«دنا» اواخر شهریور به بازار می‌آید؟

نویسنده:

۱۲:۴۷:۰۱

 
شنیده‌ها حاكی  از آن است كه ایران خودرو تا وقتی که از کیفیت بالای  این محصول اطمینان كامل حاصل نكند، اقدام به تجاری سازی  و تحویل آن به مشتریان نخواهد کرد.
 
اگر پایان شهریورماه را زمان تحویل دنا به مردم در نظر بگیریم، با توجه به تیراژ فعلی این خودرو، این پرسش مطرح می شود كه آیا تولید فعلی پاسخگوی  تعهدات ایجاد شده خواهد بود؟
 
بر اساس زمانبندی  اعلام شده از سوی ایران خودرو، تعهد ۱۰ هزار دستگاهی تحویل دنا نهایتا تا آذر ماه سال جاری  باید انجام شود. بر همین اساس چنانچه آذرماه را آخرین زمان برای  تحویل این محصول در نظر بگیریم، میانگین تولید دنا باید به ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه در ماه برسد، تا تحویل این خودرو طی  سه ماه (از پایان شهریور تا آذر) انجام شود. این در حالی  است كه بر اساس آخرین آمار اعلامی تولید (آمار چهار ماهه)، تیراژ دنا تنها ۱۳ دستگاه بوده است.
 
اگرچه باید سیاست ایران‌خودرو برای  تحویل محصولی با كیفیت را مثبت دانست، اما تیراژ ۱۳ دستگاهی  دنا در چهار ماه گذشته درحالی که یک ماه نیز از موعد تعیین شده برای  تحویل آن می گذرد، باعث طرح تردیدهایی شده است: 
اول اینکه آیا در زمان آغاز پیش‌فروش دنا، ایران‌خودرو به مسایلی  مانند كیفیت و توانایی  تحویل به موقع این محصول آگاه نبوده است؟
پرسش دوم نیز این است که آیا ایران خودرویی‌ها از توان تولید خود خبر نداشته‌اند که مرداد ماه امسال را برای تحویل دنا در نظر گرفته‌اند؟ اگر می‌دانسته‌اند، پس چرا اقدام به پیش فروش ۱۰ هزار دستگاهی دنا با موعد تحویل مرداد ماه کرده‌اند؟
 
اگرچه خودروسازان همواره در مقابل تاخیر در تحویل محصولات از پرداخت «سود مشاركت» و «جریمه تاخیر در تحویل» سخن می گویند، اما به نظر می رسد هیچ‌كدام از این دو نتوانند جایگزین «خودرویی» شوند كه مشتریان انتظار دارند بر اساس «موعدی» كه تعیین شده، آن را تحویل بگیرند.
 

برگرفته از
دنا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه