چرا اژدها در فرهنگ چین مهم است؟

نویسنده:

۱۰:۱۷:۵۸

اژدها در فرهنگ کشور چین یک موجود مهم و باارزش است. سر و کله اژدها از همان اوایل شکل‌گیری مذهب چینی‌ها پیدا شد. اژدها را در زبان چینی “لونگ” می‌گویند که می‌تواند در عین قدرتمند بودن، مهربان هم باشد. در افسانه‌ها آمده است که در زمان تولد وارث تاج و تخت در ابتدا اژدها از آسمان به سوی مردم چین آمده است. چینی‌ها از آن به بعد به برکت آن با آرامش و صلح در کنار هم زندگی می‌کنند.

باشکوه و باعظمت

افسانه‌های قومی و اجدادی چین داستان‌ها زیادی در مورد اژدهایی که سوار بر ابرها از مکان‌های بسیار دوری مانند خورشید و ماه می‌آید روایت می‌کنند. اژدها می‌تواند به کوه‌هایی برود که قابل دسترسی توسط انسان نیستند و می‌تواند در اعماق اقیانوس غوطه‌ور شده و آنجا زندگی کند.

خوش‌شانسی

گفته می‌شود وقتی کسی اژدها را ببیند، نماد خوش‌شانسی، موفقیت و کامیابی است. با این حال، اژدها قبل از محو شدن و رفتن از کنار انسان تنها خودش را خیلی کوتاه و مختصر به انسان‌ها نشان می‌دهد و همیشه جای این سؤال برای مردم باقیست که آیا واقعاً آن را دیده‌اند یا نه!

موفقیت و کامیابی

افسانه‌های چین می‌گوید که اژدها در فصل پاییز در اقیانوس به خواب زمستانی می‌رود و در فصل بهار بیدار می‌شود و به آسمان می‌رود و زمین را تا آنجا که می‌شود از بارش باران سیراب می‌کند.

 موجودی مقدس

چینی‌ها معتقدند که اژدها مقدس است. آنها اژدها را موجودی با محبت و دوست‌داشتنی می‌دانند که شادی و برکت را برای زمین به ارمغان می‌آورد.

موجود نگهبان و محافظ

اژدها علامت شاهنشاهی برای امپراتورهای چین بود. این موجود افسانه‌ای محافظ و فرمانروای دریاچه‌ها، دریاها و رودخانه‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود.

موجودی الهی

اژدها اولین موجود از چهار موجود الهی در فرهنگ چین است. سه موجود دیگر اسب تک‌شاخ، ققنوس و لاک‌پشت هستند.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه