یک مامان ماموت در مزرعه!

نویسنده:

۰۷:۴۸:۰۹

به گزارش خبرگزاری رویترز، این استخوان‌ها متعلق به 20 هزار تا 40 هزار سال قبل است که در حال کندن زمین و از بین بردن رسوبات یافت شده است. در حال حاضر، این استخوان‌ها در حال انتقال به موزه محل هستند.
واقعه بدین صورت رخ داد که در ماه مه، وِین مک‌ایون و خانواده‌اش در حال جمع کردن موادی از گودال شنی املاک خصوصی خود در جنوب دالاس بودند. که ناگهان پسرش در حال کار با بیل مکانیکی با یک عاج 1.8 متری برخورد کرد.
بقایای تقریباً کامل اسکلت توسط تیمی از دانشگاه نزدیک محل کشف شد و به این نتیجه رسیدند که اسکلت متعلق به یک ماموت کلمبیایی بوده است؛ نژادی کم‌‌موتر و کمی بزرگ‌تر از مدل‌های مشهور پشمالو.
این خانواده تصمیم گرفتند اسکلت ماموت را به موزه طبیعت و علوم پتروت در دالاس اهدا کنند. ران تیکاسکی، دیرینه‌شناس، به همراه موزه‌، با یک تیم در حال کار هستند تا این گونه را برای انتقال آماده کنند. وی گفت: «چند تکه از استخوان‌های پا گم شده است اما بیشتر آن دست نخورده باقی مانده است.»
وی افزود: «فسیل‌های زیادی در تگزاس وجود دارند اما معمولاً یک دندان آنجاست، یه عاج این جاست و تکه‌ای از آرواره در جای دیگری افتاده است. اما این خیلی غیرطبیعی بود. به نظر می‌رسد این ماموت یک جا دراز کشیده و جان سپرده است.»
هیچ نشانه‌ای از غارت شدن توسط کرکس وجود ندارد زیرا فوراً سیلاب روی آن را پوشانده و مدتی بعد از مرگ گل‌ولای روی لاشه را گرفته است.
ظاهراً این ماموت ماده بوده است. این را از اندام کوچکش، طول عاج‌ها و از جا در رفتن استخوان‌های لگن فهمیده‌اند.
قد این موجود باستانی 2.4 تا 2.7 متر تا شانه‌ها بوده است که تا حدی به اندازه فیل‌های آسیایی ماده امروزی شباهت دارد.

سعیده اکبری

برگرفته از
ماموت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه