آغاز به کار تدوین قوانین اجرایی تکنولوژی ارتباطی اتومبیل‌ها (V2V) در آمریکا

نویسنده:

۱۲:۵۳:۱۶

 
سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا (NHTSA) نیز که در خصوص این تکنولوژی بسیار پیگیر است، به تازگی گزارشی را در خصوص ارتباط اتومبیل ها با یکدیگر (V2V) آماده نموده که می تواند پیش زمینه ای برای وضع قوانین و استاندارد های لازم در خصوص این تکنولوژی باشد.
 
این سازمان  مجموعه قوانین ضروری و لازم الاجرایی را آماده کرده تا به کارگیری این تکنولوژی در قالب مشخص و استانداردی پیش برود. و البته در کنار آن به حمایت از تحقیقاتی می پردازد که در زمینه تکنولوژی V2V انجام می شود. این گزارش شامل یافته های کلیدی در زمینه این تکنولوژی (از جمله امکانات تکنیکی، حریم خصوصی، امنیت و البته برآورد هزینه ها و منافع ایمنی آن) است.
 
در این گزارش به هزینه های اجرایی و منافع ایمنی دو طرح اصلی در زمینه ارتباط اتومبیل ها پرداخته شده که عبارتند از: دستیار چرخش به چپ یا LTA و دستیار حرکت در تقاطع یا IMA. به گفته سازمان NHTSA تنها با اجرای کامل همین دو تکنولوژی در تمام اتومبیل ها می توان سالانه از ۵۹۲ هزار تصادف  و ۱۰۸۳ مرگ و میر در آمریکا جلوگیری کرد.
 
تکنولوژی LTA هنگام چرخش به سمت چپ و عبور همزمان اتومبیلی در لاین مخالف، به راننده اخطار می دهد که گردش به چپ را انجام ندهد. تکنولوژی IMA هم به راننده اخطار می دهد که اکنون ورود به تقاطع ایمن است یا اینکه ممکن است با خطر همراه باشد.  البته تکنولوژی V2V به همین گزینه ها محدود نمی شود و  می توان به امکاناتی همچون کمک به راننده برای جلوگیری از تصادفات شاخ به شاخ، اخطار درباره نقاط خارج از دید جاده، ارسال اخطار به محض استفاده راننده جلویی از ترمز و موارد اینچنین اشاره کرد. 
 
سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه های آمریکا و دپارتمان حمل و نقل این کشور سعی دارند با جمع آوری اطلاعات لازم و پشتیبانی از تکنولوژی ها، تا سال ۲۰۱۶ استاندارد ملی استفاده از تکنولوژی V2V را در این کشور به تصویب برسانند.
 
نایب رئیس NHTSA می گوید: «با اخطار به راننده در خصوص خطرات قریب الوقوع، تکنولوژی V2V پتانسیل غیرقابل باوری جهت افزایش ایمنی بزرگراه ها دارد. اکنون زمان آن رسیده که خودمان را برای پیاده سازی این تکنولوژی آماده کنیم. و گزارش فعلی مشخص می کند که NHTSA و دپارتمان حمل و نقل  در مسیر اجرای این تکنولوژی چه نقشه راهی را باید دنبال کنند.»
 
تکنولوژی V2V با فراهم آوردن امکان ارتباط دائمی خودروها با یکدیگر جهت تبادل داده های ایمنی، از قبیل سرعت و موقعیت مکانی می تواند گامی بزرگ در کاهش سوانح خیابانی و جاده ای باشد. این تکنولوژی می تواند آگاهی کامل ۳۶۰ درجه ای را برای راننده درون اتومبیل و خود ماشین ها فراهم کند. چیزی که در یک اتومبیل پیشرفته امروزی نیز تقریبا محال است. این تکنولوژی همچنین از صدها متر جلوتر، تهدیدات و خطرات احتمالی را بررسی کرده و به راننده اخطار می دهد. 
 
البته اینگونه نیست که تکنولوژیV2V تا کنون اصلا مورد استفاده قرار نگرفته باشد. دپارتمان حمل  و نقل ایالات متحده پیش از این در منطقه آن آربور میشیگان، برنامه آزمایشی تجهیز ۳۰۰۰ اتومبیل به تکنولوژی ارتباطی ماشین-با-ماشین را اجرا کرده است. این بزرگترین مجموعه آماری است که تا کنون برای آزمایش تکنولوژی های ماشین های متصل به شبکه مورد استفاده قرار گرفته است.
 
البته شرکت های خودروسازها هم با اشتیاق پیشرفت های این تکنولوژی را دنبال می کنند و مجموعه هایی چون مرسدس، ولوو، هوندا  و جنرال موتورز در حال توسعه و پیشبرد برنامه های خود در زمینه تکنولوژی ارتباطات V2V هستند.
برگرفته از
ارتباط ماشین با ماشین
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه