۳ نکته‌ای که گیاه آپارتمانی را سالم نگه می‌دارد – قسمت اول

نویسنده:

۱۱:۴۳:۱۳

توجه به این نکات ساده گیاه شما را زنده و سالم نگه می‌دارد

من مدت‌ها برروی چگونگی حفاظت از گیاهان سالم مطالعه کرده‌ام، همچنین گیاهانی که درحال مرگ بوده‌اند. اینکه چگونه می‌توان آنها را به زندگی برگرداند. پس اگر قصد خرید گیاهی را دارید این مقاله برای شما خالی از لطف نیست. شاید بتوانید آنها را تا ۱۰ سال یا بیشتر زنده نگه دارید!

۱- گیاه خود را بشناسید.

بدیهی است که اغلب گیاهان دارای برچسب توضیح شرایط نگهداری‌شان هستند.. برچسب را به دقت بخوانید و با میزان نیاز  گیاه‌تان به نور خورشید و آب آشنا شوید. برخی از گیاهان آب زیادی لازم ندارند درحالی که ممکن است شما حدس بزنید آب فراوانی احتیاج دارند و برعکس.

۲- به ظاهر آن‌ها توجه کنید.

قبل از اینکه گیاه را مرده فرض کنید، ابتدا خاک را مورد برسی قراردهید، اگر بعد از چند روز آبدهی هنوز خیس است یعنی خاک سیراب است. اجازه دهید خشک شود بعد به آن آب دهید. آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که قطرات آب را در ظرف زیر گلدان مشاهده کنید.

حالا میزان رشد گیاه را برسی کنید. آیا گیاه شما برگ و ساقه جدیدی تولید کرده‌است؟ اگر نه احتمالا برای رشد جدید به نور نیاز دارد و یا گلدانی با فضای بیشتر برای گسترش ریشه‌هایش . اگر برگ‌های جدید نازک و به سمت نور کشیده هستند واضح است که به نور خورشید به میزان زیادتری نیازمند است .

به طورکلی برای رشد بهتر گیاه سعی کنید گلدان خود را هر هفته یک بار بچرخانید تا تمامی قسمت‌های گیاه به یک اندازه از نور بهرمند شود.

لکه‌های قهوه ای بر روی نوک برگ وجود دارد؟ ممکن است بیش از اندازه به گیاه آب داده باشید، همه این آب اضافی جذب ریشه شده و پوسیدگی و مرگ گیاه را به همراه می‌آورد. این مساله موجب می‌شود که برگ گیاه زرد یا قهوه‌ای شود. به هرحال اگر می‌دانید که بیش از اندازه به گیاه آب نداده‌اید و زمانی که به خاک دست می‌زنید خشک است، پس موضوع بسیار پیچیده است! رطوبت پایین می‌تواند موجب خشک شدن گیاه شود و لازم است که شما دو الی سه بار در هفته به کمک آبپاش برگ‌های آن را آب دهید. اگر واقعا نسبت به گیاه‌تان متعهد هستید از یک مرطوب‌کننده برای افزایش رطوبت هوا در اطراف گیاه خود استفاده کنید.

۳- از میزان نیاز گیاهتان به آب آگاه باشید.

غرق کردن گلدان در آب ایجاد مشکل می‌کند. سعی‌کنید آب را تصفیه و یا از آب باران جمع‌آوری شده در یک سطل برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. همچنین می‌توانید آب را درون یک سطل ریخته و آن را در مقابل نور خورشید برای یک روز قراردهید تا کلر آن تبخیر شود. این آب برای گیاهان شما بسیار مناسب است.

برگرفته از
installitdirect
لینک کوتاه

دیدگاه