«استون‌هنج مخفی» کشف شد

نویسنده:

۰۳:۱۴:۵۳


نگاهی نو
وینسنت گافنی، سرپرست گروه پژوهش از استون‌هنج، می‌گوید: «نتایجی که به آنها رسیده‌ایم یافته‌ای تازه یا چیزی شبیه به این نیست، بلکه گامی بلند است در جهت درک درست ما از استون‌هنج.» او و گروهش چهار سال در مورد معمای استون‌هنج تحقیق کرده‌اند. دستاوردهای این پژوهش در روزهای اخیر منتشر شد: یک روش نوین اسکن نشان می‌دهد که صدها معبد و گور در اطراف استون‌هنج وجود داشته است.
 
"عرصه‌ای ناشناخته"
تخته‌سنگ‌های غول‌پیکر استون‌هنج همواره برای پژوهشگران "عرصه‌ای ناشناخته" بوده‌اند. حال محققانی از بیرمنگام انگلستان و وین اتریش به سرپرستی وینسنت گافنی کشف کرده‌اند که در زیر زمین این منطقه ۱۷ اثر تاکنون ناشناخته وجود دارد که عمرشان به احتمال به اندازه تخته‌سنگ‌های روی زمین است.
 
دیدن نادیدنی‌ها
آنچه در این تصویر همچون مجموعه سلول‌هایی زیر میکروسکوپ دیده می‌شود، در واقع نقشه دیجیتال آثار تازه کشف شده است. پژوهشگران گمان می‌کنند که در این مکان‌ها آداب و رسوم مختلف خاکسپاری برگزار می‌شده‌اند. محققان از فلزیاب، رادارهای نفوذی، حسگرهای الکترومغناطیسی و اسکنرهای لیزری سه‌بعدی استفاده کرده‌اند.
 
تقاطع تاریخ و فناوری
این پژوهش گسترده‌ترین تحقیق در نوع خود بوده است. در این تصویر یکی از محققان با حسگرهای الکترومغناطیسی دیده می‌شود. این دستگاه عمق زمین منطقه را به‌طرز بی‌سابقه‌ای به تصویر می‌کشد.
 
"سوپر هنج"
"دارینگتون والز" به‌عنوان بزرگترین سکونتگاه انسانی در شمال اروپا در ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح شناخته می‌شود. در این منطقه مجموعه‌ای موسوم به "سوپر هنج" پیدا شده است: حدود ۶۰ تخته‌سنگ غول‌پیکر (شبیه به تخته‌سنگ‌های استون‌هنج) که ارتفاع برخی از آنها به ۳ متر می‌رسد. این سنگ‌ها در خطی منحنی به طول یک و نیم کیلومتر ردیف شده‌اند. گمان می‌رود برخی از تخته‌سنگ‌ها سالم و در عمق زمین موجود باشند.
 
سرپناه چوبی
تیم تحقیق همچنین می‌گوید چاله‌ای ۳۳ متری یافته که ساختمانی چوبی در آن وجود داشته است. گمان می‌رود که در این محل آداب خاکسپاری برگزار می‌شده است. مردگان هم به احتمال زیر تلی از خاک دفن می‌شده‌اند.
 
این ساختمان چوبی که ظاهرا برای برگزاری مراسم خاکسپاری برپا شده بوده، به احتمال قدیمی‌تر از خود استون‌هنج است. پژوهشگران برآورد می‌کنند که استون‌هنج بین ۳ هزار تا ۲ هزار سال پیش از میلاد مسیح برپا شده باشد.

بزرگترین چالش
وولفگانگ نویباوئر با اشاره به فناوری به کار رفته در این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: «یافتن روش‌هایی که بدون آسیب‌رسانی به طبیعت به مطالعه میراث فرهنگی ما کمک می‌کنند، یکی از بزرگترین چالش‌های بزرگ زمان حاضر است». نویباوئر، مدیر "مؤسسه لودویگ-بولتسمان" اتریش است؛ مؤسسه‌ای که در تحقیقات مشارکت می‌کند. تصویر، فعالیت پژوهشگران با رادار عمقی را نشان می‌دهد.
 
۱۱ هزار سال تاریخ در یک نقطه
تصاویر به دست آمده از عمق زمین منطقه همچنین صدها آرامگاه پیشاتاریخی به شکل تپه و نیز سکونتگاه‌هایی مربوط به عصر برنز، آهن یا هم‌عصر با امپراتوری رم را نشان می‌دهند. این اطلاعات افزون بر این به محققان کمک می‌کنند تا تاریخ ۱۱ هزار ساله محیط اطراف را بهتر بشناسند. پژوهشگران در طول ۴ سال در مجموع ۱۲۰ روز در محل کار کرده‌اند.
 
معمایی باستانی
رئیس جمهوری ایالات متحده پنجم سپتامبر ۲۰۱۴ از استون‌هنج دیدن کرد. کامنت باراک اوباما: «چه باحال!». او هم این را نمی‌داند که تخته‌سنگ‌های غول‌پیکر استون‌هنج از کجا آمده‌اند. رایج‌ترین نظریه‌ای که در این مورد وجود دارد: انسان‌ها در آن زمان هم تقویم مبتنی بر حرکت اجرام آسمانی را می‌شناختند؛ تخته‌سنگ‌ها نیز بر اساس حرکت خورشید چیده شده‌اند.
 
 

 
برگرفته از
استون‌هنج
لینک کوتاه