکر می‌کنید کمربند ایمنی مزاحم آسایش است؟!

نویسنده:

۰۸:۲۲:۳۷

فواید بستن کمربند ایمنی

امنیت کمربند ایمنی موضوعی کاملاً مسلم و بدیهی است اما برای خیلی‌ها درک و استفاده از آن دشوار است. بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۰، جان بیش از ۱۳۵ هزار نفر در امریکا در تصادفات با استفاده از کمربند ایمنی نجات پیدا کرد و کاهش آمار تلفات جاده‌ای نشان می‌دهد که استفاده از آن افزایش پیدا کرده است. اما خب، انگار هنوز هم استفاده از کمربند ایمنی برای خیلی‌ها سخت است و فواید استفاده از آن را به خوبی درک نمی‌کنند؛ معلوم نیست شاید هم از جانشان سیر شده‌اند!

با وجود محدودیت‌های بسیار زیاد و قوانین سخت‌گیرانه و جرائم سنگین برای عدم استفاده از کمربند ایمنی، باز هم ۲۵ درصد از مردم امریکا کمربند ایمنی خود را نمی‌بندند؛ این میزان پایین‌تر از متوسط کشورهای صنعتی دیگر است. با این حال، فواید بستن کمربند ایمنی به عنوان ابزاری مؤثر در صنعت خودرو کاملاً به اثبات رسیده است.

زندگی و مرگ

استفاده از کمربند ایمنی احتمال مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای را تا ۴۵ درصد کاهش می‌دهد. طبق آماری که سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌ها ارائه کرده است، در سال ۲۰۰۶، بیش از ۱۵ هزار نفر با بستن کمربند ایمنی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

پرتاب شدن

در بیشتر موارد، بستن کمربند ایمنی از پرتاب شدن به بیرون از خودرو در زمان تصادفات پیشگیری می‌کند. آمار سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌ها نشان داد که ۷۵ درصد از رانندگانی که در تصادفات، از خودرو به بیرون پرت شدند کشته شدند. در بین این تلفات، فقط یک درصد کمربند ایمنی را بسته بودند.

صدمات و جراحات

بستن کمربند ایمنی از تماس بدن با قسمت‌های داخلی خودرو پیشگیری می‌کند و در نتیجه آسیب کمتری به راننده و سرنشینان وارد می‌شود. وقتی سرنشینان خودرو کمربند ایمنی را می‌بندند، احتمال آسیب‌های جدی در تصادفات تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

شدت

کمربند ایمنی قدرت اثر را در سرتاسر بخش‌های بزرگ‌تر بدن پخش می‌کند و از شدت جراحات می‌کاهد. جراحاتی که با نبستن کمربند ایمنی به راننده و سرنشینان وارد می‌شود ۵ برابر بیشتر و شدیدتر از هنگامی است که کمربند ایمنی را می‌بندند.

هزینه

متوسط هزینه‌های درمان برای رانندگان و سرنشینانی که کمربند ایمنی خود را می‌بندند ۶۰ درصد کمتر از آنهایی است که کمربند ایمنی را نمی‌بندند.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه