رد شدن درخواست پاسپورت! چرا و چگونه؟

نویسنده:

۱۲:۱۳:۰۳

درخواست گذرنامه یا پاسپورت فقط یک درخواست است. اگر نام دارنده پاسپورت در سیستم مرکزی اسامی ممنوع ثبت یا نشانگذاری شده باشد، وزارت امورخارجه می‌تواند از صدور پاسپورت ممانعت به عمل آورد یا حتی پاسپورت را ابطال نماید.

 اگر درخواست شما برای پاسپورت رد شد، شما می‌توانید تنها هزینه‌های اجرایی درخواست پاسپورت در زمان ثبت درخواست را استرداد نمایید. هزینه خود درخواست قابل استرداد و بازپرداخت نیست.

مسائل جنایی

جرائمی که هنوز پرونده آنها باز است یکی از دلایل رد شدن درخواست پاسپورت است. سازمان‌های اجرای قانون چه دولتی باشد چه ایالتی یا شهری و استانی، این حق را دارند که اگر فردی در مظان اتهام بود، حکم بازداشت برایش صادر شده یا در دادگاه جنایی مجرم شناخته شده بود، درخواست پاسپورت او را رد کنند. اگر آزادی مشروط یا عفو مشروط دارید و ممنوع‌الخروج هستید، یعنی ترک کشور برای شما منع قانونی دارد، هر درخواست پاسپورتی که ارائه دهید رد خواهد شد. همین روند استرداد به صورت بین‌المللی برای شما اعمال می‌شود.

حمایت از کودک

اگر بیش از ۲۰۰ دلار بدهی در زمینه حمایت از کودکان داشته باشید به صورت خودکار درخواست پاسپورت شما رد می‌شود. وزارت امور خارجه به شما توصیه می‌کند که قبل از ثبت درخواست پاسپورت ابتدا بدهی‌های خود را در حمایت از کودکان تسویه کنید. این کار را خیلی قبل‌تر از ثبت درخواست پاسپورت باید انجام دهید زیرا مدتی طول می‌کشد که اطلاعات پرداخت شما پردازش شود و با موفقیت به دست وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت برسد.

عدم تابعیت

نداشتن تابعیت آن کشور یعنی رد شدن خودکار درخواست پاسپورت. وزارت امورخارجه تنها برای افرادی که تابع آن کشور هستند پاسپورت صادر می‌کند و شما در زمان ارائه درخواست باید مدارک تابعیت خود نظیر شناسنامه یا گواهی تابعیت را به عنوان بخشی از مدارک درخواست پاسپورت ارائه نمایید. اگر نتوانید این مدارک را آماده کنید، درخواست شما رد خواهد شد.

پاسپورت برای کودک

درخواست پاسپورت از طرف فرزند به چندین بخش تقسیم می‌شود. برنامه “هشدار صدور پاسپورت برای کودکان” با نظارت بر درخواست پاسپورت برای کودکان زیر ۱۸ سال در راستای پیشگیری از رباییدن کودکان گام برمی‌دارد. والدین می‌تواند نام فرزندان خود را در زمان ثبت درخواست ارائه دهند تا ثابت کنند که  از طرف خود برای کودکشان درخواست پاسپورت ارائه می‌دهند. این برنامه الزاماً به معنی رد درخواست پاسپورت نیست اما اطمینان می‌دهد که هر دوی والدین به گرفتن پاسپورت برای فرزند خود رضایت دارند. این اقدام برای کودکان آسیب‌پذیر یک نوع ضمانت امنیتی محسوب می‌شود.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه