سفر به فضا! کی و چطور؟

نویسنده:

۱۱:۵۷:۳۳

اولین موجود زنده‌ای که از زمین به فضا فرستاده شد یک سگ روسی به نام لایکا بود که در سال ۱۹۵۷ به فضا سفر کرد. حدود ۱۲ سال بعد، فضانورد ناسا به نام نیل آرمسترانگ اولین بشری نام گرفت که قدم به کره ماه گذاشته بود. از آن پس، پیشرفت بی‌نظیر فناوری و صنعت رو به رشد همیشگی گردشگری این امکان را برای شهروندان فراهم کرد که به فضا فرستاده شوند.

شرکت ویرجین گلِکتیک (Virgin Galactic)

شرکت ویرجین گلکتیک قول داده است که حداقل ۷۰۰ نفر را با راه‌اندازی اولین خط هوایی فضایی دنیا از اولین باند فضایی تجاری دنیا به نام Spaceport America که به همین منظور ساخته شده است به فضا بفرستد. این مجتمع با وسعتی حدود ۷۰ کیلومتر مربع در نیومکزیکو ساخته شده و آشیانه فضاپیما و ساختمان آموزش با نام “دروازه‌ای به فضا” حدود سه‌ونیم کیلومتر آن طرف‌تر است. قیمت بلیت این پروازها به فضا که هزینه آن عمدتاً صرف توسعه فضاپیماها می‌شود ۲۵۰ هزار دلار است اما خب، بد نیست بدانید که سال ۲۰۱۴ در روز پرواز آزمایشی یک سانحه رخ داد و خلبان کشته شد.

شرکت اِکس‌کور ایروسپیس (XCOR Aerospace)

در سال ۱۹۹۹، چهار نفر شرکت XCOR Aerospace را در کالیفرنیا تأسیس کردند. این شرکت بیش از ۵۰ دانشمند و مهندس متبحر دارد که در یک آشیانه فضایی به وسعت حدود یکهزار کیلومتر مربع در صحرای موهاوی کار می‌کنند. این ایستگاه قرار است سفرهای فضایی ارزان برگزار کند. سفینه Lynx می‌تواند دو نفر را تا صدهزارمتر به فضا بفرستد. این سفینه از موتورهای جت قدیمی استفاده نمی‌کند و در عوض به نیروی رانش و محرکه قابل استفاده مجددی که در موشک به کار می‌رود مجهز است و هر روز می‌تواند ۴ پرواز را انجام دهد. از سال ۲۰۱۶، شرکت XCOR Aerospace تصمیم دارد به مشتریان امکان دهد تا با پرداخت هزینه ۹۵ هزار دلاری سفری را به فضا تجربه کنند که حدود ۳۰ تا ۵۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

شرکت اسپیس اَدوِنچرز (Space Adventures)

شرکت اسپیس اَدوِنچرز تا سال ۲۰۱۴ اولین شرکت خصوصی بود که شهروندان عادی را به فضا می‌فرستاد. تا سال ۲۰۰۱، کل مشتریان این شرکت در مجموع توانستند حدود ۳ ماه در فضا بمانند و حدود ۵۸ میلیون کیلومتر از فضا را بپیمایند. مسافران می‌توانند راه رفتن در فضا را برای مشاهده نمای بدون مانع زمین تجربه کنند، بیش از دو هفته در فضا بمانند یا در مأموریت‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی در سفر به آن سوی ماه شرکت کنند و روی ماه قدم بزنند. قیمت این پروازها ۱۵۰ میلیون دلار است!

چطور می‌توان فضارنورد ناسا شد؟

فضانورد شدن برای ناسا یک تعهد درازمدت است؛ سال‌ها تحصیل و تجربه نیاز است تا بتوان دست کم اساسی‌ترین معیارها را داشت. ناسا متقاضیان نظامی و غیرنظامی را قبول می‌کند که همه آنها باید حداقل مدرک کارشناسی یا لیسانس در علوم، مهندسی یا ریاضیات داشته باشند. تجربه هوانوردی یا پرواز نیز برای آنهایی که معلم نیستند الزامی است. شرایط جسمانی شامل بینایی عالی، فشار خون زیر حد ۹۰/۱۴۰ در زمان نشستن و قد ۱۵۷ تا ۱۹۰ می‌شود. اگر انتخاب شدید، آموزش‌های پایه شامل غواصی و شنا، تحریک بی‌‎وزنی و یادگیری زبان روسی است. قبل از اینکه اولین پرواز را بتوانید انجام دهید، باید سال‌ها تلاش کنید. درصد کمی که شایستگی آنها احراز می‌شود می‌توانند انتظار داشته باشند در یک پرواز ۶ ماه تا یک سال در فضا سر کنند.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه